AKTUALNOŚCI
Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy biblioteka w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” przygotowała kilka atrakcji dla czytelników. Dzień Pisarzy, obchodzony 3 marca, ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy, jest świetną okazją do promowania czytelnictwa. W naszej szkole obchody tego święta odbyły się w poniedziałek 5 marca. W Sali gimnastycznej zgromadziliśmy wszystkich uczniów naszej szkoły aby przedstawić im Panią Marię Przybylską, poetkę z Rymanowa. Nasz gość przeczytał nam kilka swoich utworów. Dzieła miały różną tematykę, były i te śmieszne i poważne. Następnie, dzieci odpowiadały na zagadki pani Marii.

Druga część spotkania to warsztaty z pisania wierszy. W tych zajęciach wzięli udział uczniowie kl. II – VII. Zostali oni podzieleni na grupy i mieli do wykonania kilka zadań, które losowali ich przedstawiciele. Okazało się, że pisanie wierszy nie jest takie trudne i każdy może to robić, a nasza szkoła okazała się kopalnią takich właśnie talentów. Prace dzieci zdobią korytarz szkolny i każdy może sobie te wierszyki przeczytać. Zabawa była świetna, dzieci zadowolone a wena twórcza unosiła się w powietrzu.Kulig

W piękny słoneczny dzień 05 marca w gospodarstwie agroturystycznym „Zacisze u Bolanowskiego”odbyła się prawdziwa zimowa zabawa. Została ona zorganizowana dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klasy I.

Aż wrzało od zimowych harców na śniegu. Był kulig z saniami w konnym zaprzęgu, który sprawił zarówno paniom, jak i dzieciom niezwykłą radość. Niektóre dzieci po raz pierwszy w życiu, miały okazję przejechania się wielkimi saniami, które ciągnęły żywe (a nie mechaniczne) konie. 
 Zmęczeni i zadowoleni uczestnicy zabawy odpoczywali ogrzewając się kubkiem gorącej herbaty.

Po zabawach na śniegu nasz gospodarz pokazał dzieciom swoje gospodarstwo oraz zapoznał nas z jego mieszkańcami.

To był bardzo aktywny i wesoły dzień. Wszystkim, którzy przybyli dziękujemy za wspaniałą, wspólną zabawę. Mamy również nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze więcej okazji aby aktywnie spędzać zimą czas.Spotkanie z Fundacją "Elemenatz"

Informujemy, że dnia 30. 04. 2018r. o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej Fundacji "Elementarz" odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Fundacji "Elementarz", którego celem będzie wypracowanie planu na LEPSZĄ SZKOŁĘ

Informacja o spotkaniu


Wywiadówka

Informujemy, że dnia 20. 04. 2018r. o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej fundacji "Elementarz" odbędzie się wywiadówka, oraz spotkanie z rodzicami na temat bezpieczeństwa w internecie.

"Bezpieczni w Sieci"

Pierwszego marca gościliśmy w naszej szkole stróżów prawa z Komisariatu Policji w Rymanowie i z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Celem ich wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.

Podkomisarz Witold Podlaszczak i asp. sztab. Jerzy Barczentewicz opowiedzieli o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Prowadzący spotkanie dokładnie omówili zjawisko cyberprzemocy. Wyjaśnili, dlaczego jest ono tak niebezpieczne. Cyberprzemoc może przejawiać się dręczeniem poprzez komunikatory internetowe, fora dyskusyjne, sms-y, e-maile, udostępnianie zdjęć i filmów w Internecie bez zgody osób na nich występujących. Czasem nieprzemyślane zachowania mogą narazić na niebezpieczeństwo samych uczniów, ich bliskich a nawet doprowadzić do tragedii.

W sieci nikt nie jest anonimowy, co wielokrotnie podkreślali nasi goście Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przemyślane, a komentarze, które pozostają na odwiedzanych stronach, dobrze świadczyć o piszących..

Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu z policjantami i wielu innym działaniom podejmowanym przez naszą szkołę w tym temacie uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć wielu niebezpieczeństw, ustrzec się wielu błędów i uniknąć odpowiedzialności prawnej.

Dzien Bezpiecznego Internetu

DBI 2018 obchodzony był 6 lutego pod hasłem „ Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem.

Podczas obchodów DBI 2018 podkreślano także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, uczniowie Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem, mieli okazję obejrzeć filmy instruktażowe dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu. Ponadto wykazali się umiejętnościami manualnymi podczas tworzenia plakatów promujących bezpieczeństwo w sieci.


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

23 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na uczniów klas IV - VII czekały konkursy i atrakcje.

Na początku uczniowie z uwagą obejrzeli film o najczęściej popełnianych błędach językowych, ortograficznych i interpunkcyjnych. Następnie sami dokonali korekty tekstów. Zmierzyli się też z łamańcami językowymi. Mimo nagromadzenia olbrzymiej ilości słów „wypełnionych po brzegi” najtrudniejszymi głoskami, poradzili sobie z tym zadaniem doskonale. Wykazali się również sprytem i błyskotliwością. Z prędkością światła odgadywali przysłowia i tytuły znanych utworów. Nie lada wyzwaniem było dla nich poprawne zapisanie i użycie w zdaniu homonimów. Mieli też okazję przekonać się jak ważne jest używanie w języku polskim znaków diakrytycznych i że ich brak zmienia często znaczenie wyrazów.

Zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie miały na celu podnoszenie świadomości językowej i pokazanie, że polszczyzna jest tworzona przez każdego i że każdy jest za nią odpowiedzialny.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia tragicznego w skutkach wystąpienia studentów w obronie języka bengalskiego jako języka urzędowego.

Co roku, 21 lutego, na świecie podejmowane są różne akcje mające na celu ochronę języków oraz zwrócenie uwagi na języki ginące. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.Śladami dinozaurów

Światowy Dzień Dinozaura to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie o tych niezwykłych mieszkańcach Ziemi, o ich zwyczajach, zachowaniach oraz cechach szczególnych.

Miliony lat temu nasz świat wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj – niepodzielnie rządziły nim ogromne gady.

26 lutego również nasze przedszkolaki wybrały się do krainy dinozaurów.

Dzieci stały się archeologami odkrywającymi ślady dinozaurów, ich szkielety. Wspólnie z wychowawczynią poznały kilka teorii wyginięcia tych ogromnych gadów. Zwieńczeniem Światowego Dnia Dinozaura w naszym przedszkolu było wykonanie przez dzieci skamieliny z masy solnej. Zabawy i radości było co nie miara.

„Jaka pyszna sanna, parska raźno koń. Śnieg rozbija kopytami, sanki dzwonią dzwoneczkami: Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń”…

Korzystając z uroków zimy uczniowie klasy II, III i IV pod opieką p. Małgorzaty Cypcar i p. Tomasza Krukara wybrali się w czwartek 15 lutego na kulig do „Zacisze u Bolanowskiego”.

Po krótkim spacerze dotarliśmy na miejsce, gdzie już czekał na nas Pan Edward z gotowymi saniami. W czasie jazdy dzieci mogły obserwować piękne krajobrazy, z sań dochodził śpiew oraz piękny dźwięk dzwoneczków. Po przejażdżce, z rumieńcami na twarzach od mroźnego powietrza, rozgrzaliśmy się gorącą herbatą i kiełbaską z grilla. Znaleźliśmy również chwilę na zabawę na śniegu; bitwę na śnieżki. Zrelaksowani i najedzeni, byliśmy gotowi na warsztaty walentynkowe. Najpierw dzieci dowiedziały się co to za święto następnie wzięły udział w quizie walentykowym. Zadaniem uczniów było tworzenie zwierząt wyłącznie z kształtu serca. Po zakończonych zajęciach wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Dzieci bawiły się wyśmienicie.

Już w najbliższych dniach rozpoczną się ferie zimowe. Jazda na nartach, sankach czy łyżwach należą do najbardziej popularnych zajęć podczas ferii. Jednak zabawa w zimowych warunkach może skończyć się urazem, kolizją, a nawet niebezpieczną kąpielą w mroźnym stawie. Ekspert radzi, jak unikać niebezpiecznych sytuacji, a także jak właściwie reagować, gdy dojdzie do wypadku.


ZASADA 1 – Ślizgawki i sanki tylko z dala od ulicy

Jedną z ulubionych zimowych zabaw dziecięcych jest jazda na sankach. Ważne jednak, aby miejsca, w których dzieci się bawią były położone z dala od jezdni i innych ciągów komunikacyjnych, a zabawom powinien towarzyszyć opiekun. Istotne jest też przygotowanie sprzętu do jazdy. Warto upewnić się, że sanki, czy inny przedmiot, służący do zabawy nie mają połamanych szczebelków ani wystających śrubek lub gwoździ. Przed rozpoczęciem zabawy należy również obejrzeć trasę zjazdu i usunąć z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie lub gałęzie. Dziecko musi również wiedzieć, że powinno dostosować jazdę do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, a także nie może przechodzić w poprzek toru. Nie należy także ślizgać się na chodnikach i przejściach dla pieszych. Częstym błędem jest także podczepianie sanek do samochodu lub motocyklu, co jest bardzo niebezpieczne.


Ekspert radzi

– Najczęstszą konsekwencją niekontrolowanych zabaw na ślizgawkach są złamania. Dzieci powinny wiedzieć, że jeśli dojdzie do groźnego upadku, to w pierwszej kolejności należy wezwać pomoc osób dorosłych lub zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999. Warto pamiętać, że w przypadku złamań nie powinno się wykonywać żadnych zbędnych ruchów, a tym bardziej nie próbować nastawiać złamania. Należy zachować spokój i ograniczyć niepotrzebne ruchy, a dorosły powinien podjąć próbę unieruchomienia dwóch sąsiednich stawów, wykorzystując do tego np. kawałek drewna lub szalik – zaleca ratownik medyczny Grzegorz Olszewski.


ZASADA 2 – Staw to nie lodowisko

Dzieci, które nie wybierają się na zorganizowane wyjazdy i będą chciały korzystać z miejscowych atrakcji, ważne, aby pamiętały, żeby do jazdy na łyżwach i sankach wybierały miejsca bezpieczne, najlepiej lokalne lodowiska, czy odpowiednio zlokalizowane górki i przebywały tam zawsze pod opieką osoby dorosłej. Bezwzględnie nie można traktować zamarzniętych jezior czy stawów jak lodowisk.


Ekspert radzi

– Zabawa w miejscach niestrzeżonych, szczególnie na zamarzniętych stawach czy jeziorach, może nieść duże zagrożenie dla dziecka i pod żadnym pozorem dzieci nie powinny bawić się w takich miejscach. Niestety często dziecięca ciekawość bywa silniejsza niż zakaz rodziców i co roku dochodzi do tego typu zdarzeń. Jeśli dziecko wpadnie do wody, zagrożenie stanowi jej niska temperatura, dodatkowo zimowy strój utrudnia wydostanie się na powierzchnię lodu. Pamiętajmy, że w niskiej temperaturze szybciej tracimy energię i próba wydostania się samodzielnie z wody może okazać się bardzo trudna, a wręcz wyczerpująca po kilku sekundach. Dlatego w takim przypadku należy podjąć próbę wołania o pomoc, rozłożyć szeroko ręce w kierunku lodu i próbować na niego wpełznąć. Należy poruszać się w kierunku brzegu leżąc na lodzie. Jeśli natomiast lód pęka, pozostajemy w miejscu bez ruchu. W przypadku gdy osoba, która znalazła się w wodzie, jest blisko brzegu – należy podać jej kij lub szalik i starać się szybko wyciągnąć ją na powierzchnię, oczywiście niezwłocznie należy wezwać pomoc – podkreśla ratownik medyczny.


ZASADA 3 – Odpowiednia ochrona przed zimnem

Dzieci, które wychodzą bawić się na powietrzu, powinny być ubrane stosowanie do pogody. Podczas długich zimowych zabaw, należy pamiętać o takim ubiorze, aby nie doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia organizmu. Idąc na górkę, czy lodowisko warto wyposażyć dziecko w termos z ciepłym napojem. Właściwy ubiór jest również elementem, który pomaga uchronić przed zachorowaniem na grypę i infekcje grypopodobne.


Ekspert radzi

– Zbyt długie przebywanie w niskiej temperaturze może doprowadzić do wychłodzenia ciała lub w skrajnych przypadkach do odmrożeń. W takiej sytuacji, w pierwszej kolejności ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć się w ciepłym (ale nie gorącym) pomieszczeniu. Jeśli to możliwe próbujmy wykonywać proste ćwiczenia np. pajacyk czy przysiady, żeby się rozgrzać. Wychłodzone miejsca należy powoli ogrzać np. mocząc w letniej wodzie. Częstym błędem jest przykładanie rąk np. bezpośrednio do kaloryfera lub gorącego termoforu. Odmrożonych miejsc nie należy pocierać ani masować, domowym sposobem jest ich okrycie. Jeżeli w odmrożonym miejscu powstały pęcherze, nie należy ich przekłuwać. Należy pić ciepłe i słodkie napoje. Rodzice powinni także pamiętać, że każdy rodzaj odmrożenia wymaga konsultacji lekarskiej – podpowiada ratownik medyczny.

Dziecięca fantazja często nie zna granic, a chwila beztroskiej zabawy może nieść negatywne skutki. Należy zatem wciąż edukować dzieci i przypominać im podstawowe zasady bezpieczeństwa, a także interesować się tym, w jaki sposób dzieci spędzają czas wolny. – Bezpieczeństwo dzieci jest bardzo ważne. Dlatego szkoły również angażują się w ich edukację na temat zasad bezpieczeństwa, szczególnie w okresie przed feriami. Nauczyciele organizują specjalnie dedykowane zajęcia, korzystając z materiałów opracowanych w ramach programów edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu dzieci, takich jak np. Akademia Bezpiecznego Puchatka. Dzięki temu, dzieci dowiadują się jak należy się zachowywać podczas zabaw na przykład na lodowisku oraz co zrobić gdy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji aby zachować bezpieczeństwo – mówi Wioletta Krzyżanowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 323 w Warszawie.

O Programie

Program „Akademia Bezpiecznego Puchatka” to największy w Polsce program o tematyce bezpieczeństwa skierowany do I klas szkół podstawowych w całej Polsce. Organizowany jest od 9 lat przez markę Puchatek, we współpracy z Wydziałem Prewencji Biura Prewencji oraz Wydziałem Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji. Do tej pory w programie wzięło udział łącznie około 1 750 000 dzieci.NIECH ŻYJE BAL…

22 stycznia 2018 roku w naszej szkole zorganizowano zabawę karnawałową adresowaną do najmłodszych uczniów oraz uczniów klas IV – VII.

Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Udekorowana kolorowymi balonami sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły nie zabrakło piratów, policjantów, rycerzy, kowbojów. Były też wróżki, księżniczki, motyle i biedronki. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom. Na parkiecie można było zobaczyć korowody, kółeczka i tańce w parach.

Uczniowie klas IV-VII bawili się przy błysku profesjonalnego oświetlenia i dźwiękach największych przebojów. Można było usłyszeć nie tylko najbardziej popularne piosenki, zajmujące aktualnie czołowe miejsca w zestawieniach list przebojów, ale także kultowe utwory sprzed lat.

W przerwie między tańcami uczniowie zajadali się smakołykami przygotowanymi przez rodziców. Nad bezpieczeństwem wychowanków czuwali nauczyciele. Był to niezwykły czas beztroskiej zabawy, wieńczący semestr wytężonej nauki.Dzień Babci i Dziadka

Dnia 21.01.2018 r. w Domu Ludowym w Głębokiem odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła dyrektor Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem, pani Izabela Sołtysik, która przywitała przybyłych gości, a w szczególności seniorów, i złożyła im najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Program artystyczny pokazał przybyłym gościom nie tylko ogrom miłości i przywiązania do dziadków, ale również wielkie zdolności muzyczne i aktorskie naszych uczniów.

W II części uroczystości Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani słodkimi prezentami oraz pysznym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów naszej szkoły. Nie zabrakło także odśpiewania tradycyjnego „ Sto lat” i wspólnego kolędowania.

Spotkanie z okazji Dnia Seniora, jak co roku, zgromadziło dużą grupę Babć i Dziadków, którzy swoje Święto zechcieli obchodzić w naszym gronie . Dziękujemy im za to. Gorące słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu poczęstunku i przeprowadzeniu imprezy.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wolontariusze 26. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestowali w niedzielę (14.01) przed i po mszach świętych pod kościołem parafialnym w Głębokiem. W zbiórce wzięli udział uczniowie klas IV -VII. Pomimo mrozu wolontariusze dzielnie prowadzili zbiórkę pieniędzy „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Po raz kolejny Fundacja Jurka Owsiaka wesprze oddziały noworodkowe. Neonatologia była celem dla WOŚP już siedem razy. Dotąd za pieniądze zebrane podczas finałów zakupiono 3844 urządzenia medyczne warte w sumie 121 909 333,39 złotych. Po 26. Finale na wsparcie WOŚP mogą liczyć oddziały podstawowe. Wyposażone one zostaną w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, a także sprzęt diagnostyczny.

Bardzo dziękujemy wolontariuszom oraz lokalnej społeczności za włączenie się do akcji.Wigilia

22 grudnia 2017 roku był dniem szczególnym dla wszystkich członków naszej szkolnej społeczności. Tego dnia o godz. 10.30 rozpoczęła się Wigilia Szkolna. Jako pierwsze wystąpiły przedszkolaki i uczniowie klas I- III. Przedstawili oni Jasełka, które wprowadziły wszystkich w magię Świąt Bożego Narodzenia. Mieliśmy też okazję wysłuchać kolęd w wykonaniu Julii Machnik, Żanety Zając, Kamili Oleniacz i Mai Szczęsnej oraz obejrzeć pokazy taneczne w wykonaniu uczestników Kółka Tanecznego.

Po występie nadszedł czas na dzielenie się opłatkiem , świąteczne życzenia, wspólne kolędowanie i degustację potraw wigilijnych przygotowanych przez Radę Rodziców.

Po Wigilii wszyscy udali się do domów na rodzinne świętowanie najbardziej ciepłych i rodzinnych świąt. DO ZOBACZENIA W NOWYM ROKU 2018 !!!

Z Głębokiego w podróż dookoła świata

By poznać kulturę i życie codzienne na innych kontynentach wcale nie potrzeba dużo. Wystarczy wybrać się do Krosna a tam oczyma wyobraźni wędrować z kontynentu na kontynent. Tego doświadczyli uczniowie szkoły w Głębokiem.

18 grudnia szósto- i siódmoklasiści naszej szkoły nie mieli tradycyjnych lekcji. Nie musieli siedzieć w ławkach i z utęsknieniem czekać na dzwonek oznajmiający przerwę. Ten dzień był inny niż wszystkie. Wybrali się w „podróż dookoła świata”. Wszystko za sprawą wizyty w Muzeum Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera w Krośnie.

Muzealne eksponaty, przywiezione z najodleglejszych zakątków świata, to skarby będące pamiątką działań misyjnych, działań trudnych i niebezpiecznych, ale przynoszących radość najbiedniejszym, głodującym i cierpiącym.
To również fragment bogatej historii, folkloru, sztuki, miejscowych wierzeń i codziennego życia na całym świecie. Dzięki tym eksponatom uczniowie mogli odwiedzić najdalsze zakątki ziemi.

Podróż rozpoczęła się w Afryce. Uczniowie podziwiali przedmioty sporządzone z kokosu i drewna, ubrania z trawy i wspaniałe afrykańskie zwierzęta.

W Australii zobaczyli instrumenty muzyczne i przedmioty codziennego użytku wykonane przez tubylców. Kolejnym etapem podróży była Azja. Tam widzieli m.in. przepiękne stroje indyjskie i biżuterię. Z Azji dzieci przeniosły się do Ameryki Południowej. Tu zobaczyły broń służącą do polowań, instrumenty muzyczne i talizmany. Zakończeniem tego etapu podróży była projekcja filmu „Dzieci Afryki”.

– Łzy nie są oznaką słabości, tylko ogromnej wrażliwości – zgodnie stwierdziły opiekunki grupy – panie Aneta Ziemba - Szczęsny, Monika Parylak. – Widać je było w oczach młodych ludzi, kiedy oglądali ten smutny, ale prawdziwy film. Cisza, jaka zapanowała po projekcji, datki wpłacone przez nich na cele misyjne, to chyba najlepszy dowód na to jak wielkie są ich serca – dodały opiekunki.

To nie był jednak koniec podróży naszych uczniów. Tej realnej jak i tej to wnętrza siebie. Wrócili na swój kontynent - do Polski.

W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie z zainteresowaniem śledzili grę aktorów Teatru Bohema wcielających się w bohaterów Zemsty Aleksandra Fredry.

Byli świadkami sporu między dwoma właścicielami zamku – Czesławem Raptusiewiczem i Rejentem Milczkiem. Nienawidzący się od lat sąsiedzi znaleźli w końcu sposób na to, by położyć kres sporom. Obaj, nie przebierając w środkach, szykowali zemstę i sami wpadli w zastawione przez siebie pułapki. Z czasem obmyślona przez Raptusiewicza zemsta okazała się wspaniałym rozwiązaniem dla wszystkich bohaterów, przede wszystkim jednak dla młodych – Klary i Wacława.

Pod koniec sztuki uczniowie nie pamiętali już o ciemnych stronach charakterów postaci, w niepamięć puścili zdrady, intrygi; liczyło się tylko to, że wszelkie zabiegi doprowadziły do szczęśliwego zakończenia. Nagle okazało się, że ktoś postrzegany dotąd jak wróg wcale nie jest taki zły i można się z nim dogadać. Może zatem warto czasem odpuścić i popatrzeć na sąsiada jak na człowieka, który tak samo jak my czuje, ma swoje pragnienia i marzenia. Szkoda życia na sąsiedzkie kłótnie, wzajemne ubliżanie sobie.

Tak jak każda podróż ma swój koniec, tak i podróż naszych uczniów dobiegła końca. Bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia wrócili do Głębokiego, by następnego dnia stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Może odkryją, że sąsiad czy sąsiadka wcale nie są tacy źli albo że pomaganie innym to ich powołanie. Być może wielu z nich inaczej zacznie patrzeć na to w jak wspaniałym miejscu żyje i jak wiele zawdzięcza rodzicom i swoim nauczycielom.

Konkurs "Kolęd i pastorałek" w Rymanowie

W dniu 18.12.2017r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie odbyła się kolejna już edycja konkursu „Kolęd i pastorałek”. Naszą szkołę reprezentowali: Kamil Rodzinka z kl. I z utworami: „Skrzypi wóz”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, Zosia Balwierczak z kl. II – „Bosy pastuszek”, „Pójdźmy wszysy do stajenki”, Julia Machnik kl. II - „Hej kolęda’, „Wśród nocnej ciszy” oraz Maja Szczęsna kl.III – „Bosy pastuszek”, „Przybieżeli do Betlejem”. Dzieci przygotowywały panie: Kinga Komańska, Katarzyna Pitrus. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.Koncert finałowy konkursu odbędzie się 6 stycznia w sali kina „Sokół” w Rymanowie.Tradycyjna Rymanowska Wigilia

17 grudnia w Rymanowie-Zdroju odbyło się spotkanie Tradycyjna Rymanowska Wigilia. Imprezie towarzyszył kiermasz ozdób i stroików bożonarodzeniowych. Nasza szkoła również wzięła udział w tym przedsięwzięciu. Uczennice kl.4 Kamila Oleniacz oraz Żaneta Zając zaśpiewaly kolędy i pastorałki a uczennice kl.7 Julia Capko i Justyna Krusinowska pomagały w sprzedaży ozdób bożonarodzeniowych, z których dochód przeznaczony zostanie na dofinansowanie wycieczki.Warsztaty piernikowe z Rodzicami

W czwartek 14 grudnia w oddziale przedszkolnym odbyły się warsztaty piernikowe z rodzicami, na które to warsztaty została zaproszona również nasza Pani Dyrektor. Warsztaty rozpoczęły zajęcia przygotowane przez p. Katarzynę Pitrus. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z legendą o „Toruńskich Piernikach”. Dzieci miały też okazję pokazać swoim rodzicom czego już nauczyły się w przedszkolu i jak się w przedszkolu wspólnie bawią. Kolejnym punktem naszych zajęć było uczestnictwo wszystkich zgromadzonych w warsztatach piernikowych. Dzieci wspólnie ze swoimi rodzicami oraz wychowawcą dekorowały przepyszne pierniki upieczone przez mamę Kubusia.

Czwartkowe przedpołudnie upłynęło w miłej i rodzinnej atmosferze. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.„Staropolski sarmatyzm i Rzeczpospolita szlachecka”

W dniu 11.12.2017 r. odbyła się w Szkole Podstawowej Fundacji „ Elementarz” w Głębokiem niekonwencjonalna lekcja historii - pokaz historyczny „Staropolski sarmatyzm i Rzeczpospolita szlachecka” w wykonaniu grupy artystycznej „Rekonstrukto” z Lublina.

Artyści w ciekawy i humorystyczny sposób zaprezentowali uczniom i przedszkolakom obyczaje panujące w polskiej epoce szlacheckiej. Widzowie dowiedzieli się czym jest sarmatyzm i zapoznali się z tradycyjnym strojem sarmaty. Zaprezentowano także etapy przebiegu sądu nad znalezioną wśród widowni czarownicą.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawowymi metodami walki na szable. Chętni uczniowie stoczyli „walkę” pod okiem mistrzów, czym zachwycili wszystkich zebranych na sali. Dużo emocji dostarczyły również tortury na krześle inkwizycyjnym oraz zakucie w dyby.

Po prezentacji uczniowie mogli zapoznać się ze strojami oraz bogatą kolekcją broni i rekwizytów. Z zaciekawieniem przyglądali się szablom, rapierom, hakownicom i muszkietom. Co odważniejsi dotykali broni, chwytali w dłonie i próbowali walczyć.

Spotkanie z grupą artystyczną było żywą lekcją historii, która na długo zostanie w pamięci uczestników i poszerzy ich wiedzę na temat życia i kultury sprzed wieków.Mikołaj

6 grudnia to jeden z najprzyjemniejszych i najbardziej oczekiwanych dni w roku. Powszechnie wiadomo, że wtedy wszystkie grzeczne dzieci (a czasami też i dorosłych – grzecznych, oczywiście) odwiedza ŚWIĘTY MIKOŁAJ. Jak co roku, dotarł też do naszej szkoły. Święty obdarował wszystkich – i uczniów, i nauczycieli, i pracowników szkoły, chętnie też pozował do zdjęć z każdym uczniem. Największy entuzjazm wzbudził wśród najmłodszych, o czym świadczyły uśmiechnięte, ale i przejęte buźki dzieci.Akcja MISIE RATOWNISIE zakończona

Uczniowie naszej szkoły mają ogromne serca. Tym razem otworzyliśmy je dla dzieci poszkodowanych w wypadkach dzieląc się z nimi naszymi pluszakami. Nasi uczniowie zebrali ponad 140 misiów. Miś ratowniś w świadomości dziecka uosabia domowe ciepło, bezpieczeństwo, czułą i serdeczną bliskość rodziców, czyli wszystko to, co traci ono w wyniku np. nieszczęśliwego wypadku. Dlatego w sytuacjach, kiedy potrzebne jest znalezienie zastępczego źródła oparcia, skupienie / odwrócenie uwagi czy nawiązaniu kontaktu z dzieckiem pluszak może okazać się bardzo użyteczny! Miś ratowniś pomaga dziecku wyciszyć się, przełamać nieśmiałość. Dzięki niemu łatwiej i szybciej można nawiązać kontakt oraz uzyskać informację, np.: "Pokaż mi co boli misia.", "Czy miś może poruszać łapką?" Miś absorbuje uwagę dziecka, odwraca ją od "tragicznego" otoczenia.

Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy w ten sposób wesprzeć tak szlachetna akcję.Dom dziecka
Dnia 7.12.17 odwiedziliśmy Dom Dziecka im. Św. Józefa w Sanoku. Po zakończonej zbiórce środków czystości, zorganizowanej przez Szkolne Koło Wolontariatu, postanowiliśmy dostarczyć to co udało nam się zgromadzić. Udało się również przygotować małe upominki, dla każdego z 21 wychowanków, a także spełnić ich życzenie odnośnie zachcianek w postaci produktów takich jak: kisiel, budyń, galaretka i inne przysmaki umilające życie.

Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze przy herbatce i ciasteczkach. Mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.NIEDOPARKI
We wtorek, 5 grudnia odbyła się wycieczka do kina. Wyjazd zorganizowany dla dzieci kl.0 - IV. 30- osobowa grupa wraz z opiekunami wybrała się do kina Sokół w Rymanowie. Dzieci obejrzały na dużym ekranie film animowany „Niedoparki”. Jeżeli ktoś kiedykolwiek zastanawiał się nad tym, dlaczego skarpetki giną bezpowrotnie i nigdy nie udaje się znaleźć drugiej sztuki do pary....Już wiemy, kto za tym stoi... Niedoparki to domowe stworki żywiące się Twoimi skarpetkami. Zawsze biorą tylko po jednej sztuce, zostawiając drugą, nie do pary – stąd ich nazwa. Historia skarpetkowych stworków bardzo zainteresowała dzieci, które wpatrzona były w ekran do ostatniej sceny.
Na dzieci oprócz filmu czekała jeszcze niespodzianka w postaci Św. Mikołaja, który rozdawał cukierki. Radości nie było końca.
Andrzejki
Andrzejki jest to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową. Współcześnie zaś andrzejki przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą dzieci i młodzież.

W naszej szkole zabawa andrzejkowa odbyła się 30 listopada. Starsi uczniowie przygotowali dla młodszych sporo atrakcji, nie obyło się oczywiście bez tradycyjnego lania wosku, wielu wróżb andrzejkowych, które miały oczywiście charakter tylko zabawy. W drugiej części naszej imprezy wychowawcy klas młodszych przygotowali dla dzieci zabawy przy muzyce. Ten dzień był z pewnością dla wszystkich ciekawy i pełen atrakcji.

Rozstrzygnięcie szkolnych konkursów
W dniu 24. 11. 2017r. w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie nagród w szkolnym konkursie recytatorskim „Zwierzęta bohaterami wierszy dla dzieci” oraz szkolnym konkursie plastycznym „Moja ulubiona postać z bajki”

Szkolny konkurs recytatorski „Zwierzęta bohaterami wierszy dla dzieci”

Celem konkursu była popularyzacja twórczości polskich poetów, rozwijanie dziecięcych talentów i zdolności, a także doskonalenie wyrazistej mowy, rozwijanie pamięci, wyrobienie odwagi i śmiałości.

Poniżej przedstawiamy wyniki naszego konkursu

Przedszkole:
I miejsce – Jakub Rodzinka
II miejsce - Szymon Urbanik
III miejsce – Adam Rodzinka


Kl. „0”
I miejsce – Maria Makarska
II miejsce – Eryk Cypcar
III miejsce – Lena Wojtasik


Kl. I-III
I miejsce – Zofia Balwierczak
II miejsce – Julia Machnik
III miejsce - Jakub Urbanik


Kl. IV-VII
I miejsce – Wiktor Kurpiel
II miejsce – Żaneta Zając
III miejsce – Emilia Wałach


Szkolny konkurs plastyczny "Moja ulubiona postać z bajki"

Kategoria OP-kl.0
I miejsce - Marysia Makarska
II miejsce - Eryk Cypcar
III miejsce - Gabryś Szczęsny
Kategoria kl.I-KL.II
I miejsce - Gabrysia Rodzinka
II miejsce - Szymon Oleniacz
III miejsce - Julia Machnik
Wszystkim serdecznie gratulujemy!


Wywiadówka
Informujemy, że dnia 22. 11. 2017r. (środa) w Szkole Podstawowej Fundacji "Elementarz" w Głębokiem odbędzie się spotkanie z rodzicami.

11 listopada
„Niepodległość” - jak podaje słownik PWN - to niezależność od innych państw. Taką właśnie niezależność Polska wywalczyła 99 lat temu. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę nad wojskim polskim, a Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Polska, po 123 latach niewoli, mogła wreszcie cieszyć się wolnością.

9 listopada 2017 r. wszyscy uczniowie, od przedszkolaków po młodzież, aktywnie uczestniczyli w szkolnej uroczystości upamiętniającej 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Oprócz piosenek zadbano również o garść informacji na temat czasu zaborów i sytuacji Polski i Polaków w czasie walk wyzwoleńczych. Przybliżono daty najważniejszych wydarzeń i zrywów niepodległościowych, które w ostateczności doprowadziły do wyzwolenia się Naszej Ojczyzny spod jarzma Prus, Rosji i Austrii.

Uroczystość przygotowały dzieci i młodzież z klas od 4 do 7 Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem. Nad całością czuwali nauczyciele: P. Boczar i ks. I. Baran.

Podwodna podróż

„W morskich głębinach” to film przedstawiający majestatyczność a zarazem piękno oceanu oraz zwierząt w nim żyjących. Mogli się o tym przekonać uczniowie naszej szkoły, którzy dnia 07. 11. 2017r. wybrali się w podwodną podróż do świata, którego nikt do tej pory dobrze nie poznał, w podróż do egzotycznej krainy pełnej organizmów o wręcz baśniowej urodzie.
Uczniowie byli świadkami fascynujących, czasem pięknych, innym razem dramatycznych epizodów z życia wodnych stworzeń od maleńkich bezkręgowców i krewetek po rekiny i wieloryby.
Dzień Postaci z Bajek
Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a.

Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Organizacją bajkowego święta zajęła się biblioteka szkolna(Małgorzata Cypcar).

Dnia 8 XI 2017r. nasza sala gimnastyczna zamieniła się w bajkową krainę.

Aby uczcić ten dzień zorganizowaliśmy bajkowe spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie klas OP- II. Część pierwsza spotkania to zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. W sali gimnastycznej został przygotowany również kącik czytelniczy z ulubionymi książeczkami naszych uczniów.

Część druga naszych obchodów to spotkanie z postaciami bajkowymi. Naszą szkołę odwiedzili Minionek oraz Myszka Mini. Dzieci uczestniczyły w różnych zabawach i bawiły się przy muzyce. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali cukierki z ulubionymi postaciami Disney’a, misia Lubisia z przesłaniem czytelniczym oraz zwierzątka wykonane z balonów.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania.

„Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!”


Kanapeczki przedszkolaków
W poniedziałek 06.11.2017r. przedszkolaki z oddziału przedszkolnego przygotowywały smaczne i bardzo zdrowe kanapeczki z twarożkiem, pomidorkiem i ogórkiem.

Bardzo dzieciom smakowała taka propozycja sniadaniowa!Wyjście na cmentarz
6 listopada bieżącego roku, nasi uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili obydwa cmentarze w Głębokiem. Uczniowie oddziału przedszkolnego i klas O- III odwiedzili „nowy cmentarz”, pomodlili się za zmarłych i zapalili znicze na grobie Śp. Ks. Jana Szyndlara. Uczniowie kas IV-VII udali się na „stary cmentarz”, i uczcili pamięć zmarłych modlitwą i zapaleniem zniczy. Następnie każdy z uczniów mógł odwiedzić groby zmarłych ze swoich rodzin, po czym wszyscy powrócili do szkoły na dalsze lekcje.


"Ortograficzna corrida"
26 października w Zespole Szkół Podstawowych w Sieniawie zorganizowano piętnastą edycję gminnego konkursu "Ortograficzna corrida". Jego celem jest propagowanie i utrwalanie znajomości zasad poprawnej pisowni i ich praktycznego stosowania. W ortograficznych zmaganiach wzięło udział 17 szóstoklasistów ze szkół gminy Rymanów, wyłonionych wcześniej w drodze konkursów klasowych w poszczególnych szkołach. Uczestnicy mieli godzinę, by wykazać się wiedzą teoretyczną z zakresu ortografii i sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Naszą szkołę reprezentowała Natalia Krusinowska. Natalia, choć nie stanęła na podium, swoją postawą udowodniła, że niestraszna jej walka z „ortograficznymi bykami”.


Kolejne gotowanie z przedszkolakami
W czwartkowe przedpołunie przedszkolaki z naszego młodszego oddziału przedszkolnego przyrządziły pyszne gofry z tajemniczym "czekoladowym" dźemem.

Niewątpliwie podczas kulinarnych eksperymentów zrodzi się niejeden przyszły Masterchef!


"Aleją Gwiazd"
W dniu 24.10.2017r. dwie nasze uczennice – Maja Szczęsna z kl. III i Julia Machnik z kl. II reprezentowały szkołę na XXVI Gminnym Konkursie Piosenki „Aleją Gwiazd”. Dziewczynki pokazując swój talent wokalny pięknie zaśpiewały wybrane przez siebie piosenki. Maja zaprezentowała utwory : „Ogórek wąsaty” oraz „Czekolada”, natomiast Julia zaśpiewała piosenkę „Marzenie” oraz „Pięknie żyć”.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki i trzymamy mocno kciuki za nasze artystki. Dziewczynki przygotowywała Pani Katarzyna Pitrus."Bułka z masłem"
W piątek 20.10.2017r nasze przedszkolaczki przygotowały kolejny przepis ze swojej książki kucharskiej. Tym razem była to smaczna, zdrowa i pełna witamin sałtka hawajska, wykonana z owoców egzotycznych.
Dzieci bardzo się zaangażowały w jej wykonanie.
Bardzo dziękuję rodzicom za współpracę przy zakupie produktów na sałatkę ;-)

20 października – Dzień Krajobrazu
Dnia 20 października obchodzony jest Dzień Krajobrazu. W ramach Dnia Krajobrazu są organizowane Ogólnopolskie spacery krajobrazowe z przewodnikiem, które odbywają się zarówno na obszarach przyrodniczych, jak i kulturowych (miasta, wsie, obszary zabytkowe). Celem spacerów jest przybliżenie wiedzy na temat otaczającej człowieka przestrzeni oraz procesów, które decydują o jej kształcie. Potrzeba promowania badań nad krajobrazem jest istotna dla przedstawicieli świata naukowego, z uwagi na różne podejścia do zagadnienia krajobrazu, potrzeb jego ochrony i kształtowania.

19 października 2017 roku uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem przyłączyli się do obchodów Dnia Krajobrazu. Podczas spaceru krajoznawczego nad zalew podziwiali piękne widoki Beskidu Niskiego w jesiennej szacie. Wykorzystując ostatnie dni złotej polskiej jesieni wzięli udział w zabawach i grach terenowych, a na koniec w ognisku zakończonym pieczeniem kiełbasek. Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły, zapowiadając włączenie się w obchody Dnia Krajobrazu za rok.


Milion dzieci odmawia różaniec
18 października o godz. 9.00 czasu lokalnego, dzieci na całym świecie modliły w intencji swoich rówieśników w Syrii. To kolejna odsłona projektu modlitewnego „Milion dzieci modli się na różańcu”, który od 2005 r. łączy młodych katolików na całym świecie, a promuje ją Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Pomysł modlitewnej kampanii zrodził się w 2005 r. w stolicy Wenezueli, Caracas. Wychowawczyni jednej z klas, której uczniowie odmawiali różaniec na lekcjach religii, zachęcała: „Wyobraźmy sobie, jakby to było cudownie, gdyby tak milion dzieci modliło się równocześnie na różańcu. Wówczas świat na pewno by się odmienił na lepsze”. Było to nawiązanie do słów św. Ojca Pio, który powiedział: „gdyby milion dzieci modliło się na różańcu, wówczas świat napełniłby się pokojem”. W niedługim czasie Konferencja Episkopatu Wenezueli wydała zgodę na rozpoczęcie ogólnokrajowej inicjatywy modlitewnej świeckich katolików związanych z Ruchem Szensztackim i Centralnym Komitetem Wenezuelskich Katolików (Consejo Nacional de Laicos Venezuela).

Wierzymy, że wspólnie możemy zmieniać świat, szczególnie tam, gdzie dochodzi do ciągłych ataków na chrześcijan. Modlitwa i czynna pomoc prześladowanym za wiarę w Jezusa Chrystusa da naszym Braciom i Siostrom w wierze siłę, by przetrwać ciężki czas – czytamy na stronie Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Ślubowanie uczniów klasy I
Dnia 13.10.2017 r. w Szkole Podstawowej Fundacji „ Elementarz” w Głębokiem miała miejsce uroczystość Pasowania uczniów klasy I. Pierwszaki zaprezentowały wiersze, piosenki i układy taneczno- ruchowe, wykazały się też dużą wiedzą i umiejętnościami. Zdaniem społeczności szkolnej oraz rodziców w pełni zasłużyły na miano UCZNIÓW naszej szkoły. Po uroczystym ślubowaniu i pasowaniu uczniami zostali: Emilka Gierlicka, Gabrysia Rodzinka, Kamil Rodzinka i Szymon Oleniacz.

Pierwszakom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów na drodze obowiązków szkolnych.Dzień Edukacji Narodowej
13 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Nauczyciele i pracownicy szkoły przyjęli życzenia i kwiaty od Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny a rodzice przygotowali słodki poczęstunek dla wszystkich pracowników naszej szkoły. W kierunku tych, którzy tego dnia obchodzą swoje święto popłynęło wiele ciepłych i miłych słów. Uczniowie okazali swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie i troskę o ich dobro.

Na zakończenie głos zabrała Izabela Sołtysik- dyrektor szkoły. Podziękowała wszystkim nauczycielom za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie."Bułka z masłem"
W czwartek nasze kochane przedszkolaki wykonały przepis nr 2. Dzieci wspólnie z wychowawczynią przygotowały muchomorki z jajka i pomidora. Nie mało kłopotów sprawiło im obieranie jajka ze skorupki, ale świetnie sobie z tym poradziły.
Oczywiście po skończonej pracy dzieci zjadły piękne i zdrowe warzywne przekąski.

Kółko taneczno - muzyczne
W czwartek 12.10.2017r. swoją działalność rozpoczęło kółko taneczno – muzyczne. Kółko powstało z myślą o uczniach, którzy szczególną uwagą darzą wszelkiego rodzaju zajęcia związane z muzyką i tańcem. Inicjatorki, czyli panie Katarzyna Pitrus i Kinga Komańska chcą aby program ten nie tylko rozbudzał i rozwijał umiejętności taneczne, ale również kształtował nawyk zdrowego stylu życia poprzez ruch. Jest to bowiem bardzo atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu.

Poprzez taniec, dziecko wyrabia w sobie poczucie rytmu, słuchu, swobodę i elastyczność oraz harmonię ruchów znosi napięcie mięśniowe, emocjonalne, daje odprężenie i relaksuje. Zaspokaja potrzebę ruchu i tworzenia. Taniec w grupie rozwija umiejętność współpracy, stwarza możliwość wzajemnej pomocy, daje poczucie radości z osiągniętego rezultatu. Pomaga też w pokonywaniu nieśmiałości, a u wielu wyzwala postawę kreatywności, otwiera na twórcze poszukiwania.

Podsumowując taniec niesie ze sobą mnóstwo korzyści, dlatego cieszymy się że kółko cieszy się tak wielką popularnością wśród uczniów naszej szkoły.

"Misie Ratownisie"
Trwa zbiórka w Naszej szkole!

Akcja "Misie Ratownisie" zakończy się 9 grudnia.

Maskotki minimalizują stres i zwiększają bezpieczeństwo dzieci, które ucierpiały w wypadkach komunikacyjnych czy pożarach. Zdaniem ratowników, wręczenie maluchowi zabawki w stresogennej sytuacji odwraca jego uwagę od tego co sie dzieje.W związku z tym ruszyła kampania polegająca na zbiórce nowych i uzywanych maskotek, ktróre trafią do służb ratowniczych w Krośnie za pośrednictwem Stowarzyszenia Nocna Jazda Samochodem bez Celu Krosno.

Osoba odpowiedzialna Oliwia Deptuch kl. VI.

"Bułka z masłem"
W dniu 09. 10. 2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego przystąpiły do ogólnopolskiego projektu „Bułka z masłem”. Projekt ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia, a szczególnie zdrowego odżywiania się.

Dzieci wspólnie z wychowawcą przygotowały pierwszy przepis, było to ciasto z cukini. Końcowym efektem naszej pracy będzie stworzenie własnej książki kucharskiej, w której znajdą się przepisy na potrawy wymyślone przez dzieci, rodziców oraz panie pracujące w oddziale przedszkolnym.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z naszego gotowania.


Dzień głośnego czytania
Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Nasza szkoła już po raz trzeci włączyła się w obchody Dnia Głośnego Czytania.

29 września w klasach I – III czytali uczniom członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu. W oddziale przedszkolnym bajkę dzieciom czytała uczennica klasy IV Żaneta Zając a były to przygody Kubusia Puchatka: „Pułapka na słonia. W kl.0 książkę pt: „ Gdzie jest Nemo?” przeczytała Julia Capko, uczennica kl. VII. W klasach II i III została odczytana bajka Charles'a Perraulta „Kot w butach”.

Po głośnym czytaniu na dzieci czekały quizy, zagadki, kolorowanki, puzzle a także wykonywanie ciekawych prac plastycznych. To był bardzo udany dzień, który sprawił dużo przyjemności czytającym i słuchającym.


Święto pieczonego ziemniaka
„Święto Pieczonego Ziemniaka dziś mamy i do wspólnej zabawy zapraszamy” pod takim hasłem dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas 0-III wspólnie z wychowawcami, panią Kingą Komańską i Katarzyną Pitrus obchodziły Dzień Pieczonego Ziemniaka. Podczas wspólnych zmagań sportowych, wesołych zabaw, pląsów i śpiewów dzieci poszerzyły wiedzę na temat historii ziemniaka, jego cech, przeznaczenia oraz tradycji związanych z wykopkami.

Impreza nie odbyłaby się gdyby nie wielkie zaangażowanie rodziców w jej organizacji. Dzięki nim dzieci mogły skosztować pieczonych ziemniaków, których aromat unosił się w całej szkole.

To była ciekawa lekcja przyrody. Humory dopisały, więc i zabawa była znakomita!

Natomiast w dniu 18 września 2017r Dzień Pieczonego Ziemniaka obchodzili również uczniowie klas II - VII wraz z nauczycielami. Dzień ten był okazją do różnych zabaw i konkursów. Uczniowie chętnie uczestniczyli w „ziemniaczanych konkurencjach”. Niezwykłą zwinnością i szybkością dzieci wykazały się w zbiórce ziemniaków, w biegu slalomem z ziemniakiem na łyżce, w rzucie do celu ziemniakiem oraz w rywalizacji na najdłuższą obierkę. Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w konkursach promując zdrową rywalizację. Zwieńczeniem konkurencji była degustacja upieczonychn w ognisku ziemniaków.
Zajęcia poprzez zabawę są doskonałą formą nauki oraz wspaniałą okazją do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Nad całością uroczystości czuwały panie Monika Parylak i Edyta Rysz.<Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
4 września 2017 r. w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018, które przygotowali dla nas uczniowie klasy „0”, uczniowie klasy I oraz przedszkolaki. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny, aby uświetnić w ten sposób to ważne wydarzenie.

Dyrektor szkoły Pani Izabela Sołtysik serdecznie przywitała nauczycieli, rodziców, uczniów, pracowników obsługi, a także tych, którzy przybyli po raz pierwszy do szkoły. Następnie wszyscy w odświętnych strojach udali się do klas aby poznać nowych wychowawców.W nowym roku szkolnym życzymy wszystkim uczniom samych sukcesów, szczególnie dzieciom, które po raz pierwszy przekroczyły progi naszej szkoły.
Edukacja domowa
Od września 2014 r. Szkoła Podstawowa Fundacji "Elementarz" w Głębokiem prowadzi edukację domową. Biorą w niej udział polskie dzieci zamieszkałe za granicą.

Uczniowie edukacji domowej sa zobowiązani przystąpić do egzaminu klasyfikacyjnego na koniec roku szkolnego. Najczęściej egzaminy odbywają się na wakacjach. Po zdaniu egzaminu uczniowie przechodzą do klasy programowo wyżej.

Oto pamiątkowe zdjęcia z naszymi uczniami.Zakończenie roku szkolnego
23 czerwca 2017 roku po raz ostatni zabrzmiał szkolny dzwonek. Przed uczniami i nauczycielami 2 miesiące upragnionego wakacyjnego wypoczynku.

Kasy V i VI pod kierunkiem Pani Anety Ziemby-Szczęsnej przypomniały zebranym najciekawsze i najzabawniejsze wydarzenia z minionego roku szkolnego.

Następnie Pani Dyrektor nagrodziła najlepszych uczniów naszej szkoły, zwycięzców konkursów i wolontariuszy.

Po otrzymaniu wypragnionych świadectw wszyscy udali się do domów.


Uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzymy udanych wakacji i bezpiecznego wypoczynku.

Do zobaczenia 1 września!
Bezpieczne wakacje
W okresie wakacyjnym część dzieci wyjedzie na kolonie, czy obozy, a część pozostanie w domach. Mając na uwadze dobro przedstawiamy kilka rad, które mogą ochronić przed nieprzyjemnymi wakacyjnymi sytuacjami.

- Rozważnie korzystajcie ze wszystkich przyjemności, jakich dostarczają wakacje!
- Zawsze informujcie swoich rodziców o tym - gdzie i z kim przebywacie!
- Na zabawy wybierajcie jedynie bezpieczne miejsca – z dala od jezdni, torów kolejowych, wykopów...
- Jeżdżąc na rowerze, rolkach, hulajnodze czy desce – nie traktujcie jezdni jak placu zabaw!
- Kąpcie się jedynie w miejscach do tego wyznaczonych – strzeżonych kąpieliskach pod opieką ratowników lub osób dorosłych!
- Bądźcie ostrożni wobec zwierząt – nawet najbardziej łagodne bywają niebezpieczne!
- Nie korzystajcie z propozycji przejażdżki lub spaceru z nieznajomym!
- Pozostając samodzielnie w mieszkaniu – ostrożnie obchodźcie się z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi!
- Nigdy nie bawcie się ogniem – ogniska rozpalajcie w miejscach wyznaczonych, zawsze w obecności osób dorosłych!
- Zawsze mówcie "NIE" gdy nie zgadzacie się z szalonymi pomysłami i propozycjami swoich kolegów!
- Uczestnicząc w pracach polowych – zachowajcie szczególną ostrożność nie dotykajcie maszyn i urządzeń będących w ruchu i pod napięciem!
- Zawsze dbajcie o środowisko naturalne - nie niszczcie i nie zaśmiecajcie otoczenia, w którym przebywacie!
- Zawsze pamiętajcie, że pewność siebie i lekkomyślność nie wróżą nic dobrego!


Zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie popełniania przestępstwa, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi, do najbliższej jednostki Policji lub telefonicznie pod numer 997 lub 112.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM – SPOSOBEM NA BEZPIECZNE WAKACJE!!!
Zasady bezpiecznego poruszania się na drodze i właściwego przechodzenia przez jezdnię, ograniczonego zaufania w stosunku do obcych, jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem, jak zachować bezpieczeństwo w domu podczas nieobecności rodziców, jak rozważnie korzystać z kąpielisk w okresie zbliżających się wakacji to główne tematy spotkania dzieci z policjantem.

W trakcie wakacji szczególnie ważne jest, aby najmłodsi wypoczęli i wrócili do swoich domów bezpiecznie. Wielu uczniów spędza wakacje w domu, często bez opieki dorosłych. W grupie rówieśników nie trudno o nieodpowiedzialne i nieprzemyślane zabawy, które mogą skończyć się tragicznie. Dlatego podczas spotkania, które odbyło się w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem, policjanci przybliżyli uczniom ogólne zasady właściwego zachowania w miejscu spędzania wolnego czasu, zasady bezpieczeństwa na drogach. Policjanci przestrzegali uczniów przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk, rozpalaniem ognisk, organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach. Dzieci dowiedziały się, że należy bezwzględnie zapinać pasy bezpieczeństwa oraz podróżować w samochodzie w dostosowanym foteliku.

Policjanci przypominali uczniom o tym jak zachować się w sytuacjach trudnych, o zachowaniu własnego bezpieczeństwa, powiadomieniu odpowiednich służb pod numerami alarmowymi.

Podczas spotkania funkcjonariusze wręczyli uczniom książeczki i światła odblaskowe. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły panom policjantom podziękowanie za poświęcony czas i dobre rady.
"Dary lasu" - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego


W dniu 14.06.2017r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Dary Lasu”, którego organizatorem było Nadleśnictwo Rymanów.
Naszą szkołę reprezentowały pod opieką pani Katarzyny Pitrus trzy uczennice: Zosia Balwierczak, Kamila Oleniacz, Maja Szczęsna, która zajęła I miejsce.


I miejsce
Maja Szczęsna
Rozdanie nagród połączone było z obchodami Dnia Dziecka. Na dzieci czekało wiele ciekawych atrakcji, m.in. spacer po rezerwacie „Źródliska Jasiołki”, po którym oprowadzał nas pan Paweł Grudziński – leśniczy leśnictwa Moszczaniec, była także interesująca lekcja historii oraz pyszny poczęstunek.


Serdecznie gratulujemy naszej laureatce oraz organizatorom za niezapomnianą wycieczkę!XVIII edycja konkursu wiedzy o krajach anglojęzycznych –„Kanada bez tajemnic” w ZSP w Sieniawie


Dnia 7 czerwca 2017 r. uczennice Szkoły Podstawowej Fundacji "Elementarz" w Głębokiem po raz trzeci wzięły udział w konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych "Kanada bez tajemnic" zorganizowanym przez Zespół Szkół Publicznych w Sieniawie. W tym roku również odnieśliśmy sukces, gdyż aż troje naszych uczniów znalazło się wśród najlepszych.

I miejsce
Julia Capko


III miejsce
Justyna Krusinowska


Wyróżnienie
Natalia Krusinowska


Udział
Oliwia Deptuch


Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!Bezpieczny dzisiaj- szczęśliwy jutro
„Bezpieczny dzisiaj- szczęśliwy jutro” to autorski program profilaktyczno- wychowawczy opracowany przez pracowników Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Miejscu Piastowym, którym zostali objęci uczniowie klas V- tych na terenie gminy Rymanów, w tym również uczniowie naszej szkoły.

Zajęcia prowadzone przez panią pedagog Dorotę Krzanowską miały na celu:
- dostarczenie uczestnikom zajęć wiedzy na temat umiejętnego zachowania się w sytuacjach trudnych związanych ze środkami uzależniającymi oraz napotkaną agresją,
- uwrażliwienie na zjawisko cyberprzemocy,
- propagowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.

W ramach realizowanego programu przeprowadzono również w naszej szkole spotkanie z rodzicami dzieci objętych zajęciami.

Dnia 5 czerwca br. w kinie „Sokół” w Rymanowie miało miejsce uroczyste podsumowanie zrealizowanego programu oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i literackiego organizowanego przez Urząd Gminy w Rymanowie, Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie i Poradnię Psychologiczną- Pedagogiczną w Miejscu Piastowym. Uczeń naszej szkoły, Jakub Urbanik zajął III miejsce w konkursie plastycznym, czego serdecznie mu gratulujemy.

Po wręczeniu nagród uczniowie wszystkich szkół z terenu gminy uczestniczyli w warsztatach o tematyce uzależnień.


Dzień dziecka
Tegoroczne obchody Dnia Dziecka odbyły się w naszej szkole miały wyjątkowy charakter. Dopisała pogoda i zaproszeni goście. Wspólnie z uczniami i nauczycielami z NSP w Desznie i SP w Bziance spotkaliśmy się 1 czerwca przy budynku naszej szkoły.

Po powitaniu i kilku zabawach integracyjnych, każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie, spośród wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Najmłodsze dzieci bawiły się na mobilnej sali zabaw, a wszyscy wspólnie z animatorami, którzy przygotowali ciekawe konkursy i każde dziecko obdarowali kolorowym balonikiem. Do dyspozycji był także plac zabaw i przejażdżka bryczką. Starsi chłopcy na boisku szkolnym rozegrali dwa mecze piłki nożnej.

Na koniec na wszystkich czekała pyszna kiełbaska z ogniska oraz słodkie upominki. Każda szkoła, z rąk pani Dyrektor, otrzymała nagrodę i podziękowanie za udział w zabawie.

W przyszłym roku świętujemy w Bziance!


Kamianna-Krynica Zdrój – wycieczka z żądłem

Poznanie historii pszczelarstwa, zabawek oraz aktywny wypoczynek w perle polskich uzdrowisk to główne cele wycieczki „Kamianna-Krynica”, w której udział wzięli uczniowie klas I – VI naszej szkoły. 26 maja 2017 roku zapadnie w pamięci każdego z nich.

W centrum wioski Kamianna, nieopodal drewnianego kościółka - dawnej cerkwi prawosławnej i Domu Pszczelarza, dzieci zwiedziły Pasiekę „Barć” im. ks. dr. H. Ostacha. To jedyna pasieka na świecie, która regularnie dostarczała miód spadziowy polskiemu papieżowi Janowi Pawłowi II. W pasiece uczniowie wzięli udział w interaktywnej lekcji, podczas której poznali tajniki życia pszczół i produkcji miodu. Podsumowaniem wizyty była degustacja miodu w kawiarni pasiecznej, samodzielne wykonanie świeczki z wosku oraz zakup oryginalnych pamiątek w tamtejszym sklepiku.

Kolejny etap wycieczki to przejazd do Krynicy-Zdroju położonej w Beskidzie Sądeckim - perły polskich uzdrowisk o szczególnych walorach klimatycznych, leczniczych, turystycznych, rekreacyjnych i poznawczych.

Tam w Muzeum Zabawek dzieci poznały jak na przestrzeni wieków, lat, powstawały i zmieniały się zabawki. To jedno z niewielu miejsc w Polsce gdzie można tego doświadczyć.

- Zabawki są dobrem ogólnoświatowym, nieprzemijającym świadectwem rozwoju kultury. Są zminiaturyzowanymi przedmiotami ze świata dorosłych. Zawsze odzwierciedlają epokę, w której powstały: modę, obyczaje, technikę, wydarzenia historyczne – czytamy na stronie Muzeum. Dzieci z nieskrywaną radością odkrywały jak wyglądały zabawki rodziców i ich dziadków. Opiekunowie zaś przenieśli się w świat swojego dzieciństwa.

Następną atrakcją wycieczki był wjazd kolejką linowo-torową na Górę Parkową. Szczyt o wysokości 741 m n.p.m. znajduje się w samym sercu Krynicy. W rzeczywistości to jeden wielki park - Park Zdrojowy, który powstał w XIX wieku. Do dziś zachowały się z tamtego okresu m.in. drewniane altany. Na szczycie zlokalizowano też jedną z największych atrakcji uzdrowiska – ślizgawki. Tam właśnie nasi uczniowie spędzili czas korzystając z Rajskich ślizgawek i zjeżdżalni pontonowej. Ślizgawki to szaleńcza jazda po stalowych torach i zjeżdżalniach rurowych na specjalnych filcowych matach. Nie mniejszych wrażeń dostarczyły zjazdy pontonami.

Po emocjach na Górze Parkowej uczniowie zwiedzili centrum uzdrowiska. Spacer zdrojowymi alejkami zakończyli posiłkiem u uczestnika III edycji programu Top Chef – Artura Augustyńskiego prowadzącego bar-restaurację „Wyżerka u Wujka”. Po posiłku szef kuchni chętnie rozdawał autografy i pozował do wspólnych zdjęć.

Dzieci z nieukrywanym smutkiem rozstawały się z nowo poznanym miejscem zapowiadając, że w przyszłości chętnie ponownie odwiedzą Krynicę Zdrój.


Wycieczka przedszkolaków i kl "0"

Dnia 26 maja 2017 r. odbyła się wycieczka kl. „0” i oddziału przedszkolnego do Wioski Indiańskiej do Kunowej k. Jasła.

Na początek zostaliśmy powitani przez Indianina z którym dzieci zwiedziły mini zoo, a w nim zwierzęta m. in: lamę, kangura, pawie.

Aby poczuć się jak prawdziwi Indianie, każde dziecko wykonało niezwykle wzorzystą opaskę indiańską, oraz przeszło chrzest bojowy w różnych konkurencjach sportowych: przeciąganie liny, skoki w workach, jazda konna na kucyku.

Nie zabrakło też malowania twarzy, tańców w rytmach indiańskich, zwiedzanie tipi, wysłuchaliśmy także krótkiej opowieści indiańskiej. Na koniec czekały na nas jeszcze zabawy z animatorami, dmuchane zjeżdżalnie i kiełbaska z ogniska.

W tym rytmie dzieci szczęśliwe i zmęczone zakończyły swą indiańską przygodę.Dzień Mamy i Taty

30 maja 2017r. o godzinie 16.00 uczniowie Szkoły Podstawowej Fundacji Elementarz w Głębokiem świętowały Dzień Mamy i Taty. Rodzicom towarzyszyły niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Uroczystość Dnia Mamy i Taty to szczególna okazja, której zawsze towarzyszą niesamowite emocje, radość ale też łzy wzruszenia. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali życzeń, wierszy, piosenek przygotowanych dla nich przez najmłodszych.

Naszą imprezę rozpoczął uroczysty polonez klasy drugiej i trzeciej. Dzieci w przepięknych strojach i z ogromną gracją pokazały swoje umiejętności taneczne, które doskonaliły pod okiem p. Katarzyny Pitrus. Kolejno prezentowały się nasze kochane przedszkolaki. Ich występ wywołał nie tylko wzruszenie, ale też ogromną radość na twarzach zgromadzonej tego dnia publiczności. Nie obyło się też bez występu klas najstarszych, którzy pod okiem wychowawców również w niezwykle ciekawy i wzruszający sposób złożyły życzenia swoim rodzicom.

Po wspólnych występach dzieci wręczyły Rodzicom mały upominek. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
"Zielona afera..."
Dnia 22 maja uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać historii naszej okolicy oraz obejrzeć eksponaty zgromadzone w Izbie Regionalnej w Rymanowie.

Dzięki uprzejmości Pani Grażyny Skolarczyk dzieci mogły zobaczyć skarby przeszłości zgromadzone w tym miejscu.Było to bardzo pouczające spotkanie.
Następnie na zaproszenie burmistrza gminy Rymanów udalismy się do kina Sokół, gdzie odbył się spektakl teatralny pt. „Zielona afera, czyli ostatnie śledztwo inspektora Zgrozy” wystawiony przez Ośrodek Kultury Ekologicznej „IMPEKO” z Gdańska.
Celem tego przedstawienia było podniesienie świadomości ekologicznej dzieci, a także oddziaływanie na wrażliwość dotyczącą otaczającego je środowiska.


Zajęcia terenowe „W leśnym skarbcu” w ramach obchodów Dnia Ziemi

W dniu 9 maja 2017 roku, w ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie klas I– VI wraz z nauczycielami wyruszyli do pobliskiego lasu na zajęcia terenowe.

Wędrując leśnymi ścieżkami uczniowie rozwiązywali zadania o treściach przyrodniczych, m. in. orientowali mapę, przedstawiali warstwową budowę lasu, nazywali gatunki roślin i zwierząt napotkanych w lesie, a za pomocą lupy dokonywali obserwacji ściółki i jej mieszkańców. Wszystkie odpowiedzi i rozwiązania zadań młodzi badacze przyrody nanosili na karty pracy. Druga część zajęć poświęcona była na zabawę z wykorzystaniem naturalnych rekwizytów. Uczniowie rywalizowali w rzucie do celu szyszką, budowali również domki z patyków i chrustu. Uczniowie z zapałem wykonywali wszystkie zadania, bawiąc się przy tym znakomicie. Zwieńczeniem zajęć było wspólne ognisko. Nad całością działań czuwali wychowawcy klas i nauczyciel przyrody p. Edyta Rysz.
Konkurs z j. angielskiego

Dnia 18.05.2017 reprezentanci kl.VI naszej szkoły wzięli udział w II edycji konkursu z j.angielskiego organizowanego przez Zespół Szkół w Besku.

Kacper Bolanowski, Justyna Rząsa oraz Justyna Krusinowska dzielnie stawili czoła wyzwaniu jakim był test leksykalno-gramatyczny z elementami wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych.
Otrzymali dyplomy za udział, upominki a także zaproszenie na następną edycję w przyszłym roku .


"Mieszkańcy Szepczącego Lasu" rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

W dniu 11. 05. 2017 r odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Mieszkańcy Szepczącego Lasu – portret Tappiego lub jednego z jego przyjaciół”, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Rymanowie.

Z naszej szkoły nagrodzeni zostali:


I miejsce
Filip Urbanik, Jakub Urbanik


II miejsce
Wiktor Kurpiel


III miejsce
Klaudia Wacławska, Maja Szczęsna


Wyróżnienia
Emilia Wałach
Ksawery Capko
Filip Rodzinka
Justyna Krusinowska
Natalia Krusinowska,„Żaczek Przedszkolaczek”

W dniu 10.05.2017r. czwórka dzieci z oddziału przedszkolnego w składzie: Lena Szczęsna, Marysia Makarska, Szymon Urbanik, Igor Bolanowski pod opieką wychowawczyni pani Katarzyny Pitrus i rodziców wzięła udział w XIII konkursie mówienia wierszy przez najmłodszych „Żaczek Przedszkolaczek” w Krośnie.

Dzieci wystąpiły z inscenizacją „Żuk” Jana Brzechwy. Dzieci odważnie weszły na scenę i pięknie wystąpiły.

Gratulujemy młodym aktorom!,Korespondencja z Królową Elżbietą II

Z inicjatywy Pani Małgorzaty Cypcar zostały wysłane w imieniu uczniów i nauczycieli Szkoły Podstaowej Fundacji "Elementarz" w Głębokiem życzenia świąteczne dla Królowej Elżbiety II.

Królowa odpowiedziała na życzenia i podziękowała za miłe słowa i ręcznie wykonaną kartkę oraz przekazała pozdrowienia.,
Dzień Ziemi

Wyjście do lasu z okazji Dnia Ziemi 4. 05. 2017 r. dla klas 0- VI
godz. wyjścia 10:20
planowany powrót ok. godz 13:00

Prosimy przynieść:
-prowiant na ognisko
-odpowiednie ubranie i obuwie

W razie niepogody (deszcz) lekcje odbywają się normalnieWypłata II transzy stypendium szkolnego na rok szkolny 2016/2017
Zespół Ekonomiczno – Administracyjny Szkół w Rymanowie informuje rodziców /opiekunów prawnych/, uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Rymanów, którzy mają przyznane prawo do stypendium szkolnego, że od 27 kwietnia 2017 roku wydawane będą decyzje zmieniające w sprawie stypendium szkolnego w Zespole Ekonomiczno - Administracyjnym Szkół w Rymanowie, ul. Dworska 42.

Stypendium szkolne za okres od 01 stycznia 2017 roku do 30 czerwca 2017 roku będzie wypłacone po przedłożeniu faktur, rachunków lub innych dowodów potwierdzających poniesione wydatki na cele edukacyjne zgodnie z przykładowym katalogiem wydatków.

Faktury, rachunki lub inne dowody potwierdzające poniesione wydatki na cele edukacyjne należy złożyć do 09 czerwca 2017 roku w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół w Rymanowie, ul. Dworska 42 w godzinach 7:00-15:00. Przypominam, że zgodnie ze złożonym oświadczeniem we wniosku o przyznanie świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym (stypendium szkolnego) w roku szkolnym 2016/2017 Wnioskodawcy zobowiązali się niezwłocznie powiadomić organ, który przyznał stypendium o zwiększeniu dochodu rodziny lub zaprzestaniu uczęszczania ucznia do szkoły oraz zmianie miejsca zamieszkania – poza obszar gminy.

Wszelkich dodatkowych informacji i wyjaśnień udzielą pracownicy Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół w Rymanowie - tel. 134356975, 134355126.Przykładowy katalog wydatkówPrzegląd stomatologiczny

Informujemy, że dnia 27. 04. 2017r. (czwartek) godz. 10:40
w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem odbędzie się przegląd stomatologiczny.


Wywiadówka

Informujemy, że dnia 27. 04. 2017 r. (czwartek) o godz. 17:00 w SP Fundacji „Elementarz” w Głębokiem odbędzie się spotkanie z rodzicami.Sąd nad książką

Aby uczcić święto książki uczniowie klasy V oraz VI postanowili oddać swój głos w sprawie sensu bytności wśród nas KSIĄŻKI.

Efekt swojej pracy mogli zaprezentować już 20 kwietnia 2017r. W SP Fundacji ,,Elementarz" w Glębokiem. Widzowie przez chwilę mieli okazję przenieść się do prawdziwego sądu i poczuć panującą tam atmosferę. A wszystko to za sprawą naszych młodych aktorów, którzy z dużym zaangażowaniem wczuli się w swoją rolę:Sędziego, Oskarżyciela i Obrońcy. Powagi i autentyczności dodawały przygotowane stroje – czarne togi z żabocikami.Oczywiście, nie zabrakło też świadków
– komputera, plyty CD ze strony oskarżyciela
oraz
Pani bibliotekarki i przedstawiciela dzieci ze strony obrońcy. Świadkowie również zadbali o odpowiednie do swojej roli stroje i rekwizyty, co uczyniło inscenizację jeszcze efektowniejszą.

Ostatecznie KSIĄŻKA obroniła się . Sędzia po konsultacjach, wysłuchaniu ksiażki,swiadków oraz mów Oskarżyciela i Obrońcy skazał książkę na konieczność pozostania z ludźmi, podkreślając jej niezaprzeczalne wartości naukowe i rozrywkowe.

Akcje promujące czytelnictwo w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem

W szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem od początku roku szkolnego 2016/2017 kładliśmy duży nacisk na promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Aby nasze działania były skuteczne staraliśmy się w jak największym stopniu zainteresować dzieci, tak aby aktywnie brały udział w naszych przedsięwzięciach.

Biblioteczny rok szkolny rozpoczęliśmy datą 29 września 2016 r. w szkolnej bibliotece naszej szkoły odbyło się „głośne czytanie” dla dzieci w ramach akcji ”Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania” Uczestnikami spotkania a zarazem wspaniałymi słuchaczami były dzieci z OP oraz klasy I, II i III, które z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajki „Księga dżungli”. Po miło spędzonym czasie, dzieci otrzymały ulotki zachęcające rodziców do głośnego czytania swoim pociechom.

Następną naszą akcją był Tydzień październikowych spotkań czytelniczych.
1 października 2016 r. rozpoczął się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Z tej właśnie okazji biblioteka w naszej szkole zorganizowała spotkania czytelnicze, które polegały na gromadzeniu się i wspólnym czytaniu baśni Hansa Christiana Andersena ‘OLE ZMRÓŻ-OCZKO”. Seria opowiadań na każdy dzień o wspaniałych przygodach, która rozwija wyobraźnię i przenosi w świat magii.

Kolejną akcją skierowaną już do uczniów klasy V oraz VI była „BIBLIOTEKA NA WESOŁO” to spotkanie czytelnicze, które odbyło się 17.11.2016r. w naszej szkole. Spotkanie zostało zorganizowane w celu ukazania biblioteki i czytelnictwa w bardziej przystępnym, dla uczniów świetle. Rozpoczęło się od uroczystej obietnicy, o częstszym odwiedzaniu biblioteki i wypożyczaniu książek, po czym uczniowie podpisali się imieniem i nazwiskiem pod przyrzeczeniem. Następnie uczestnicy rozwiązywali zagadki i quizy czytelnicze. Spotkanie zakończyło się seansem filmu "Jaś Fasola w bibliotece".

Inne przedsięwzięcia to konkurs „Moja własna książka”, który cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż napisane przez dzieci książki można wypożyczyć w naszej bibliotece.

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki, niestety w tym roku jest to niedziela, dlatego w naszej szkole uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem pani bibliotekarki Małgorzaty Cypcar, przygotowali inscenizację pod tytułem "Sąd nad książką", która się odbyła 20 kwietnia. Widzowie mogli uczestniczyć w rozprawie sądowej, gdzie głównymi postaciami byli: sędzia, prokurator, obrońca, książka, komputer, płyta CD. Przedstawienie było bardzo pouczające.

Jest jeszcze wiele innych rzeczy, które nasza szkoła robi aby przekonywać do czytania i nie tylko dzieci ale również rodziców. Powstaje wiele gazetek informacyjnych dla rodziców, stworzono kącik czytelniczy w bibliotece szkolnej a także specjalną szafkę wystawienniczą z polecanymi książkami.

Ponadto, w miesięczniku wydawanym przez szkołę również promujemy czytelnictwo poprzez publikowanie artykułów oraz bajek do czytania najmłodszym. Ażeby usprawnić pracę biblioteki szkolnej wprowadzamy księgozbiór do programu komputerowego.


Wiosenna przerwa Święteczna


Wiosenna przerwa Świąteczna trwa od 12 do 18.04.2017 r.
Powrót do szkoły 19.04.2017- środa.

Zbiórka makulatury

11.04.2017r – podsumowanie akcji „Makulatura za drzewko” Za każde 10kg makulatury otrzymuje się 1 drzewko Zachęcamy do udziału w akcji!


Warsztaty Wielkanocne

4 kwietnia 2017 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych w Posadzie Górnej. To już drugie nasze spotkanie w "Cienistej Dolinie". Pod opieką pań dzieci wykonywały odzoby wielkanocne, uczyły się technik ich wykonania. Wykonane prace uczniowie zabrali ze sobą do domu. Wszyscy otrzymali poczęstunek i w dobrych humorach wrócili do szkoły.


Pola Nadziei

Żonkil jest uznawany powszechnie za symbol nadziei. Ma on przypominać nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Tegoroczne „Pola Nadziei” są już IX edycją tej kampanii, prowadzonej niezmiennie przez Towarzystwo Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum w Krośnie.

9 kwietnia 2017r.w Niedziele Palmową uczniowie naszej szkoły czynnie wsparli tę akcję zbierając datki do puszek i rozdając symboliczne żonkile.
W tym roku zebrano rekordową kwotę 1238,45zł, która wesprze konto Towarzystwa przyjaciół krośnieńskiego hospicjum.


Parada Palm Wielkanocnych w Sieniawie

Palmy Wielkanocne zostały przygotowane przez mieszkańców Gminy Rymanów na Paradę Palm w Sieniawie, która odbyła się w Niedzielę Palmową 9 marca. Paradę poprzedziła uroczysta Msza Święta w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II w Sieniawie.

Po mszy korowód przeszedł do Hali Sportowej, gdzie w programie artystycznym wystąpili uczniowie ZSP W Sieniawie. W trakcie programu wręczono nagrody w konkursach na palmę i pisankę wielkanocną.

Nasza szkoła przygotowała stoisko w ręcznie robionymi ozdobami wielkanocnymi. Julia Capko(kl.VI), Justyna Krusinowska (kl.VI) oraz Ksawery Capko (kl.II) pod opieką Małgorzaty Cypcar i Joanny Capko obsługiwali stanowisko. Było wiele przychylnych komentarzy i pochwał. Bardzo się cieszymy, że za pośrednictwem Koła Gospodyń Wiejskich w Głębokiem mogliśmy być częścią tak wspaniałego przedsięwzięcia.
Spotkanie uczniów z Ochotniczą Strażą Pożarną w Głębokiem

Dnia 5.04.2017 nasi uczniowie uczestniczyli w prelekcji na temat ratownictwa, udzielania pomocy w sytuacji zagrożenia życia oraz roli Straży Pożarnej jako jednostki ratowniczej. Spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem a następnie uczniowie klas OP-III udali się do siedziby Ochotniczej Straży Pożarniczej, której gospodarzem był komendant Pan Bogdan Kaszubski.

Na wstępie uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką działalności Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednak najwięcej emocji budził wóz strażacki i profesjonalny sprzęt do gaszenia pożarów oraz przymierzanie ubrań starżackich.Jest pewne, że nie była to jednorazowa wizyta i wkrótce zostanie opracowany plan dalszych wspólnych przedsięwzięć.

Sukces przedszkolaków

W piątek 31.03.2017r. czworo dzieci z oddziału przedszkolnego: Marysia Makarska, Lena Szczęsna, Szymon Urbanik, Igor Bolanowski wzięło udział w Gminnym konkursie talentów przedszkolnych pt. „O Nagrodę Pluszowego Misia”. Dzieci przedstawiły inscenizację pt. „Żuk” Jana Brzechwy. Ich występ bardzo się spodobał, gdyż dzieci zdobyły najwyższą nagrodę – Grand Prix w swojej kategorii wiekowej.
Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!
XIII Międzyszkolny konkurs czytelniczy
W dniu 30 marca 2017 roku uczennice klas trzecich: Kamila Oleniacz i Żaneta Zając reprezentowali naszą szkołę w XIII Edycji Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego dla klas III w Króliku Polskim.

Celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci zainteresowań czytelniczych, propagowanie literatury dziecięcej, pobudzanie wyobraźni i kształtowanie postaw kreatywnych. Do rywalizacji przystąpiło czternaście dwuosobowych zespołów. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat przeczytanych baśni oraz zdolnościami plastycznymi.
Serdeczne gratulacje dla Naszych uczennic Kamili Oleniacz i Żanety Zając za zajęcie

I miejsca
w XIII międzyszkolnym konkursie czytelniczym
pt. "W świecie bajek Charlesa Perraulta"


KIERMASZ WIELKANOCNY

Informujemy, że Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz” w Głębokiem organizuje Kiermasz Wielkanocny. Do kupienia stroiki świąteczne, koszyki, barany, palmy,Kartki Wielkanocne.

Zachęcamy do zakupu, codziennie w godzinach pracy szkoły.
Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie w całości na dofinansowanie wycieczki szkolnej.

Witamy Wiosnę aktywnie i zdrowo!

Dzień 21 marca to niewątpliwie I Dzień Wiosny. W tym roku obchodziliśmy go w naszej szkole pod hasłem: „Witamy Wiosnę aktywnie i zdrowo”.

Jednym z priorytetowych zadań naszej szkoły jest dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie uczniów, rozwój i upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz dzieci przedszkolnych. Aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrowym odżywianiem jest warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia we wszystkich okresach życia człowieka, korzystnie wpływa na samopoczucie oraz na proces uczenia się, sprzyja lepszej koncentracji. Aktywność fizyczna obejmuje wszystkie czynności związane z wysiłkiem fizycznym i ruchem (pracą mięśni), podczas których przyśpieszają praca serca i oddech, pojawia się także uczucie ciepła. Są to w szczególności ćwiczenia fizyczne (sport) i wysiłek związany z codziennymi czynnościami(chodzenie, jazda na rowerze). Uprawianie sportu w młodości oraz pozytywne doświadczenia z tym związane (sukcesy sportowe, zabawa z rówieśnikami) kształtują nawyki, które sprzyjają zachowaniu zdrowego trybu życia w późniejszych latach.

Uczniowie naszej szkoły właśnie aktywnie i zdrowo przywitali wiosnę. Były plastyczne zabawy promujące zdrowy styl życia, własnoręcznie i samodzielnie wykonane pyszności z owoców i warzyw oraz mnóstwo konkurencji sportowych promujących aktywne spędzanie czasu wolnego. Również najmłodsze dzieci z naszej szkoły, czyli przedszkolaki miały swój udział w tej zabawie, przedstawiły bowiem
w formie inscenizacji wiersz Jana Brzechwy pt. „Żuk”. Wszystkie dzieci na koniec naszej zabawy i rywalizacji zostały nagrodzone dyplomami, a przede wszystkim zdrowymi owocami.


Planetarium

W dniu 07.03.2017r. dzieci z naszej szkoły i przedszkola miały możliwość uczestniczyć w niezwykłym seansie w przenośnym planetarium.

Dzięki temu niezwykłemu pokazowi mogliśmy wybrać się na krótką podróż w najdalsze zakątki kosmosu, odkrywać i wyjaśniać niesamowite zagadki Wszechświata. Przenośne planetarium pozwoliło nam z bliska zobaczyć planety, ich księżyce, odległe galaktyki, piękne mgławice oraz wiele innych ciekawych zjawisk występujących we Wszechświecie.
Moja własna książka

Dnia 3 marca nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu "Moja własna książka".

Prace konkursowe naszych uczniów:
1. Kamila Oleniacz " Przygody Rodzinki Mol".
2. Dominik Węgrzyn " Szary Motylek".
3. Klaudia Wacławska "Niebieskie migdały"
4. Szymon Oleniacz "Przygody Plumpla i Bobika"
5. Julia Machnik "Jagodowe serce".
6. Marysia Makarska "Przyjęcie u misia"
7. Ksawery Capko "Nasza szkoła jest wesoła"
8. Eryk Cypcar " Angry Birds".
9. Natalia Krusinowska "Zaginiony diament".
10. Maja Szczęsna "Ala i zaczarowana łąka".
11. Kacper Urbanik "Wygląd to nie wszystko".


A oto wyniki
I miejsce – Marysia Makarska - OP
II miejsce – Julia Machnik - kl."0"
III miejsce – Szymon Oleniacz – kl. "0"
wyróżnienie – Eryk Cypcar – OP

I miejsce – Dominik Węgrzyn – kl. II i Kamila Oleniacz – kl. III
II miejsce – Klaudia Wacławska – kl. II
III miejsce – Ksawery Capko – kl. II
wyróżnienie specjalne – Natalia Krusinowska
wyróżnienie – Kacper Urbanik
wyróżnienie – Maja Szczęsna


Gratulujemy!!!Gminne zawody w mini siatkówce

W swoim pierwszym występie na drużynowych zawodach sportowych, dziewczęta wywalczyły II miejsce. Były to Gminne zawody w mini siatkówce, które zostały rozegrane w Klimkówce.
Szkołę reprezentowały: Ania Solecka, Justyna Rząsa, Justyna Krusinowska, Julka Capko, Angelika Szczęsna i Natalia Krusinowska.
Gratulacje i powodzenia w kolejnych zmaganiach.Mini Olimpiada Sportowa

22 lutego na hali sportowej w Sieniawie odbyła się Mini Olimpiada Sportowa dla uczniów klas 0 i I.
Nasi najmłodsi sportowcy otrzymali wyróżnienia w swoim pierwszym występie w międzyszkolnych zawodach sprawnościowych. Każdy uczestnik odznaczony został medalem i drobnym poczęstunkiem. Dla dzieci było to ogromne przeżycie i pierwszy krok w roli reprezentanta szkoły.Mecz piłki koszykowej mężczyzn Miasto Szkła Krosno - Polfarmex Kutno

W nagrodę za posiadane wiadomości z zakresu koszykówki, czworo najlepszych uczniów wyjechało na ekstraklasowy mecz piłki koszykowej mężczyzn Miasto Szkła Krosno - Polfarmex Kutno, w ramach rozgrywek Polskiej Ligi Koszykówki.
Mecz odbył się 22 lutego o godz. 18 w Krośnie. Julka, Filip, Kacper i Justyna mogli na żywo poczuć atmosferę zmagań w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Ukrytym celem było „zarażenie” uczniów żywym dopingiem na takim wydarzeniu, co się udało, bo troje z nich na bieżąco śledzi wyniki krośnieńskiej drużyny i zakupiło już bilety na mecz z Mistrzem Polski – Stelmetem Zielona Góra. Tak trzymać!

Gminne zawody w mini piłkę siatkową chłopców

21 lutego w Milczy odbyły się Gminne zawody w mini piłkę siatkową chłopców.
Po dwóch kolejnych zwycięstwach, nasi siatkarze liczyli na kolejny sukces. Udało się i tym razem. Po dobrej grze chłopcy trzeci raz z rzędu zostali mistrzami gminy w mini siatkówce.
Gratulacje!
Kolegom towarzyszyły dziewczęta, które rozegrały zwycięski mecz towarzyski z rówieśniczkami z Milczy.


Powiatowe zawody w tenisie stołowym

Po zwycięstwie w etapie gminnym, nasi tenisiści stołowi udali się na zawody powiatowe. Rozegrano je 7 lutego w Łękach Dukielskich. Drużyna w składzie: Jakub Wojtasik, Filip Szczęsny i Miłosz Wałach zajęła IV miejsce rywalizując m.in. z piątą drużyną w Polsce z poprzedniego roku.Dzień Dinozaura

Luty jak każdy miesiąc w przedszkolu, jest pełen niespodzianek, a także okazji do zdobywania wiedzy o świecie.
27 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały Dzień Dinozaura. Wychowankowie przynieśli kolekcję dinozaurów, maskotki, puzzle, encyklopedie, albumy o tych wymarłych zwierzętach. Dzieci słuchając opowiadania wychowawczyni poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Następnie przedszkolaki wykonywały zadania z różnych dziedzin, było to rozwiązywanie zagadek, ćwiczenia matematyczne a na końcu samodzielne wykonanie skamieliny z masy solnej.
Dzieci przejawiają zainteresowanie tymi gadami, więc ten dzień bardzo im się podobał. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii z Dnia Dinozaura obchodzonym w naszym przedszkolu.

Lekcja integracyjna

W minioną środę przedszkolaki z oddziału przedszkolnego wraz z uczniami klasy pierwszej wzięły udział w ciekawej lekcji integracyjnej dotyczącej Układu Słonecznego. Na początku dzieci obejrzały prezentację multimedialną o Układzie Słonecznym, o wszystkich planetach i ich cechach charakterystycznych, następnie dzieci zobaczyły ruchomy model Układu Słonecznego. Kolejnym etapem lekcji było wykonanie pięknej pracy plastycznej z wykorzystaniem cukru i farb. Mamy nadzieję, że podczas tych zajęć dzieci wiele się nauczyły i że kosmos odtąd nie będzie miał przed nimi tajemnic;-)Teatrzyk kukiełkowy

W dniu 21.02.2017r. naszą szkołę odwiedził teatrzyk kukiełkowy z Nowego Sącza. Aktorzy zaprezentowali uczniom bajkę pt. „ Krowa kłamczucha”. Była to opowieść o niesfornej krowie, która ciągle kłamała i oszukiwała oraz o tym, że spotkała ją za to zasłużona kara. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem obejrzały tę ciekawą opowieść.Wystawa fotograficzna Oliwi Deptuch

W czwartek 16 grudnia w holu naszej szkoły została przygotowana wystawa zdjęć zrobionych przez naszą uczennice Oliwię Deptuch. Fotografie przedstawiają krajobrazy uchwycone o różnych porach dnia.Znajdują się tam między innymi lodospady z Rudawki Rymanowskiej,ale także przepiękne zachody słońca i kwiaty.W zdjeciach niewątpliwie widać telent i pasję . Gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania swoich zainteresowań .Szkolny konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych

16 grudnia w naszej szkole odbył się w szkolny konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych.W tym roku szkolnym byla to Kanada. W konkursie udział wzięło 9 uczniów z klasy V i VI. Największą wiedzą na temat Kanady wykazały się Justyna Krusinowska i Julia Capko z klasy VI.

A oto wyniki konkursu:

I miejsce Justyna Krusinowska kl.VI
I miejsce Julia Capko kl.VI
II miejsce Filip Szczęsny kl.VI
III miejsce Natalia Krusinowska kl.V

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratujemy!


DZIEŃ PIZZY W NASZEJ SZKOLE

Codziennie na świecie sprzedawanych jest na ok. 13 milionów pudełek pizzy. Najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest niezmiennie Margherita. Swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza Raffaele Esposito. Przygotował na jej cześć pizzę, w której podstawowymi składnikami były: pomidory, ser mozzarella i bazylia, reprezentujące narodowe barwy Włoch. Nazwano ją Margherita i do dziś jest to nazwa najpopularniejszej i najprostszej wersji pizzy. Nasi uczniowie celebrowali ten dzień należycie, jedząc pizze oczywiście. Dodatkowo wysłuchali pogadanki na temat pochodzenia pizzy i kilku najciekawszych faktów. Klasy młodsze wykonały prace plastyczne związane z tym pysznym włoskim przysmakiem.

Kulig "Hrendówka"


„Dzwonią dzwonki, skrzypią sanie.
Konie rżą i słychać śpiew.
Jedzie nasz wesoły kulig
leśną drogą pośród drzew.”

Dnia 02.02.2017r. uczniowie naszej szkoły (kl. O- VI) wraz z opiekunami uczestniczyli w kuligu, którego trasa biegła terenami Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" w Odrzechowej. Pogoda była udana, temperatura oscylująca w granicach 1-3 stopni powyżej zera. W czasie jazdy saniami nikt się nie nudził, były śmiechy i wspólne zdjęcia. Dzieci podzieliły się na dwie grupy. W czasie gdy jedna grupa była na kuligu, druga słuchała wykładu na temat zwierząt chronionych i odwrotnie. Po przejażdżce, czekało na nas rozpalone ognisko, przy którym dzieci upiekły kiełbaski. Nie obyło się oczywiście bez bitwy na śnieżki: dziewczyny kontra chłopcy. Rozbawieni i trochę zmęczeni wróciliśmy do szkoły. To był naprawdę udany dzień.
Szkoła Podstawowa w Głębokiem laureatem IV edycji Programu Wiarygodna Szkoła


Szanowni Państwo,

pragniemy poinformować, że z początkiem roku 2016, została uruchomiona nowa IV edycja Programu Wiarygodna Szkoła. Odbyła się także rekrutacja dla szkół z Państwa województwa i powiatu, gdzie Laureatem została Szkoła Podstawowa Fundacji Elementarz w Głębokiem. Oznacza to, że szkoła otrzymała Ogólnopolskie Wyróżnienie Wiarygodna Szkoła i tym samym dołączyła do Rankingu najlepszych Szkół w całej Polsce. Wyróżnienie to, szkoła otrzymała ze względu na osiągnięcie wysokich standardów edukacyjnych, ciekawą bazę oraz zapewnianie młodzieży bezpieczeństwa w szkole. Program Wiarygodna Szkoła ma na celu wyróżnić najlepsze szkoły w całej Polsce, które dzięki właściwemu poziomowi nauczania osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Udział w Programie jest także potwierdzeniem, że szkoła posiada właściwą infrastrukturę i gwarantuje bezpieczeństwo swoim uczniom.

Program Wiarygodna Szkoła już po raz kolejny ma być drogowskazem dla rodziców i uczniów podczas wyboru szkoły.

Głównym celem Programu jest wyróżnienie tych szkół podstawowych, które dzięki właściwemu poziomowi nauczania osiągają bardzo dobre wyniki z egzaminów zewnętrznych. Udział w Programie jest także potwierdzeniem, że szkoła posiada właściwą infrastrukturę i gwarantuje bezpieczeństwo swoim uczniom. Tym samym zostaje potwierdzone, że szkoła jest zarządzana skutecznie i na wysokim poziomie.

Portfolio wszystkich wyróżnionych szkół można zobaczyć na Stronie Internetowej Programu: www.wiarygodnaszkola.pl w zakładce "Laureaci" a także na Facebooku wpisując hasło:
" Wiarygodna Szkoła ".

Zabawa choinkowa w Głębokiem


Mamy dzisiaj bal nad bale,
Tańczą koty i krasnale

Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w poniedziałek 16 stycznia 2017 r.
Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami, serpentynami, gwiazdami i plakatami zachęcała do szampańskiej zabawy.
W szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów, rycerzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu... Były wróżki, księżniczki, motyle, biedronki i różne inne stwory i dziwadła...
Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom. Dorośli bawili się wspólnie z dziećmi. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Najmłodszym uczniom naszej szkoły do tańca przygrywał Pan Rysio.
Tegoroczna zabawa karnawałowa należała do bardzo udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni. Teraz czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I semestrze nauki.
Wszystkim uczniom życzymy miłego odpoczynku :)


Seniorzy świętowali w Głębokiem

Całuski dla Babci i Dziadka

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież są to święta naszych kochanych Babć i Dziadków. To dni pełne uśmiechów, wzruszeń i radości. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są przez swoje wnuki szczególnymi dowodami miłości i przywiązania.

Dnia 15.01.2017 r. o godzinie 16.00 w Domu Ludowym w Głębokiem odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Rymanowie Pani Krystyna Przybyła-Ostap, Radny Rady Miejskiej w Rymanowie Pan Tadeusz Urbanik oraz sołtys wsi Głębokie Pan Janusz Dąbrowski. Dla gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła dyrektor Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem, pani Izabela Sołtysik, która przywitała przybyłych gości, a w szczególności seniorów, i złożyła im najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Następnie klasy V i VI występem jasełkowym wprowadziły wszystkich w odświętny nastrój. Z kolei uczniowie klasy „O”, I i Oddziału Przedszkolnego przybliżyli postać babci i dziadka w zaprezentowanych piosenkach oraz tańcach. Wspaniałymi tancerzami okazali się także uczniowie klas II i III, którzy zatańczyli skocznego krakowiaka. Swoje umiejętności gry na gitarze zaprezentowały uczennice klasy III: Żanetka Zając i Kamilka Oleniacz. Część artystyczną zakończyła laureatka konkursu „Hej kolęda, kolęda” zorganizowanego przez GOK w Rymanowie – Julia Machnik , która zaśpiewała pastorałkę pt.” Już blisko kolęda”. Program artystyczny pokazał przybyłym gościom nie tylko ogrom miłości i przywiązania do dziadków, ale również wielkie zdolności muzyczne i aktorskie naszych uczniów.
W II części uroczystości Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani słodkimi prezentami oraz pysznym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów naszej szkoły. Nie zabrakło także odśpiewania tradycyjnego „ Sto lat” i wspólnego kolędowania.
Spotkanie z okazji Dnia Seniora, jak co roku, zgromadziło dużą grupę Babć i Dziadków, którzy swoje Święto zechcieli obchodzić w naszym gronie . Dziękujemy im za to i liczymy na podobne spotkanie za rok.
Gorące słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu poczęstunku i przeprowadzeniu imprezy. Najlepiej wyrażą to słowa piosenki:
„ Jak to dawniej było każdy z was pamięta,
Bo cząstka historii w rodzinie zamknięta.
Babcia ciasto piecze, wesoło zagada,
O rodzinnych dziejach wnukom opowiada.
A kochany dziadek w bujanym fotelu,
Pokazuje zdjęcia mych kuzynów wielu.
Rodzinne tradycje pielęgnować trzeba,
Babcia, mama, wnuczka, inaczej się nie da.
Dziś wam dziękujemy nasi przyjaciele:
Tobie Babciu, Dziadku pomyślności wiele.

Dziękujemy za wspaniałe spotkanie i do zobaczenia za rok.
Bezpieczne ferie

Podczas ferii zimowych istotną kwestią są sprawy bezpieczeństwa uczniów. W związku z powyższym, mając na względzie dążenie do zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa dzieciom podczas ferii zimowych zamieszczamy zbiór rad, które mogą pomóc rodzicom i dzieciom spędzić bezpiecznie ferie.
Oto kilka z nich:
• Nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych;
• W czasie zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość między sankami;
• Nie doczepiajmy sanek do samochodu;
• Rzucając się śniegiem nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz drugiej osoby;
• Na łyżwach jeźdźmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie.
• Nie przebiegajmy przez ulicę, nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych.
• Bądźmy widoczni na drodze.
• Nie strącajmy zwisających z dachów sopli.
• Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu.
• Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
• W wolnym czasie przebywajmy na świeżym powietrzu, dbajmy o aktywność fizyczną.
• Nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny.
• Unikajmy kontaktu z osobami chorymi.
• W przypadku wystąpienia objawów choroby zgłośmy się do lekarza.
2-3.01.2017 Turniej tenisa stołowego

Początkiem stycznia w naszej szkole zorganizowany został I Turniej tenisa stołowego dla dziewcząt i chłopców. Zawody przeprowadzono systemem "każdy z każdym", a najlepszymi okazali się: Ania Solecka i Jakub Wojtasik. Dziewczęta dopiero zaczynają przygodę z tenisem stołowym, natomiast chłopcy grali na poważnie rywalizując o tytuł Mistrza szkoły. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a Kuba dodatkowo okazały puchar i sportową koszulkę. Gratulujemy!Betlejem jest w nas

Uczniowie naszej szkoły kolejny raz zaskoczyli swoich kolegów, nauczycieli i rodziców ciekawą interpretacją wydarzeń związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa. Tuż przed świętami (2016.12.21) mogliśmy obejrzeć w ich wykonaniu jasełka pt. „Betlejem jest w nas”. Ten niezwykły, świąteczny czas powinien być wypełniony miłością, dobrocią, pokorą, skromnością, radością, cierpliwością i wiarą. Czy jednak na pewno tak jest? Czy w natłoku codziennych spraw, zabiegania, materializmu znajdujemy czas, by przyjąć miłość, która narodziła się w Betlejem? Czy nie troszczymy się bardziej o wizualną oprawę świąt zapominając o duchowym ich przeżywaniu? To właśnie te pytania miały nurtować widzów oglądających przedstawienie i skłonić do przemyśleń. „Betlejem jest w nas” to współczesna opowieść o problemach ludzi, którzy w gorączce przedświątecznych przygotowań gubią sens Świąt Bożego Narodzenia. Obojętni, skupieni na własnych potrzebach zapominają o Bogu. Egoizm, pośpiech, pogoń za pieniędzmi wyzwala w nich wady, określane w religii chrześcijańskiej jako grzechy główne. Na szczęście, dzięki interwencji anielskiej, odkrywają na nowo sens tajemnicy narodzin Syna Bożego i odnajdują drogę do Boga. Jasełka przypomniały młodzieży i wszystkim zgromadzonym, jakie wartości są najważniejsze w życiu. To miłość, wiara, zrozumienie, tolerancja, sumienność i pracowitość. Przedstawienie było również próbą skłonienia do refleksji nad właściwym przeżywaniem samych Świąt Bożego Narodzenia. „Świat potrzebuje miłości”, to napis, jaki pojawił się w jasełkach. To miłość, którą dostaliśmy w darze w dniu Bożego Narodzenia. Musimy ją tylko chcieć przyjąć i podzielić się nią z innymi.Życzenia Świąteczne
15.12.2016 Gminne zawody w koszykówce

Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Filip Sz., Jakub Woj., Kacper B., Miłosz W., Paweł R. i Kacper D. rozegrała świetne zawody koszykowe i wywalczyła II miejsce w gminie. Do zwycięstwa w zawodach zabrakło bardzo niewiele, bo zaledwie 3 punktów w meczu z uczniami z Rymanowa. Pozostałe mecze z Milczą i z Posadą Górną chłopcy wygrali bardzo wyraźnie. W przyszłym roku czas na rewanż!
Konkurs

Dnia 15.12.2016r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się konkurs kolęd i pastorałek „Hej kolęda, kolęda”. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowali: Kamil Rodzinka, Zofia Balwierczak, Julia Machnik, Żaneta Zając, Kamila Oleniacz. Do następnego etapu zakwalifikowała się Julia Machnik. Gratulujemy sukcesu!
Julia Machnik w swojej kategorii wiekowej zajęła II miejsce.14.12.2016 Warsztaty filmowe

Dzieci z klas O-III uczestniczyły w multimedialnej lekcji w kinie "Więc chodź, narysuj mój świat - jak powstają filmy animowane". Podczas warsztatów dzieci odkryły na czym polega praca animatora, zobaczyły jak ożywić postać z bajki oraz jak dowiedziały się jak powstają ich ulubione filmy animowane. Zajęcia prowadził aktor Tomasz Korczyk, który znany jest m.in. z seriali Hotel 52 i Barwy Szczęścia. Po warsztatach odbyła się projekcja filmu animowanego pt."Mały Książę". Dzieci oceniły wyjazd na 6!
Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i literackiego z ZSP w Króliku Polskim

Dnia 13.12.2016 odbyła się uroczystość związana z nadaniem imienia „Polskich Noblistów” Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Króliku Polskim. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni nauczyciele Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem oraz uczniowie, którzy brali udział w konkursie na hymn szkoły oraz fotograficznym „I ty możesz wyglądać jak noblista”. W trakcie uroczystości odbyła się projekcja kroniki filmowej opowiadającej historię szkoły a następnie program artystyczny przygotowany przez uczniów ZSP w Króliku Polskim. Uczniowie naszej szkoły Julia Capko oraz Ksawery Capko otrzymali wyróznienia.
Zaelektryzowani

Zaelektryzowani, "Czy to magia?? Nie to czysta nauka".
6 grudnia 2016 r. w naszej szkole grupa"Zaelektryzowani" z Lublina, którzy specjalizują się w propagowaniu atrakcyjnej edukacji poprzez przedstawienie interaktywnych spektakli. Głównym celem było poza elementem rozrywkowym zrealizowanie lekcji przyrody, biologii, fizyki oraz chemii, która jednocześnie była absorbującym spektaklem pt. "Czy to magia?? Nie to czysta nauka". W ramach spektaklu dzieci naszej szkoły mogły obejrzeć proste eksperymenty i dowiedzieć się na czym polegają:
- gwałtowny samozapłon siedmiotlenku manganu,
- rozkład termiczny glukonianu wapnia,
- wytwarzanie domowym sposobem helu, wodoru oraz ich zastosowanie,
- doświadczenia związane z CO2 (pływanie w CO2, tworzenie mgły
- rozkład termiczny perhydrolu,
- poznać podstawy anatomii budowy ciała,
- podstawowe funkcje życiowe organizmu,
- usłyszeć podstawy mechaniki, elektrostatyki,
- zabawy z transformatorem tesli, kulą plazmową sporych rozmiarów żyrskopem, kołem optycznym, silnikiem tłokowym, i wiele innych.
Dzieci milo i przyjemne spędziły czas uważnie obserwując eksperymenty.5.12.2016 Gminne zawody tenisa stołowego

Nasi uczniowie z klasy VI: Miłosz W., Filip Sz., Jakub W. wygrali gminne zawody tenisa stołowego, które rozegrane zostały w Klimkówce. Pokonali wszystkich przeciwników i będę reprezentować szkołę oraz gminę podczas zawodów powiatowych, które odbędą się w lutym 2017 r. w Łękach Dukielskich. Życzymy powodzenia!!!Spotkanie z Mikołajem

Okres świąteczny to czas radości i wielkich marzeń wszystkich dzieci. 5 grudnia do naszej szkoły zawitał długo oczekiwany przez dzieci gość- Mikołaj – kochany przez wszystkich. Cały rok czekał na ten dzień, aby wręczyć prezenty. Dzieci bardzo się ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. Podczas spotkania z Mikołajem przedszkolaki zatańczyły piękny taniec, zaśpiewały Mikołajowi piosenki, wyrecytowały wierszyki. Obecni na uroczystości goście, z zachwytem obserwowali występy dzieci. Śmiechu i radości było wiele. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie. Po występach Mikołaj obdarował dzieci słodkimi upominkami. Dzieci również wręczyły Mikołajowi drobny upominek.
Podkarpacki Konkurs Literatura i Dzieci "Nasze Pasje"

1 grudnia 2016 grudnia Żaneta Zając brała udział eleminacjach powiatowych Podkarpackiego Konkursu Literatura i Dzieci "Nasze Pasje". Świetnie zaśpiewana piosenka nie znalazła jednak uznania w oczach jury. Zdobyte na dużej scenie doświadczenie zaprocentuje w przyszłości. Życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
Andrzejki

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci często zastanawiają się co spotka ich w życiu. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dni dzień, pełen tajemniczych wróżb i czarów. Ten niezwykły czas miał miejsce w środę 29 listopada, kiedy to sala gimnastyczna została zamieniona w salę wróżb. Dzieci z klas 4-6 zamieniły się we wróżki i wróżbitów, przepowiadały przyszłość z magicznych kul, przebijały szpilką serce aby wywróżyć imię przyszłego wybranka lub wybranki, ustawiały buciki aby dowiedzieć się kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu. Nie zabrakło zabaw, muzyki i tańców. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

Święto Pluszowego Misia

W dniu 28.11.2016r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy „0” obchodziły Święto Pluszowego Misia. W tym dniu panie wychowawczynie poprosiły dzieci o przyniesienie ulubionej maskotki. Na dzieci czekało wiele niespodzianek, gry, tańce, zabawy przy muzyce, zaczarowany teatrzyk oraz na koniec słodka niespodzianka – miś ze słodką posypką. Zabawy i śmiechu było co nie miara!

Szkolenie

26 listopada 2016 roku nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w konferencji szkoleniowej "Edukacja ma przyszłość" w Katowicach.


BIBLIOTEKA NA WESOŁO

"BIBLIOTEKA NA WESOŁO" to spotkanie czytelnicze, które odbyło się 17.11.2016 w Szkole Podstawowej Fundacji "Elementarz" w Głębokiem. Spotkanie zostało zorganizowane w celu ukazania biblioteki i czytelnictwa w bardziej przystępnym, dla uczniów świetle. W akcji wzięli udział uczniowie klasy V oraz VI. Rozpoczęło się od uroczystej obietnicy, o częstszym odwiedzaniu biblioteki i wypożyczaniu książek, po czym uczniowie podpisali się imieniem i nazwiskiem pod przyrzeczeniem. Następnie uczestnicy rozwiązywali zagadki i quizy czytelnicze. Spotkanie zakończyło się seansem filmu "Jaś Fasola w bibliotece". Akcja zakończyła się pomyślnie, każdy miał uśmiech na twarzy i coś słodkiego w kieszeni :-). Liczymy na to , że uczniowie zapamiętali zasady zachowania w bibliotece oraz, że będą częściej odwiedzali ten szkolny przybytek.
1050 rocznica Chrztu Polski

Dnia 17 listopada 2016 r., na zaproszenie siostry dyrektor św. Józefa w Rymanowie, jedna z pań uczących w naszej szkole, wybrała się na przedstawienie pt. „Chrzest Polski”. W przedstawieniu brały udział dzieci z przedszkola w wieku 3 do 5 lat, które w niezwykle interesujący i zachwycający sposób przedstawiły historię Chrztu Polski z 966 r.


11 listopada

Dnia 10 listopada 2016 r. miała miejsce w naszej szkole uroczysta Akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczysty i podniosły nastrój święta wprowadziły nas pieśni patriotyczne oraz okolicznościowe wykonane przez uczennice klasy III Kamilkę Oleniacz i Żanetkę Zając. Uczniowie klas V i VI przypomnieli wszystkim drogę Polski do odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku. Na zakończenie uroczystości ,przygotowanej pod kierunkiem Księdza Krzysztofa Pomykały i Pana Piotra Boczara ,wysłuchaliśmy pieśni , która niech będzie przesłaniem na przyszłość:

„My mamy szczęście, że w tym momencie

Żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą,

My mamy szczęście.”
Turniej halowej piłki nożnej o Puchar Burmistrza Gminy Rymanów

W listopadzie 2016 roku rozegrany został kolejny turniej halowej piłki nożnej dla szkół podstawowych. W turnieju wzięły udział reprezentacje wszyskich szkół gminy Rymanów. Nasi chłopcy stanęli na najniższym stopniu podium. Gratulujemy III miejsca i liczymy na więcej w przyszłym roku!Justyna Krusinowska awansowała do II etapu konkursu przyrodniczego

W dniu 10.XI.2016 Wojewódzka komisja konkursowa ogłosiła listę uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego z przyrody. W gronie uczniów, którzy będą zmagać się z zadaniami z przyrody w II etapie znalazła się nasza uczennica Justyna Krusinowska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.Cyrk SZOK

Dnia 3 listopada w naszej szkole gościł cyrk "Szok". Dwoje artystów wprawiło w zachwyt zebraną publiczność. W czasie godzinnego występu cyrkowcy zaprezentowali uczniom, nauczycielom oraz rodzicom program artystyczny, zawierający elementy żonglerki, akrobacji, a także sztuki iluzji. Uczniowie byli nie tylko widzami, próbowali też swych talentów cyrkowych czynnie włączając się do zabawy. Występ rozpoczął się od wspaniałego pokazu akrobatycznego. Wystąpił też clown, który bawił dzieci swoimi sztuczkami. Chwilę grozy przeżyli zapewne uczniowie, którzy mogli dotknąć prawdziwego węża. Umiejętności cyrkowców wszystkim bardzo się podobały, o czym świadczyły gromkie brawa. To było naprawdę SZOKUJĄCE wydarzenie.

Wyjście na cmentarz

W dniu 28 października tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych dzieci z naszej szkoły odwiedziły cmentarze w Głębokiem. Dzieci z młodszych klas oraz przedszkole odwiedziły nowy cmentarz natomiast dzieci kl. V i VI udały się na stary cmentarz. Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Celem wycieczki było zapalenie zniczy i chwila zadumy nad opuszczonymi grobami zmarłych. Nasza wizyta na cmentarzu pokazała rzadko spotykaną u dzieci powagę i zamyślenie.
Jesienne wierszowanie

28 października 2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy „O” zaprosiły swoich rodziców na recytację wierszy o tematyce jesiennej. Po recytacji odbyły się konkurencje dla rodziców i ich pociech, w których dzieci zdobywały punkty w postaci słodkości. Dzieci zostały nagrodzone także upominkiem w postaci pamiątkowych książek. Zabawę zakończyliśmy wspólnych śpiewem piosenki „Ogórek”.


Aleją gwiazd

Dnia 25.10.2016r. odbył się konkurs piosenki dla klas I – III pt. „Aleją gwiazd”. Z naszej szkoły udział wzięły cztery dziewczynki: Zosia Balwierczak, Julia Machnik –klasa I, Kamila Oleniacz, Żaneta Zając – klasa III. Dziewczynki przygotowywały Panie: Katarzyna Pitrus, Kinga Komańska.
Wizyta Pani Jesieni w przedszkolu

W środę 26 października nasz oddział przedszkolny odwiedzili wspaniali goście. Pierwszym z nich była Pani Zofia Przygórzewska, która przeprowadziła dla dzieci piękne zajęcia o tematyce jesiennej. Pani Zosia przygotowała dla dzieci z przedszkola, klasy „0” i klasy „I” zabawy przy muzyce, doświadczenia z wykorzystaniem wody i bibuły oraz zajęcia plastyczne.
Drugim gościem była Pani Jadwiga Sąsiadek z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesku , która w stroju Pani Jesieni przedstawiła dzieciom teatrzyk kamishibai pt. „O gościach, co nie przyszli na ucztę”, zadawała ciekawe zagadki oraz wspólnie z dziećmi przygotowywała ścieżkę z liści dla Krasnala Hałabały.
Bardzo gorąco dziękujemy naszym miłym gościom za wizytę!

Najpiękniejsze wiersze o jesieni – konkurs recytatorski

Dnia 24 października w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień twórczych, doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzenie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa.
Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem "Najpiękniejsze wiersze o jesieni". Każdy uczestnik konkursu prezentował wiersz dowolnego polskiego poety. Komisja przy ocenie recytacji brała pod uwagę dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, poprawność i płynność recytacji oraz ogólny wyraz artystyczny.
Poziom konkursu był wysoki, dlatego komisja miała naprawdę "trudny orzech do zgryzienia" przy wyborze laureatów. Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach:

UCZNIOWIE KLAS I-III
I miejsce- Wiktor Kurpiel
II miejsce- Maja Szczęsna
III miejsce- Emilia Wałach

UCZNIOWIE KLAS V-VI
I miejsce- Julia Capko
II miejsce- Kacper Bolanowski
III miejsce- Justyna Krusinowska

Laureaci I, II i III miejsca otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Pozostałym uczestnikom, za udział w konkursie recytatorskim, zostały wręczone dyplomy. Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w przyszłym roku.

Gminne zawody mini piłki nożnej

Drużyna w składzie: Filip Sz., Kacper B., Miłosz W., Paweł R., Kacper D. zajęła III miejsce w pierwszych w tym roku szkolnym zawodach sportowych. Chłopcom niewiele zabrakło do udziału w finale, jednak przesądziła bramka stracona w ostatnich sekundach meczu z Klimkówką.

Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy

24 października 2016 roku w szkole Podstawowej Fundacji „ Elementarz” w Głębokiem odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Przeszkoleni zostali wszyscy uczniowie i przedszkolaki z naszej placówki. Szkolenie przeprowadziły Społeczne Instruktorki Młodzieżowe - SIM PCK z Krosna pod kierunkiem Pani Justyny Puchyrskiej – przewodniczącej krośnieńskiej grupy SIM PCK .
Tradycja szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy sięga początków istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża, tj. 1919 roku.
Szkolenie miało na celu uświadomienie znaczenia pierwszej pomocy, propagowanie wiedzy na temat jej udzielania i nauczenie, jak właściwie reagować w przypadku zagrożenia ludzkiego życia i zdrowia.
Uczniowie pracowali w grupach, w których zostały omówione i zaprezentowane następujące zagadnienia:
1. Ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca wypadku.
2. Ocena stanu poszkodowanego, kontrola czynności życiowych.
3. Postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym.
4. Podstawowe Podtrzymywanie Życia.
5. Postępowanie w przypadku krwotoków, ran i oparzeń.


Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zadania pytań oraz rozmowy z wolontariuszkami.
Pani Justyna Puchyrska wyraziła przekonanie, że uczniowie doskonale poradziliby sobie w sytuacjach ratowania ludzkiego życia, życzyła też młodym adeptom pierwszej pomocy, aby nabytych umiejętności nie musieli stosować w praktyce.
W imieniu uczniów i nauczycieli naszej szkoły składamy serdeczne podziękowanie wolontariuszkom za wspaniałe zajęcia oraz życzymy niesłabnącego zapału do pracy. Liczymy też na dalszą , owocną współpracę.

Pasowanie na ucznia

Dnia 20.10.201 r. w Szkole Podstawowej Fundacji „ Elementarz” w Głębokiem miała miejsce uroczystość Pasowania uczniów klasy I. Pierwszaki zaprezentowały wiersze i piosenki , wykazały się też dużą wiedzą i umiejętnościami. Zdaniem społeczności szkolnej oraz rodziców w pełni zasłużyły na miano UCZNIÓW naszej szkoły. Po uroczystym ślubowaniu uczniami zostali: Zosia Balwierczak, Julia Machnik, Paweł Dąbrowski, Szymon Rodzinka, Błażej Szczęsny i Kacper Urbanik.
Pierwszakom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów na drodze szkolnych obowiązków.

Pielęgniarka

W dniu 20.10.2016 r. (czwartek) nasze przedszkole odwiedziła Pani pielęgniarka. Opowiadała przedszkolakom o zdrowym stylu życia, o tym jak dbać o higienę oraz jak prawidłowo myć zęby. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały tego co pani pielęgniarka dla nich przygotowała.
Filmowy Elementarz

Dnia 19.10.2016 roku w naszej szkole obyły się warsztaty pod nazwą „Filmowy Elementarz”. Projekt realizowany był w ramach programu „Kultura Dostępna” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W zakresie realizacji tego zadania Muzeum Dobranocek podjęło współpracę z Fundacją Ekologiczną - Wychowanie i Sztuka "Elementarz". Celem warsztatów było zainteresowanie uczniów klasy III, V i VI twórczością filmową, etapami powstawania animacji i jej rodzajami. Pod kierunkiem animatora uczniowie stworzyli swoją animację. Animacja, czyli proces pozornego ożywiania statycznych przedmiotów (w tym wypadku wycinanek), odbywała się przez ich przemieszczanie bezpośrednio pod kamerą i wprowadzaniu zmian w ich ułożeniu, przy zachowaniu nieruchomego tła. Rejestracja poszczególnych kadrów sprawiała – podczas projekcji – wrażenie naturalnej płynności ruchu.
Ortograficzna corrida

18 października w Zespole Szkół Publicznych w Sieniawie odbyła się czternasta edycja gminnego konkursu "Ortograficzna corrida". Jego głównym celem było propagowanie i utrwalanie wśród uczniów znajomości zasad poprawnej pisowni i ich praktycznego stosowania. W ortograficznych zmaganiach udział wzięło siedemnastu szóstoklasistów ze szkół w Bziance, Głebokiem, Klimkówce, Milczy, Posadzie Górnej, Wróbliku Szlacheckim, Sieniawie i Rymanowie, wyłonionych w drodze konkursów klasowych. Uczestnicy w przeciągu godziny musieli rozwiązać test składający się z jedenastu zadań. Sprawdzały one nie tylko umiejętności praktyczne, ale także wiedzę teoretyczną z zakresu ortografii. Naszą szkołę reprezentowały: Julia Capko, która zajęła drugie miejsce, Ania Solecka i Justynka Krusinowska, którym do miejsca na podium zabrakło kilkunastu punktów. Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe wręczył zastępca burmistrza, pan Jan Materniak, który pogratulował dzieciom doskonałej znajomości reguł ortograficznych i podkreślił jak ważne jest ich przestrzeganie.
Dzień Edukacji Narodowej

Jak co roku uczniowie pod okiem opiekuna samorządu szkolnego przygotowali uroczystą akademię, by uczcić Dzień Edukacji Narodowej. Przedstawienie w sposób żartobliwy miało przybliżyć typowe sylwetki pracowników szkoły, nie zabrakło również piosenek z życzeniami, a najodważniejsi uczniowie wykonali układ taneczny prezentując swoje zdolności. Na zakończenie wszystkim pracownikom naszej szkoły zostały wręczone pachnące słoneczniki.
I Mini Olimpiada Sportowa

12 października w Sieniawie odbyła się I Mini Olimpiada Sportowa. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu uczniów ze szkół gminy Rymanów. Dzieci rywalizowały w 7 konkurencjach sportowych. Każdy uczestnik otrzymał imienny dyplom uczestnictwa w olimpiadzie oraz okolicznościowy medal.
"A w naszym przedszkolu impreza nie byle jaka, bo obchodzimy święto pieczonego ziemniaka"

Dnia 12 października dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy „0” oraz klasy I obchodziły Dzień Pieczonego Ziemniaka. Podczas wspólnych zmagań sportowych, wesołych zabaw, pląsów i śpiewów dzieci poszerzyły wiedzę na temat historii ziemniaka, jego cech i przeznaczenia oraz tradycji związanych z wykopkami.
Jedną z atrakcji dla dzieci było wykonywanie śmiesznych ziemniaczanych stworków. Dzieci wykonały gąsienice, żyrafę, bałwanka oraz wiele innych ciekawych zwierzątek. Uwieńczeniem imprezy była degustacja upieczonych ziemniaków. Humory dopisywały więc zabawa była bardzo udana!

Tydzień październikowych spotkań czytelniczych

1 października rozpoczął się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tradycja tego święta ma już 17 lat. Z tej właśnie okazji biblioteka w naszej szkole zorganizowała spotkania czytelnicze, które polegały na gromadzeniu się i wspólnym czytaniu baśni Hansa Christiana Andersena ‘OLE ZMRÓŻ-OCZKO”. Seria opowiadań na każdy dzień o wspaniałych przygodach, która rozwija wyobraźnię i przenosi w świat magii. Nasze akcja czytelnicza nie skończyła się w piątek, gdyż przewidziane zostały również opowiadania na sobotę i niedzielę, które dzieci otrzymały do domu, aby rodzice też mieli szanse się zaangażować .Było to przedsięwzięcie, w którym wzięli udział nauczyciele, wszyscy uczniowie oraz rodzice.Zawody piłki nożnej

27 września 2016 r. piłkarska reprezentacja szkoły wzięła udział w gminnych zawodach mini piłki nożnej, których gospodarzem był Zespół Szkół Publicznych we Wróbliku Szlacheckim. Nasi chłopcy zajęli w nich 3 miejsce. Szkołę reprezentowali: Kacper Bolanowski, Miłosz Wałach, Filip Szczęsny, Kacper Deptuch, Paweł Rodzinka, Wiktor Kurpiel.
Dzień Głośnego Czytania

W Polsce „Dzień Głośnego Czytania” ma już 12-letnią tradycję. Został ogłoszony w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stał się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa. 29 września 2016 r. w szkolnej bibliotece naszej szkoły odbyło się głośne czytanie dla dzieci w ramach akcji ”Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania”, w której biblioteka bierze udział po raz pierwszy. Uczestnikami spotkania a zarazem wspaniałymi słuchaczami były dzieci z OP oraz klasy I, II i III, które z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajki „Księga dżungli”, którą czytała uczennica VI, Julia Capko. Po miło spędzonym czasie, dzieci otrzymały ulotki zachęcające rodziców do głośnego czytania swoim pociechom.
Na zakończenie wspólnej przygody z książką został ogłoszony konkurs plastyczny o ulubionym bohaterze z ”Księgi dżungi”.
Wycieczka dzieci młodszych do Sanoka

W piątek 23.09.2016r. przedszkolaki, klasa „0” i klasa „I” pod opieką swoich wychowawczyń wybrały się na wycieczkę krajoznawczą po ziemi sanockiej. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego . Bardzo mila pani przewodnik pokazała dzieciom bardzo ciekawe miejsca, opowiedziała jak ludzie kiedyś żyli, mieszkali, a także przedstawiła nam ciekawych gości: katarynkarza, pana Józefa – zegarmistrza oraz panią krawcową, która wręczyła dzieciom prezent, własnoręcznie uszytą maskotkę!
Po zwiedzaniu skansenu udaliśmy się do Sali zabaw „Urwis”, gdzie radości i harcom nie było końca. Dzieci bardzo zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do swoich rodziców. Dziękujemy za fantastyczną atmosferę i świetną zabawę!
Wycieczka do Odrzykonia i rezerwatu „Prządki”

14 września br. uczniowie klas II –VI, pod opieką wychowawców wzięli udział w wycieczce do Rezerwatu Przyrody „Prządki” i zamku Kamieniec w Korczynie - Odrzykoniu.
„Prządki” to owiane legendami skały o fantastycznych kształtach. Jedna z legend mówi, że owe skały to matka i córki zamienione w kamień za to, że przędły len w święto. Inna zaś legenda głosi, że to czarownik chcąc uchronić panny z odrzykońskiego zamku od hańby zamienił je wraz z napastnikami w kamienie.
Na zamku Kamieniec uczniowie zwiedzili dwie sale muzealne z eksponatami zgromadzonymi w trakcie wykopalisk oraz pamiątkami z czasów świetności zamku. Poznali też genezę powstania komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry oraz historię zamku. W Sali Tortur uczestnicy wycieczki mogli sprawdzić działanie poszczególnych eksponatów, a także wysłuchać opowieści o mrokach średniowiecza. Pod okiem instruktora wykonali gliniane aniołki, które z całą pewnością będą pamiątką z pobytu w ruinach zamku.
Dzień był ciepły i słoneczny, a widoki naprawdę wspaniałe! Wszyscy uczniowie zadowoleni, uśmiechnięci, trochę zmęczeni, ale w dobrych nastrojach powrócili do Głębokiego.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

1 września w Szkole Podstawowej Fundacji ‘Elementarz” w Głębokiem odbyło się oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego, które rozpoczęło się mszą świętą , po której wszyscy udali się do szkoły. Na uroczystość zaproszeni zostali: dyrekcja, , wychowawcy, nauczyciele, uczniowie, rodzice uczniów oraz pracownicy administracji i obsługi szkoły. Część artystyczną przygotowali uczniowie kl. VI i V. Którzy zaprezentowali swoje umiejętności, z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Za przygotowanie przedstawienia serdecznie dziękujemy, a uczniom życzymy, aby "napój mądrości" dodał im odwagi, siły i mądrości, która będzie im potrzebna przez cały rok szkolny. Po programie artystycznym p. dyrektor szkoły uroczyście rozpoczęła nowy rok szkolny i złożyła wszystkim najlepsze życzenia.
STYPENDIUM SZKOLNE

W załaczeniu informacje o stypendium szkolnym załącznik 1

załącznik 2

załącznik 3

załącznik 4

załącznik 5

załącznik 6

załącznik 7Szkolny wykaz podręczników na rok szkolny 2016/2017

Wykaz w formacie pdfWakacje

Nadszedł koniec roku szkolnego. Jest to czas na podziękowania dla wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców ,a przede wszystkim dla Was Drodzy Uczniowie. Za Wami kolejny rok ciężkiej, wytrwałej pracy. Każdego dnia swoim zaangażowaniem i postawą wskazywaliście na sens podejmowanych działań, a otrzymane świadectwa będą tego dowodem. Pragniemy pogratulować Wam wytrwałości i konsekwencji w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Przed Wami czas swobody i wypoczynku. Wypoczywajcie więc i gromadźcie siły na nowy rok szkolny. Życzymy Wam pięknej pogody, wspaniałych przygód i szczęśliwego powrotu do szkoły.

Oto kilka cennych rad i uwag jak spędzić bezpiecznie wakacje:

1. Rower i wrotki, piłka

· Pamiętaj, jezdnia to nie plac zabaw! Zachowaj na niej wyjątkową ostrożność!!!
· Zakładaj kask rowerowy na głowę !!!
· Podczas przechodzenia przez jezdnię, korzystaj z przejść dla pieszych !!!
· Graj w piłkę daleko od ulicy !!!
· Uważaj na jezdni biegnąć po piłkę !!!

2. Nad wodą

· Kąpiemy się tylko w miejscach oznakowanych i wyznaczonych do kąpieli !!!
· Nigdy nie skacz do wody w miejscach, których nie znasz dna !!!
· Kąp się w miejscach dozwolonych tylko pod opieką rodziców !!!
· W wodzie bądź ostrożny, nie utrudniaj kąpieli innym !!!
· Dbaj o jej czystość plaży !!!

3.Dbając o swoje bezpieczeństwo:

· Do zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni;
· Dbaj o środowisko - nie wyrzucaj śmieci i nie zaśmiecaj otoczenia;
· Rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych i pod opieka dorosłych;
· Zawsze mów opiekunom lub rodzicom dokąd wychodzisz, po zmroku nie wychodź bez opieki osoby dorosłej;
· Jeśli jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym;
· Nie korzystaj z propozycji jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi;
· Nie podchodź i nie zaczepiaj obcego psa, nie dotykaj go, nawet jeśli wydaje się być łagodny.
Rodzice i opiekunowie dzieci:
Zawsze bądźcie czujni i interesujcie się czym wasze dziecko się bawi, z kim i gdzie.
Kontrolujcie jego czas wolny oraz rozmawiajcie z nim jak najwięcej.Dzień Bicia Rekordów


Warsztaty Akademia Małego Giganta

6 czerwca klasa pierwsza i druga uczestniczyły w warsztatach w ramach projektu Akademia Małego Giganta. Wszystko odbyło się w malowniczo położonej "Wesołej Dolinie" w Posadzie Górnej, gdzie pod opieką dorosłych dzieci mogły spróbować swoich sił w przygotowaniu pysznych kanapek, sałatek, proziaków. Były też zajęcia plastyczne, kiełbaska z grilla i dużo zabawy na placu zabaw. Czekamy na otwarcie galerii bajek i wkrótce ponownie odwiedzimy "Wesołą Dolinę".Wycieczka rowerowa

W dniu 08.06.2016r. po raz kolejny uczniowie klasy V i VI wybrali się na wycieczkę rowerową. Tym razem odwiedzili bliską im miejscowość Mymoń, w której znajduje się widokowy Przełom Wisłoka. Tak zwane "Skałki" są jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych w polskich Karpatach. Wisłok płynie tu wąskim korytem, otoczonym urwistymi, wysokimi na 60 m zboczami z porośniętymi krzewami i karłowatymi drzewami. Jar Wisłoka powstał w schyłkowym plejstocenie, ok. 80 tysięcy lat temu i do dziś zachwyca miłośników przyrody. Szlak turystyczny prowadzący wzdłuż rzeki, która tworzy na tym odcinku małe zalewy i wodospady prowadzi do starego tartaku, dziś już nieczynnego, ale niegdyś napędzanego kołem wodnym. Po drodze można podziwiać skalne iglice i granie, a także żeremia bobrów. Po dojściu do jaru zorganizowaliśmy konkurs na "puszczanie kaczek", bezapelacyjnym Mistrzem okazał się Mateusz Szczęsny. Na zakończenie wycieczki uczniowie zrobili sobie dłuższy odpoczynek na ognisko oraz nabranie sił na drogę powrotną. Założony cel wycieczki zostały osiągnięty, udało się połączyć aktywność sportową i rekreację, wraz z utrwaleniem zasad poruszania się w ruchu drogowym.
Wizyta pszczelarza

W dniu 06.06.2016r. nasze przedszkole odwiedził Pan Bogusław Maksymik – jeden z tatusiów, którego hobby to pszczelarstwo.
Opowiadał nam o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, a co produkują, jak spędzają zimę. Wyjaśnił dzieciom czym różni się osa od pszczoły. Dzieci dowiedziały się o tym jak bardzo są to pracowite owady i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Pan Maksymik zwrócił również uwagę dzieciom na odpowiedzialną pracę pszczelarza. Nasz gość pokazał dzieciom plastry miodu oraz maszynę do produkcji miodu.
Przedszkolaki zainteresowane tematem zadawały szereg ciekawych pytań, na które pan pszczelarz odpowiadał w sposób przystępny dla dzieci. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacją miodów, które dzieci z wielką przyjemnością smakowały.
Spotkanie umożliwiło wszystkim bliski kontakt z produktami stworzonymi przez naturę. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. Poznały odżywcze właściwości oraz walory smakowe miodu.
Dziękujemy serdecznie panu Bogusławowi Maksymikowi za miłą wizytę oraz poświęcony czas.
Wycieczka do Zatorlandu

Pierwszego czerwca, z okazji Dnia Dziecka, zniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Parku Rozrywki „Zatorland” w Zatorze. Czekało tam na nich wiele różnorodnych atrakcji.
Jedną z nich była podróż w czasie do okresu triasu, jury i kredy, kiedy na Ziemi panowały wielkie gady. W gęsto zadrzewionym Parku Ruchomych Dinozaurów uczestnicy wycieczki mogli podziwiać naturalnej wielkości prehistoryczne zwierzęta. Ich widok sprawiał uczniom wiele radości i pobudzał ich wyobraźnię ponieważ większość z dinozaurów nie tylko poruszała się, ale również wydawała straszliwe dźwięki.
Miłośnicy przyrody mogli uzupełnić swoją wiedzę, oglądając 16 gigantycznych figur w Parku Owadów. W czasie spaceru ścieżką edukacyjną podziwiali konika polnego, biedronkę, mrówkę, skorpiona, stonkę, żuka, muchę i wiele innych gigantycznych owadów. Każdy eksponat zaopatrzony był w tablicę informacyjną, z której dociekliwi mogli wyczytać ciekawostki na temat prezentowanego gatunku.
Dużym zainteresowaniem cieszył się „dom do góry nogami”.W domu postawionym na dachu uczniowie poruszali się chodząc po suficie, a nad ich głowami unosiły się meble. Zobaczyli również garaż , a w nim odwrócony samochód.
Dla miłośników historii i nie tylko niezwykłym przeżyciem okazała się wizyta w Parku Mitologii. Przeniosła ona uczestników wycieczki w czasy starożytnej Grecji. Płynąc gondolą po malowniczym jeziorze, mogli podziwiać posągi bogów, bogiń, herosów i potworów, którzy są bohaterami znanych mitów. Zeus, dzierzacy w swych dłoniach piorun, Herakles zabijający hydrę czy Kronos zjadający swoje dzieci, to tylko niektóre mitologiczne postaci znajdujące się wśród tańczących fontann w otoczeniu bajecznego ogrodu. Atrakcją była możliwość wejścia do wnętrza konia trojańskiego.
Park Bajek uskrzydlił wyobraźnię i przeniósł uczniów do znanych bajek. Już na początku wędrówki wszystkich zwiedzających witała groźna Baba Jaga, która zapraszała do swego domu z piernika. Kot w butach witał pięknym ukłonem, a trzy świnki uśmiechały się przyjaźnie.Można też było zajrzeć do chatki Królewny Śnieżki i Krasnoludków, obejrzeć domek Kopciuszka, poznać jej siostry i macochę, a także podziwiać piękną karetę.
W Parku Bajek, w kinie 360 3D uczniowie obejrzeli film „BEE MUSICAL, czyli pszczółki rozrabiają” i jeździli na łyżwach na całorocznym lodowisku.
Wycieczka zakończyła się wizytą w Lunaparku, gdzie wszystkie dzieci mogły do woli korzystać z różnych atrakcji znajdujących się na terenie parku rozrywki.
Zwiedzanie „Zatorlandu” było świetnym sposobem na uzupełnienie wiedzy z biologii, języka polskiego, historii. Wiedza zdobyta w taki sposób na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki, a pamiątkowe zdjęcia będą przypominać te niezwykłe miejsca.
Leśny Dzień Dziecka w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Hrendówka w Odrzechowej


W dniu 03.06.2016r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Hrendówka” odbyły się obchody Dnia Dziecka na których zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego „Od ziarenka do drzewa – na czym polega praca leśnika”. Laureatką tegoż konkursu została Klaudia Wacławska. Klaudia w tym konkursie zajęła I miejsce.
Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji m.in. prelekcja na temat pszczół wygłoszona przez pana Marka Barzyka z Krosna, przedstawienie przygotowane przez dzieci ze szkoły podstawowej w Bziance, przejażdżki konne, przejażdżki bryczką, gry, konkursy, zagadki ekologiczne oraz całe góry cukierków!
Gratulujemy sukcesu naszej małej artystce! br>

Ameryka bez tajemnic


Dnia 30.05.2016 nasi uczniowie wzięli udział w konkursie „Ameryka bez tajemnic” organizowanym przez ZSP w Sieniawie. Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o Stanach Zjednoczonych Ameryki. Zagadnienia dotyczyły najsławniejszych osób, geografii, historii oraz kultury USA. Test sprawdzający wiedzę trwał 45 minut. W przerwie uczniowie mieli okazje posłuchać o USA od mieszkanki Stanów Zjednoczonych, która rozmawiała z dziećmi w języku angielskim, co było dla nich sprawdzeniem własnej znajomości języka. Nasi reprezentanci : Anna Solecka, 1Kacper Bolanowski, Justyna Krusinowska oraz Julia Capko, która zajęła III miejsce w konkursie wiedzy. Gratulacje oraz nagrody wręczał zastępca burmistrza gminy Rymanów Jan Materniak.
Dzieci z Głębokiego laureatami konkursu plastycznego !

W dniu 29.05.2016r. na obchodach 140- lecia odkrycia źródeł w Rymanowie Zdroju oraz na największej plenerowej imprezie w rejonie zostały wręczone nagrody za konkurs plastyczny, którego tematyką było narysowanie maskotki Uzdrowiska Rymanów Zdrój. Laureatami tegoż konkursu zostali :Wiktor Kurpiel – II miejsce, Jakub Urbanik – wyróżnienie, Filip Urbanik – wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Opiekunem chłopców była p.Katarzyna Pitrus.Piknik integracyjny

W dniu 30.05.2016r. całą szkołą udaliśmy się na wycieczkę do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rymanowie Zdroju – Desznie aby wspólnie obchodzić Światowy Dzień Dziecka. Wspólnie z dziećmi ze szkoły w Desznie i w Bziance wzięliśmy udział w wielu ciekawych konkursach, zabawach. Organizatorzy przygotowali dla nas m.in. takie atrakcje jak: jazdę konną, przejażdżkę ciuchcią zdrojową, zabawy z animatorami, zabawy na dmuchańcach, zabawy z piłkami, pieczenie kiełbasek. Na zakończenie naszej integracyjnej imprezy Pani Dyrektor Małgorzata Ziajka wręczyła dzieciom nagrody oraz pamiątkowy dyplom. Gorąco dziękujemy za tak miłe przyjęcie i za moc atrakcji!
Dzień Mamy i Taty

Dnia 24 maja 2016 r. w naszej szkole odbył się uroczysty dzień mamy i taty. Przywitaliśmy rodziców pięknym występem najmłodszych dzieci, po czym uczniowie klas starszych zaprezentowali swoje umiejętności taneczne. Po występach, dzieci obdarowały rodziców drobnymi upominkami.Czytanie zbliża

Dnia 23.05.2016, bibliotece szkolnej, odbyło się spotkanie czytelnicze „Czytanie zbliża”. W pierwszej części spotkania wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego, kl. 0, kl. I oraz kl. II. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie o „Dokuczniaku”, chłopcu, który bardzo źle zachowywał się zarówno w szkole jak i w domu. Pewnego dnia jednak wszystko się zmieniło… .Następnie odbyła się pogadanka o dobrym i złym zachowaniu. Dzieci rysowały jak wyobrażają sobie Dokuczniaka a także otrzymały kolorowanki o takiej samej tematyce. W drugiej części spotkania wzięli udział uczniowie kl. IV - VI. Uczennice : Anna Solecka, Justyna Krusinowska, Natalia Krusinowska przeczytały kolegom legendę o „Złotej Kaczce”. Po jej wysłuchaniu dzieci otrzymały do rozwiązania Quiz. Następnie rozgorzała dyskusja czy pieniądze dają szczęście czy też nie. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że żadne pieniądze nie zastąpią rodziny ani przyjaciół a mieć bogactwo i nie móc się nim podzielić z potrzebującymi byłoby nie godne prawdziwego człowieka..I Edycja - Pierwszy z dziesięciu Jankowice 2016

W piątek, 20 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” z Oddziałem Przedszkolnym w Jankowicach odbył się wielki finał I edycji turnieju wiedzy „Pierwszy z dziesięciu”, w którym wystąpiła również uczennica z naszej szkoły, Justyna Krusinowska. Uczestnicy konkursu, reprezentanci szkół podstawowych prowadzonych przez Fundację „Elementarz” z Katowic, wyłonieni w szkolnych konkursach, przybyli z województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego. Chęć udziału i rywalizacji w pierwszych takich zmaganiach a przede wszystkim wykazanie się podstawową wiedzą szkolną i wydarzeń bieżących zgromadziło dziewięciu uczniów.
Konkurs oparty był na zasadach programu telewizyjnego „Jeden z dziesięciu”. Międzyszkolny turniej „Pierwszy z dziesięciu 2016” prowadził pan Bogusław Lewandowski, dwukrotny zwycięzca wielkiego finału telewizyjnego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, pan Bogusław był też autorem pytań. Nad poprawnym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Dorota Suwała, Joanna Heller i Bożena Nowakowska-Rusek. Do etapu finałowego zakwalifikowali się i wywalczyli odpowiednio:
I miejsce - Dawid Zatoński SP Nakło,
II miejsce - Łucja Masiarek SP Dzibice,
III miejsce – Justyna Krusinowska SP Głębokie.

Turniej okazał się strzałem w dziesiątkę… Dostarczył wszystkim, zarówno uczestnikom, jak i publiczności, moc pozytywnych wrażeń. Laureaci pierwszych czterech miejsc konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe w postaci tabletów, natomiast pozostali uczestnicy MP-3. Każdy z biorących udział otrzymał pamiątkowy dyplom. Nagrody ufundowane przez sponsorów wręczone zostały dzieciom przez prezydenta Fundacji „Elementarz” Pana Andrzeja Jabłońskiego, Panią dyrektor Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” z Oddziałem Przedszkolnym w Jankowicach Alinę Marciniak i prowadzącego konkurs Pana Bogusława.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom ogromnej wiedzy i życzymy dalszych sukcesów.

Wycieczka Rymanów Zdrój
Dnia 20 maja 2016 r. odbyła się wycieczka OP i zerówka do Rymanowa Zdroju. Uczniowie spędzali miło czas podczas wspólnej zabawy w „Śliwkowej Krainie”, a następnie czekała ich przejażdżka ciuchcią zdrojową. Nie obyło się również bez degustacji lodów w Zielonym domku oraz spaceru po alejkach zdrojowych.Gminny konkurs o Puchar Dyrektora WORD w Krośnie

W piątek 6 maja 2016 roku w Zespole Szkół Publicznych w Milczy odbył się Gminny Konkurs o Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Rymanów. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego, kształtowanie nawyków właściwego uczestniczenia w ruchu drogowym, propagowanie kultury komunikacyjnej wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W konkursie wzięły udział dwie reprezentacje gimnazjum – Milcza i Królik Polski, oraz pięć reprezentacji szkół podstawowych – Milcza, Królik Polski, Wróblik Szlachecki, Bzianka i Głębokie. Pani dyrektor powitała zaproszonych gości, uczestników konkursu i ich opiekunów . W części teoretycznej uczestnicy konkursu rozwiązywali test składający się z 25 pytań dotyczących: znajomości przepisów ruchu drogowego , znaków drogowych, pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowania oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. W części praktycznej uczestnicy konkursu wykazywali się umiejętnością jazdy na rowerze w ,,Mini Miasteczku Ruchu Drogowego’’ oraz pokonywaniem przeszkód ustawionych na placu tj. slalom z ograniczeniem, rynna, równoważnia, przenoszenie przedmiotu, ósemka. Zacięta rywalizacja uczestników towarzyszyła do samego końca konkursu. Sp Fundacji „ Elementarz” w Głębokiem reprezentowała drużyna w składzie:

Julia Capko
Mateusz Szczęsny
Jakub Wojtasik

Uczniów przygotowała do konkursu Pani Dorota Suwała W kategorii szkół podstawowych klasyfikacja przedstawiała się następująco:

I miejsce - SP w Milczy
II miejsce - SP we Wróbliku Szlacheckim
III miejsce - - SP w Głębokiem
IV miejsce SP w Króliku Polskim
V miejsce - SP w Bziance

Wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.Festiwal piosenki

W dniu 19. 05.2016r. trzy dziewczynki z klasy drugiej (Emilka Wałąch, Kamilka Oleniacz, Żanetka Zając) reprezentowały naszą szkołę na eliminacjach do XXI Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki organizowanego w GOK- u w Miejscu Piastowym. Dziewczynki zaprezentowały następujące utwory: Emilka zaśpiewała piosenkę: „Ogórek Wąsaty”, Kamilka zaśpiewała: „Wiosna w ogrodzie”, natomiast Żanetka wystąpiła z piosenką: „Drzwi do kariery”. Gratulujemy dziewczynkom pięknego występu!Tydzień Bibliotek

W dniu 18 maja br. do przedszkola w związku z obchodami Tygodnia Biblioteki przybyły zaproszone panie bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie. Celem spotkania było zainteresowanie dzieci książką oraz rozwijanie potrzeby chodzenia do biblioteki. Panie bibliotekarki opowiedziały dzieciom o zasadach prawidłowego zachowania się w bibliotece, zasadach przechowywania książek. Dzieci miały przyjemność wysłuchać czytanych bajek oraz rozwiązywać ciekawe zagadki.Konkurs biblioteczny

Dnia 12 maja 2016 roku w kinie „ Sokół” w Rymanowie miało miejsce rozdanie nagród w konkursie plastycznym organizowanym przez Gminna Bibliotekę Publiczną w Rymanowie. Zadaniem uczniów z klas 0- III szkoły podstawowej było narysowanie portretu Biblioduszka- przyjaznego duszka, który zamieszkał w bibliotece.
Spośród uczniów SP Fundacji „ Elementarz” w Głębokiem wyróżnienia otrzymali:
Klaudia Wacławska – kl. I
Żaneta Zając – kl. II
Wiktor Kurpiel – kl. II

Uczennica klasy II Kamila Oleniacz zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!Akademia z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 maja

4.05.2016 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Występujący uczniowie kl V i VI przybliżyli zebranym okoliczności uchwalenia tego doniosłego dokumentu. Nie zabrakło wierszy, pieśni patriotycznych…
Dzień Ziemi

29 kwietnia 2016 roku obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ ZIEMI.
Uczniowie klas I – VI udali się do głębockiego lasu . Tam , podzieleni na grupy ,wypełniali zadania przygotowane przez panią Edytę Rysz. Trzeba było narysować, jak należy zachowywać się w lesie, opisać warstwy lasu, zwierzęta i rośliny żyjące w lesie oraz zmierzyć najgrubsze drzewo i nadać mu imię. Na koniec zadaniem uczniów było wysłuchać dźwięków lasu i ułożyć z nich mapę dźwięków.
Z wypracowanych materiałów poszczególne grupy stworzyły plakaty, które ozdobiły szkolne korytarze.
Nagrodą za trudne zadania i ciężką pracę było ognisko i pieczenie kiełbasek.
Do zobaczenia za rok na kolejnych zajęciach terenowych z okazji DNIA ZIEMI!Uwaga!!! Konkurs!

Nasze przedszkole bierze udział w konkursie: „Nasze Ekologiczne Przedszkole”.
Przedmiot konkursu:
Celem konkursu jest nagrodzenie najciekawszej pracy wymyślonego przyjaciela – Gryzmołka, wykorzystującej surowce wtórne, jak również rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci uczestniczących w konkursie. O wygranej decyduje liczba głosów oddanych na stronie internetowej:

www.programyedukacyjne.pl/konkurs strona 9.


Prosimy o Wasze głosy!Wiosenne porządki
W dniu 15 kwietnia 2016 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Głębokiem pod opieką nauczycieli i wychowawców wzięli udział we wiosennej akcji sprzątana świata, zorganizowanej na terenie naszej gminy przez Zakład gospodarki Komunalnej w Rymanowie i firmę „Jaś Wędrowniczek”. Uczniowie zaopatrzeni w rękawice ochronne i worki na odpady ochoczo przystąpili do pracy, zbierali plastikowe i szklane butelki i papierowe opakowania po produktach spożywczych, puszki po napojach i worki foliowe. Zorganizowana akcja zakończyła się sukcesem, ponieważ udało się uporządkować pobliski park i teren naszej szkoły. Worki z odpadami ze szkoły przetransportowano do ZGK w Rymanowie. Był to pożytecznie spędzony czas na świeżym powietrzu.O Nagrodę Pluszowego Misia

14.04.2016r. przedszkolaki z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem wzięły udział w konkursie talentów przedszkolnych „O Nagrodę Pluszowego Misia” organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie. Dzieci zaprezentowały przedstawienie pt. „Wiosenne porządki”. Nieśmiałe początki naszych przedszkolaków zakończyły się gromkimi brawami publiczności i wyróżnieniem od jury. Gratulujemy małym artystom sukcesu!Świeto Ziemi

Już poraz siódmy Zakład Gospodarki Komunalnej w Rymanowie przy współpracy Nadleśnictwa włączył się w obchody Święta Ziemi poprzez zorganizowanie akcji zbierania makulatury. Akcja ta pokazała, iż mieszkańcy naszej gminy przywiązują dużą wagę do ochrony środowiska. Łacznie udało się zebrać 10,1 ton makulatury.
Również i uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w tę zbiórkę przyczyniając się tym samym do możliwości przetworzenia i ponownego wykorzystania nikomu niepotrzebnego papieru. Dzieciom udało się zebrać 802 kg makulatury, co dało 16,36 kg w przeliczeniu na jednego ucznia. Lepsi od nas okazali się tylko uczniowie szkoły w Desznie (170 kg= 21,76 kg/ucznia ) i w Króliku Polskim (1720kg= 21,37 kg/ ucznia).


MOSKIEWSKA REWIA NA LODZIE - „KRÓLOWA ŚNIEGU”

Rosja od wielu lat jest światowym mocarstwem w tańcach na lodzie, co wiadomo nie tylko ze sportowych lodowisk, ale także z rewii o estradowym charakterze. Jeden z najsłynniejszych rosyjskich zespołów - Moskiewska Rewia na Lodzie odwiedził właśnie Sanok ze spektaklem "Królowa Śniegu". W związku z tym uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć widowisko oparte na słynnej baśni Hansa Christiana Andersena, doskonale znanej wszystkim polskim dzieciom i świetnie nadającej się do widowiskowych adaptacji. Sam zespół był wielokrotnie jedną z głównych atrakcji Międzynarodowego Festiwalu Kultury w Paryżu, a prowadzony jest przez mistrzynię tańców na lodzie Olgę Kondraszową. Wspaniałe, różnorodne kostiumy, bogata scenografia, jak również energetyzujące widzów układy choreograficzne, muzyka oraz fantastyczne efekty specjalne wzbogaciły wartość artystyczną spektaklu i wprowadziły wszystkich w baśniowy świat zimowej krainy. W trakcie przedstawienia dzieci mogły również podziwiać indywidualne popisy zawierające trudne elementy jazdy figurowej na lodzie. Bez wątpienia wycieczka dostarczyła wielu emocji i z pewnością pozostawiła po sobie wiele niezapomnianych wrażeń.Pola Nadziei

W tym roku dzieci ze szkoły podstawowej Fundacji Elementarz po raz kolejny wzięły udział w akcji "Pola Nadziei", której ideą jest zebranie datków na rzecz działającego w Krośnie hospicjum. W akcję zaangażowały się również klasy młodsze i mimo deszczu i chłodu wytrwały do końca. Żonkile otrzymywali wszyscy, którzy do skarbonki rzucili przysłowiowy "grosik". Cieszymy się , że chociaż w ten sposób mogliśmy pomóc potrzebującym.XVII IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W SZACHACH GMINY RYMANÓW

W dniu 8 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie, odbyły się szachowe mistrzostwa szkół podstawowych i gimnazjalnych gminy Rymanów. Delegacja uczniów z naszej szkoły również podjęła rywalizację w turnieju szachowym mierząc się po raz pierwszy w międzyszkolnych zawodach szachowych.
Karolina Stapińska – kl. II
Julia Capko – kl. V
Justyna Krusinowska – kl. V
Justyna Rząsa – kl V
Filip Szczęsny – kl. V
Jakub Wojtasik – kl. V
Mateusz Szczęsny – kl. VI

Uczniowie rywalizowali ze sobą na trzech etapach (Gimnazjum, SP klasy IV-VI, SP klasy I-III), po siedmiu rundach 30 minutowych partii i pod bacznym okiem sędziego pana Piotr Fałatowicza zwyciężyli odpowiednio:
W kategorii szkół podstawowych - klasy I-III

dziewczęta:
1) Rogula Olga - SP Posada Górna
2) Stapińska Karolina - SP Głębokie
3) Dąbroska Anna - SP Posada Górna

W kategorii szkół podstawowych - klasy IV-VI

dziewczęta:
1) Rząsa Justyna SP Głębokie
2) Krusinowska Justyna - SP Głębokie
3) Capko Julia - SP Głębokie

chłopcy:
1) Klocek Paweł - SP Rymanów
2) Klocek Piotr - SP Rymanów
3) Wojtasik Jakub - SP Głębokie

Sukces naszych uczniów to nie tylko zajęte w igrzyskach szkolnych miejsca na podium ale przede wszystkim uzyskane kategorie.
Jakub Wojtasik – IV kategoria
Justyna Rząsa – IV kategoria
Mateusz Szczęsny – V kategoria
Justyna Krusinowska – V kategoria

Po wyczerpującej walce nadszedł czas wręczania pucharów, dyplomów i oczywiście pamiątkowe zdjęcia. Organizatorom serdecznie dziękujemy za zorganizowanie i przeprowadzenie zawodów a uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
"Wiosenne porządki" w przedszkolu

W dniu 08.04.2016r. przedszkolaki z oddziału przedszkolnego przedstawiły teatrzyk pt. „Wiosenne porządki”. Na nasz występ zaprosiliśmy Panią dyrektor Izabelę Sołtysik, Panią Zofię Przygórzewską, Panią Kingę Komańską, Panią Jolę Korytko oraz klasę „0” i klasę I. Dzieci z oddziału przedszkolnego w przedstawieniu poruszyły tematykę proekologiczną. Przedstawienie dotyczyło dbania o czystość w lesie, w swoim najbliższym otoczeniu oraz poruszyliśmy kwestię segregacji śmieci. Mamy nadzieję, że oglądając występ przedszkolaków ich starsi koledzy zapamiętali zasady dbania o przyrodę i że segregacja śmieci do odpowiednich pojemników nie będę dla nich problemem. Wszystkim widzom dziękujemy za przybycie na nasz występ!Sprawdzian szóstoklasisty

Dnia 05.04.2015r. jak co roku odbył sie sprawdzian szóstoklasisty. Pierwsza część sprawdzianu to zadania z języka polskiego i matematyki, natomiast druga część to zadnia zamknięte z języka angielskiego. Życzymy powodzenia!

Teatrzyk kukiełkowy „Czerwony kapturek”

Dnia 31 marca 2016 r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli teatrzyk kukiełkowy pt. „Czerwony kapturek”. Spektakl był bardzo ciekawy i wzbudzał wiele emocji u dzieci (w szczególności postać wilka wyłaniającego się nagle w stronę widowni). Po obejrzeniu teatrzyku dzieci wzięły udział w sesji zdjęciowej, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Uczniowie otrzymali piękne zdjęcia pamiątkowe na tle dżungli.

IV Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki

Uczniowie klasy IV, V i VI mieli okazję uczestniczyć w IV Krośnieńskim Festiwalu Nauki i Techniki organizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 "Mechanik". Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii zaplanowało szereg atrakcji, między innymi interaktywną wystawę i pokazy pn. "Umysł przyłapany" przygotowane przez Centrum Nauki Kopernika w Warszawie. Popularyzacja nauki i promocja technicznych kierunków kształcenia oraz nowoczesnych technologii bardzo zaciekawiła naszych uczniów, ponieważ mogli między innymi doświadczyć wielu ciekawych zjawisk ze świata fizyki i robotyki, a także spróbować swoich sił poprzez wirtualną jazdę samochodem. Duże wrażenie zwłaszcza wśród uczniów zrobiło Muzeum Motoryzacji prezentujące dawne pojazdy, ale również dziewczyny były bardzo zainteresowane przygotowanymi atrakcjami.Wizyta fotografa

W naszej szkole i oddziale przedszkolnym 10.03.2016r. gościł fotograf – pan Maciej Czado. Dzieci z dużą uwagą i zainteresowaniem słuchały jak pan fotograf opowiadał nam o swojej pracy. Miał ze sobą całe studio. Były lampy z parasolami, rekwizyty, dekoracje, no i oczywiście różne aparaty fotograficzne, te nowoczesne jak i te bardzo stare. Na zakończenie spotkania naturalnie nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć, pan fotograf zrobił dzieciom zdjęcia grupowe. Okazało się że większość uczniów jest stworzona do pozowania przed aparatem fotograficznym, dzieci z zaangażowaniem wykonywały polecenia naszego gościa. Bardzo dziękujemy panu Maćkowi, że zechciał nas odwiedzić i opowiedzieć nam o swojej ciekawej pracy.Szkolny turniej "Jeden z dziesięciu"

W dniu dzisiejszym w naszej szkole został przeprowadzony pierwszy szkolny konkurs wiedzy, wzorowany na popularnym teleturnieju: "Jeden z dziesięciu". Nasi uczniowie z klasy IV, V i VI zmierzyli się z pytaniami z zakresu wiedzy ogólnej. Po dwóch etapach emocjonującej gry przyszedł czas na finał, do którego zakwalifikowali się:
Justyna Krusinowska
Kacper Bolanowski
Kacper Deptuch
Po serii końcowych pytań zwycięzcą konkursu została uczennica klasy piątej Justyna Krusinowska. Finaliści otrzymali słodki upominek, a zwycięzca zawalczy o nagrodę główną w międzyszkolnym konkursie "1 z 10" już w maju. Gratulujemy i życzymy powodzenia w edycji finałowej.Zajęcia otwarte w przedszkolou

Zajęcia otwarte zawsze wzbudzają wiele pozytywnych emocji wśród rodziców, ponieważ uczestnicząc w nich mogą oni poznać charakter pracy wychowawczo – dydaktycznej z dziećmi, dowiedzieć się ile wymaga ona wysiłku, wiedzy, umiejętności i przygotowań. Zajęcia tego typu realizowane są w ramach planu współpracy oddziału przedszkolnego z rodzicami i umożliwiają rodzicom poznanie sposobów pracy nauczyciela z dziećmi oraz dokonanie obserwacji zachowania dziecka na tle grupy. 18 marca w naszym oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia otwarte których tematem było „Wspólne wykonanie marzanny przez dziecko i jego rodzica”. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z dawnymi obrzędami ludowymi – topienie marzanny oraz z tradycyjnym wykonaniem kukły marzanny. Dla dzieci najważniejsze było to, że mogły pracować wspólnie z rodzicami, którym taka forma zajęć bardzo przypadła do gustu. Bardzo dziękuję rodzicom oraz przedszkolakom za zaangażowanie i wspaniałą pracę!Pasowanie na czytelnika klasy I

Dnia 2.03.2016 odbyło się uroczyste pasowanie uczniów kl. I na czytelnika biblioteki szkolnej. Dzieci dowiedziały się jakie zasady panują w bibliotece szkolnej oraz poznały różne rodzaje książek. Atrakcją było rozwiązywanie krzyżówki oraz odpowiadanie na zagadki związane z czytelnictwem i pracą bibliotekarza. Dzieci posłuchały również opowiadania o Franklinie i historii zgubionej książki. Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie dyplomów i pasowanie na czytelnika.Rekolekcje wielkopostne

W Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem w dniach 7-8 marca 2016 r. odbyły się wielkopostne rekolekcje dla dzieci. Nauki rekolekcyjne poprowadził ks. Krzysztof Mijal na co dzień posługujący w parafii św. Wojciecha w Krośnie. Ksiądz rekolekcjonista w sposób przystępny dla najmłodszych przedstawiał chrześcijańską drogę, która prowadzi do spotkania z Bogiem. Rozważania dla dzieci oparte były na dwóch tematach związanych z tegorocznym rokiem duszpasterskim czyli 1050 rocznicą Chrztu Polski oraz Bożym Miłosierdziem. Ks. Krzysztofa wspomagały dziewczyny z grupy oazowej w Sieniawie prowadząc śpiew i zabawy dla dzieci. Liczymy, że te święte ćwiczenia przyniosą duchowe owoce.Zabawa choinkowa

Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi czekają okazji, aby się zabawić! Świetną ku temu okazją jest, niewątpliwie, zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w 25 stycznia, na którą czekali z wielką niecierpliwością uczniowie, zwłaszcza młodsi, którzy przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radosnych i rozbieganych maluchów można było znaleźć dobre wróżki, urzekające księżniczki. Nie zabrakło też odważnych kowbojów. Ci, którzy przebrali się, otrzymali nagrody. Wielką atrakcją okazały się konkursy, których tego dnia nie mogło zabraknąć. Bardzo ciekawe okazały się również wybory króla i królowej balu. Zabawa była bardzo udana.Dzień Babci i Dziadka

w dniu 24.01.2016r. odbyła się uroczystość Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały piękny taniec oraz wspólnie z klasą "0" zaśpiewały dla dziadków aby uczcić ich święto. Uczniowie klasy II zaprezentowali przybyłym gościom jasełka, natomiast uczniowie klas IV- VI przygotowali dla swoich Dziadków program artystyczny pt. "Czerwony kapturek". Poprzez występy wnuki wyraziły miłość, wdzięczność i szacunek dla swoich Babć i Dziadków.Złożyły też Dziadkom najserdeczniejsze życzenia i wręczyły im własnoręcznie wykonane upominki - kolorowe aniołki z masy solnej. Dziadkowie byli dumni ze swoich wnuków, a wnuczęta szczęśliwe, że mogły gościć swoich najbliższych. Po części artystycznej Seniorzy udali się na obiad i słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Następnie, przy dźwiękach muzyki,wszyscy wesoło się bawili.Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci zarówno Dziadków jak i wnucząt.Wigilia szkolna

Dnia 22 grudnia odbyła się Wigilia szkolna. Jasełka przygotowali uczniowie klasy I i II. Po występie wszyscy podzielili się opłatkiem i wspólnie kolędowali. Mieliśmy tez okazję wysłuchać kolęd granych na fletach przez uczniów klas IV, V i VI. Po degustacji wigilijnych potraw przygotowanych przez Rade Rodziców udaliśmy się do domów na świąteczny wypoczynek. Wesołych Świąt.Konkurs kolęd

W dniu 15.12.2015r. dziewczynki z klasy drugiej: Kamilka Oleniacz, Żanetka Zając i Emilka Wałąch wzięły udział w kolejnej już edycji konkursu "Kolęd i Pastorałek". Dziewczynki na scenie zaprazentowały swoje muzyczne talenty, Kamilka zaśpiewała pastorałkę "Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś", Żanetka zaśpiewała kolęde wśród nocnej ciszy" a Emilka zaśpiewała pastorałke "Był pastuszek bosy". Uczestniczki konkursu przygotowała p. Katarzyna Pitrus. Gratulujemy dziewczynkom występu i czekamy na wyniki konkursu!


Gminny Konkurs z j. angielskiego "Master of English" w Rymanowie

Uczennice klasy V, Julia Capko, Justyna Krusinowska, Justyna Rząsa , wzięły udział w konkursie przedmiotowym ze znajomości j. angielskiego a także kultury krajów anglojęzycznych.Test trwał 60 min i odbywał się na auli w budynku Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie. Oczekujemy na wyniki zmagań naszych podopiecznych.Spotkanie z Mikołajem

W dniu 09.12.2015r. (poniedziałek) naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci z przedszkola, klasy "0" i klasy I przygotowały występ dla Mikołaja pt.„Gdzie jest worek Mikołaja? Czyli skandal w Głębokiem”. Po obejrzeniu przedstawienia i wysłuchaniu pięknych piosenek, Św. Mikołaj rozdał wszystkim dzieciom z naszej szkoły prezenty. Następnie uczniowie podziękowali naszemu gościowi i zaprosili go do nas za rok, po czym radosne i uśmiechnięte wróciły do swoich domów. DZIĘKUJEMY ŚWIĘTY MIKOŁAJU!
Teatrzyk kukiełkowy "Calineczka"

27 października o godz. 10.00 teatrzyk kukiełkowy z Nowego Sącza zaprezentował naszym uczniom przedstawienie "Calineczka" Dzieci w skupieniu oglądały co się dzieje na scenie i bardzo się ucieszyły ze szczęśliwego zakończenia losów "duszki tulipanów"- Calineczki.Zabawa andrzejkowa

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci często zastanawiają się co spotka ich w życiu. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dni dzień, pełen tajemniczych wróżb i czarów.
Ten niezwykły czas miał miejsce w środę 25 listopada, kiedy to sala gimnastyczna została zamieniona w salę wróżb. Dzieci z klas 4-6 zamieniły się we wróżki i wróżbitów, przepowiadały przyszłość z magicznych kul, przebijały szpilką serce aby wywróżyć imię przyszłego wybranka lub wybranki, ustawiały buciki aby dowiedzieć się kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu. Nie zabrakło zabaw, muzyki i tańców.
Do zabawy zaprosiliśmy uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rymanowie Zdroju- Desznie, by razem z nimi spędzić ten magiczny dzień.
Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.
Pluszowy miś to zupełnie wyjątkowy przyjaciel z dzieciństwa. Wierny, kochany, zawsze gotowy do przytulenia, cierpliwy powiernik dziecięcych sekretów

W piątek 20.11.2015r. w naszej szkole odbyło się Święto Pluszowego Misia. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były misie przyniesione przez dzieci z domu. Dzieci z oddziałów przedszkolnych tańczyły razem ze swoimi misiami, wysłuchały historii pluszowego misia, odgadywały zagadki związane z pluszowymi misiami oraz wzięły udział w konkursie plastycznym dotyczącym misia. Zadaniem dzieci było ułożenie i wyklejenie misia z kolorowych kółeczek. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Na koniec naszej zabawy dzieci otrzymały nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Spotkanie z policjantem

20 listopada naszą szkołę odwiedził pracownik Komendy Miejskiej Policj i w Krośnie. Policjant najpierw przeprowadził spotkanie dla najmłodszych dzieci z przedszkola a następnie spotkał się ze starszymi uczniami. Podczas tej wizyty pracownik Policji opowiedział dzieciom o swojej bardzo ciekawej ale i odpowiedzialnej pracy. Pan Policjant przekazał uczniom najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze, a także przestrzegł przed niebezpieczeństwami ze strony obcych tak w życiu rzeczywistym jak i w Internecie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu zadając liczne pytania na temat pracy policjantów jak również zasad bezpieczeństwa na drodze.
11 listopada

10 listopada w Szkole Podstawowej Fundacji Elementarz w Głębokiem odbyła się uroczystość mająca na celu uczczenie rocznicy odzyskania prze Polskę niepodległości. Jest to niezwykle ważne święto w historii naszego narodu, który po 123 latach niewoli odzyskał niepodległość. Akademię przygotowali uczniowie klasy piątej i szóstej, pod kierunkiem nauczycieli: ks. Krzysztofa Pomykały i Piotra Boczara. Piękne wiersze oraz pieśni, przybliżyły nam trudne czasy zaborów, a także tęsknotę za wolnością. Tłem występu była mapa Polski na tle flagi biało - czerwonej, a całość rozpoczęło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego.
Wycieczka do Odrzechowej

W dniu 04. 11.2015r. odbyła się wycieczka do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Odrzechowej. W wycieczce uczestniczyły dzieci z przedszkola i klas 0-2. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z jesiennym krajobrazem, poznanie zwierząt leśnych oraz integracja grupy. Program wycieczki zawierał spotkanie z panią B. Kułak, opowiadającą o leśnych zwierzętach, a główną atrakcją była prezentacja odgłosów zwierząt. Po krótkim opowiadaniu na temat świata zwierząt wybraliśmy się na spacer po lesie. Po powrocie dzieci jadły kiełbaskę z grilla. Na koniec wybraliśmy się na miłą przejażdżkę bryczką po okolicach Odrzechowej.
Wyjście na cmentarz

W przeddzień Święta Zmarłych 30 października, nasi uczniowie jak co roku wraz z nauczycielami odwiedzili cmentarze w Głębokiem. Najmłodsi pomodlili się i zapalili znicze na „nowym cmentarzu”, zaś starsi uczniowie udali się na „stary cmentarz” by również tam uczcili pamięć zmarłych modlitwą i zapaleniem zniczy. Była to dla uczniów lekcja zadumy nad życiem ale i powrotem w przeszłość , wspomnieniem tych których zasługują na nasz szacunek i pamięć.Szkolny konkurs recytatorski

27 października w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski. Organizatorkami konkursu były panie Kinga Komańska i Aneta Ziemba- Szczęsny. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień twórczych, doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzenie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa.
Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem „Dziecięcy świat wierszem malowany”. Każdy uczestnik konkursu prezentował wiersz dowolnego polskiego poety. Komisja przy ocenie recytacji brała pod uwagę dobór tekstu i jego pamieciowe opanowanie, poprawność i płynność recytacji oraz ogólny wyraz artystyczny.
Poziom konkursu był wysoki, dlatego komisja miała naprawdę trudny orzech do zgryzienia przy wyborze laureatów. Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach:

PRZEDSZKOLAKI
I miejsce- Emilka Stapińska
II miejsce- Marysia Makarska
III miejsce- Lena Szczęsna

UCZNIOWIE KLAS 0-II
I miejsce- Klaudia Wacławska i duet- Emilka Wałach, Karolinka Stapińska
II miejsce- Szymuś Oleniacz i duet- Żanetka Zając i Kamilka Oleniacz
III miejsce- Kamil Rodzinka i Wiktor Kurpiel

UCZNIOWIE KLAS IV-VI
I miejsce- Angelika Szczęsna
II miejsce- Justyna Krusinowska
III miejsce- Natalia Krusinowska

Laureaci I, II i III miejsca otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Pozostałym uczestnikom, za udział w konkursie recytatorskim, zostały wręczone dyplomy. Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w przyszłym roku.Konkurs piosenki „Aleją gwiazd”


26 października odbyły się eliminacje do gminnego konkursu piosenki, który nosił tytuł „Aleją gwiazd”. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy drugiej : Kamilka Oleniacz i Żanetka Zając. Dziewczynki zaprezentowały następujące piosenki : Kamilka zaśpiewała : „A ja wolę moją mamę” i „Bursztynek, bursztynek”, natomiast Żanetka do swojego repertuaru wybrała piosenki „Ogórek wąsaty” i „Zuzia lalka nieduża”. Ta druga piosenka przyniosła jej awans do finału, zdobyła tam wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy dziewczynkom sukcesów! Dziewczynki przygotowywała p. Katarzyna Pitrus.
Spotkanie z pracownikami Sanepidu


W piątek 23.10.2015r. naszą szkołę odwiedziły panie z krośnieńskiego Sanepidu. Zapoznały dzieci z zasadami prawidłowego, zdrowego żywienia. Pracownice sanepidu przedstawiły uczniom piramidę żywienia, opowiedziały o higienie w domu i szkole. Na podsumowanie tegoż spotkania starsze dzieci otrzymały krzyżówki do rozwiązania. Dzieci w grupach rozwiązywały to zadanie . Trzy najszybsze grupy otrzymały nagrody. Bardzo dziękujemy za to spotkanie. Na pewno wiele się dowiedzieliśmy i nauczyliśmy.
Dzień Kubusia Puchatka


Dnia 14.10.2015 obchodziliśmy Dzień Kubusia Puchatka. Celem głównym było przybliżenie dzieci do klasycznej literatury dziecięcej i zainteresowanie ich nią , zachęcanie do czytania książek oraz przybliżenie dzieciom postaci Kubusia Puchatka. Ukazanie, że miś jest najlepszym przyjacielem dziecka,dostrzeganie i rozumienie wartości koleżeństwa i przyjaźni, integrowanie się z grupą szkolną poprzez zabawy,odczuwanie przez dzieci radości i przynależności do grupy, budzenie zaciekawienia uroczystościami organizowanymi w szkole. W uroczystości wzięły udziały wszystkie dzieci naszej szkoły wraz z nauczycielami oraz przedstawicielka Rady Rodziców. Odbyło się wspólne czytanie książki o przygodach misia. Po wysłuchaniu opowiadania , dzieci wzięły udział w Quizie o Kubusiu Puchatku, wszystkie poprawne odpowiedzi były nagradzane drobnymi upominkami. Można było zrobić sobie zdjęcie z ogromnym Kubusiem oraz spróbować pysznych ciasteczek w kształcie tytułowego misia. Po części oficjalnej dzieci wraz z nauczycielami udały się do klas i wzięły udział w konkursie plastycznym ( OP-KL.VI), oraz literackim (KL.IV -VI).

Prace nagrodzonych dzieci zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.Dzień Edukacji Narodowej


14.10.2015r jak co roku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystą Akademię przygotowali uczniowie z klas IV-VI pod kierunkiem Pani Anety Ziemby-Szczęsny. W imieniu wszystkich uczniów podziękowali nauczycielom i wszystkim pracownikom oświaty za trud i zaangażowanie, życząc jednocześnie wielu sukcesów w pracy zawodowej.
Pasowanie na ucznia


Dnia 12.10.2015r. miało miejsce uroczyste pasowanie na ucznia naszych pierwszoklasistów. Do Braci uczniowskiej zostali przyjęci: Ksawery Capko, Filip Rodzinka, Robert Rodzinka, Maja Szczęsna, Filip Urbanik, Jakub Urbanik, Klaudia Wacławska, Dominik Węgrzyn, Michał Zięba. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów na drodze obowiązków szkolnych.
Wycieczka Rymanów Zdrój


W piątek 18 września byliśmy na wycieczce przyrodniczej w Rymanowie Zdroju. Celem naszej wycieczki było zdobycie Góry Zamkowej, poznanie warstw lasu. Kiedy wędrowaliśmy przez las, rozpoznawalismy różne gatunki drzew i krzewów. Chcieliśmy zobaczyć jakieś zwierzęta, ale poza żabami, nic więcej nie udało nam się ujrzeć. Za to mogliśmy zachwycać się pięknymi widokami, jakie roztaczały się dookoła. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy legendy o okrutnym zbóju, który mieszkał kiedyś w zamku, okradał i zabijał ludzi. Wszystkim nam bardzo podobały się postaci zbójników na Zbójnickiej Polanie. Naszą uwagę zwróciła również kapliczka św. Huberta - patrona myśliwych. To była naprawdę ciekawa lekcja przyrody, ale też i historii. Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.
Edukacja Domowa


Szkoła Podstawowa Fundacji "Elementarz" w Głębokiem prowadzi od 2014roku Edukację Domową. Uczniowie korzystający z tej formy nauki odbyli egzaminy klasyfikacyjne w lipcu i sierpniu 2015 roku. Gratulujemy dobrych wyników i uzyskania promocji do następnej klasy. Zapraszamy za rok!
Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016


Dnia 1 września 2015 roku miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Głębokiem. Po Mszy Świętej, w której udział wzięli uczniowie, rodzice oraz Grono Pedagogiczne wszyscy udali się do szkoły, gdzie obejrzeli krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem Pani Anety Ziemby-Szczęsnej. Następnie uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami, otrzymali plany lekcji oraz podzielili się wspomnieniami z wakacji.


Piknik rodzinny


Dnia 21.06.2015r. w parku w Głębokiem odbył się Piknik Rodzinny. W części artystycznej zaprezentowali się wszyscy uczniowie naszej szkoły. Następnie został zaprezentowany projekt "Szansa małych Szkół". Potem uczniowie i przybyli goście zostali zaproszeni na poczęstunek i wzięli udział w loterii fantowej. Podczas pikniku miały miejsce liczne zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych. Dziękujemy za przybycie i wsparcie naszej szkoły.


Zakończenie roku szkolnego 2014/2015


Serdecznie zapraszamy na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015, które poprzedzi Maszą Święta o godzinie 9.00. Po wręczeniu świadectw przez wychowawców, rozpoczną się zasłużone WAKACJE, na które życzymy samych słonecznych dni.

Wycieczka rowerowa do Rymanowa Zdroju


Uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami p. Edytą Rysz i p. Dorotą Suwała 24.06.2015 rok wybrali się na wycieczkę rowerową do Rymanowa Zdroju. Przy wymarzonej (wymodlonej :) ) pogodzie udało się połączyć aktywność sportową zwiedzanie Rymanowa Zdroju i rekreację, wraz z utrwaleniem zasad poruszania się w ruchu drogowym. Był to też test dla świeżo upieczonych posiadaczy karty rowerowej na wykorzystanie wiedzy w praktyce. W napiętym harmonogramie wycieczki nie zabrakło chwili na poprawę formy w siłowni, odpoczynek na karuzeli i energetyczne lody. Miejmy nadzieję że nie była to ostatnia wyprawa rowerowa zwłaszcza dla dwójki naszych uczniów, którzy wykonali szczególny wysiłek :).
Szkolny Konkurs Matematyczny


W maju i czerwcu chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Szkolnym Konkursie Matematycznych, przygotowanym i przeprowadzonym przez p. Dorotę Suwała. Po dwóch etapach Konkursu nadszedł czas na ogłoszenie zwycięzców i tak w klasie III:

Natalia Krusinowska - I miejsce
Jakub Urbanik - II miejsce
Kacper Deptuch - III miejsce

W klasach IV - VI wyniki przedstawiają się następująco:

Justyna Krusinowska - I miejsce
Julia Capko - II miejsce,
Weronika Dąbrowska III miejace

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wyjazd do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Hrendówka w Odrzechowej


W środę 03.06.2015r. trzyosobowa delegacja uczniów naszej szkoły (Natalia Krusinowska, Ksawery Capko, Jakub Wacławski) miała przyjemność wziąć udział w obchodach Dnia Dziecka organizowanych przez Nadleśnictwo Rymanów. Owe obchody były również powiązane z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego pt. "Funkcje lasu". Dla dzieci przewidziano wiele atrakcji, w tym: jazda bryczką, leśne koło fortuny, leśne puzzle, puszczanie baniek mydlanych i wiele innych. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni. Organizatorom serdecznie dziękujemy!
Wycieczka do Berezki


Dnia 29.05.2015r. przedszkolaki i klasa 0 wybrali się na wycieczkę szkolną do Berezki k. Polańczyka. Dzieci mogły zobaczyć stadninę koni, mogły dotknąć i zaprzyjaźnić się z wiejskimi zwierzętami takimi jak: kozy, owce, barany, indyki, perliczki, kury, kaczki, gęsi itp. Kolejnym punktem wycieczki było wspólne ognisko, a następnie dzieci zjeżdżały na „poduszkowej zjeżdżalni” i bawiły się na placu zabaw. Zwieńczeniem naszej wyprawy były wiejskie zawody oraz rozdanie uczestnikom wycieczki pamiątkowych dyplomów. Tę wycieczkę wszyscy będziemy długo i przyjemnie wspominać!
Wycieczka do Biecza i Kunowej


Jak to w zwyczaju bywa, tak i tego roku, uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę. Tym razem gościli w Bieczu, pięknej malowniczej miejscowości, niegdyś należącej do naszego województwa, a dziś do województwa małopolskiego. Byli też w wiosce indiańskiej i to wcale nie w Ameryce, ale koło Jasła. Jak było, co widzieli? Przeczytajcie sami.
Sprawozdanie nr 1


Sprawozdanie nr 2
Konkurs "Australia bez tajemnic"


Dnia 27 maja 2015 r.odbyła się VI edycja gminnego konkursu wiedzy "Australia bez tajemnic" w W Zespole szkół Publicznych w Sieniawie. W konkursie wzięło udział 25 uczniów z Gminy Rymanów. Możemy się poszczycić iż nasz uczeń Dominik Golowski zajął III miejsce. Gratulacje!

Gość z Australi


Dnia 21.05.2015 SP Fundacji Elementarz odwiedziła Anna Moxon , 15-letnia uczennica z Australii. Podczas swojej wizyty opowiedziała nam o swojej ojczyźnie- Australii.
Uczniowie dowiedzieli się wiele interesujących faktów i legend. Zobaczyli również jak wygląda życie w sąsiedztwie kangurów, wombatów i innych zwierząt zamieszkujących Australię.
Wizyta Anny była bardzo interesująca nie tylko ze względu na zdjęcia z jej prywatnego archiwum ale również dlatego iż prezentacja prowadzona była po angielsku.

Konkurs matematyczny


Dwoje uczniów naszej szkoły Natalia Krusinowska i Jakub Urbanik wzięli udział w XIII Gminnym Konkursie Matematycznym klas III organizowanym przez Szkołę Podstawową w Klimkówce.
Zespół taneczny "Bezmiechowskie słoneczka"


Dnia 19.05.2015r. naszą szkołę odwiedził zespół taneczny "Bezmiechowskie słoneczka". Zespół zatańczył dla nas kilka tańców ludowych, dzieci zaprezentowały się w pięknych strojach ludowych ze swojego regionu. Młodych tancerzy przygotowała Pani Zofia Przygórzewska. Również dzieci z naszego oddziału przedszkolnego zaprezentowały swoje wokalne talenty.
Spotkanie z rodzicami


19 maja 2015r. o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z rodzicami. Tematyka: podanie proponowanych ocen z zachowania i przedmiotów edukacyjnych, organizacja pikniku, sprawy różne.Wizyta Andrzeja Szczęsnego


8 maja 2015r. mięliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Pana Andrzeja Szczęsnego. Jest on para olimpijczykiem, zawodnikiem Pucharu Świata i Pucharu Europy, mistrzem Polski w slalomie oraz wicemistrzem w slalomie gigancie i superkombinacji osób niepełnosprawnych. Pan Andrzej Szczęsny w wieku 10 lat stracił nogę, porusza się o kulach. W kwietniu 2015r. został zwycięzcą programu "Celebrity Splash" w telewizji Polsat. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wizyta Pań bibliotekarek


6 maja 2015r. odwiedziły nas pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie: Pani Dyrektor Monika Rygiel i Pani Anna Prorok. W ciekawy sposób przybliżyły uczniom i przedszkolakom pracę bibliotekarza, nowoczesny system zarządzania księgozbiorem oraz zachęcały do korzystania z zasobów Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie. Spotkanie odbyło się w ramach tygodnia bibliotek przypadającego w dniach 8-15 maja.
Spotkanie w Lesku


Dnia 05.05.2015r. odbyło się w Lesku spotkanie dotyczące prezentacji przedszkoli w Manastercu, Bezmiechowej i Głębokiem. Nauczycielki z tych trzech oddziałów przedszkolnych przygotowały prezentacje multimedialne na temat funkcjonowania przedszkoli, zajęć w nich prowadzonych oraz zaprezentowały zdjęcia z uroczystości przedszkolnych. Na w/w spotkaniu Pani Zofia Przygórzewska- obserwator z ramienia Fundacji wręczyła podziękowania dyrektorom szkół i przedszkoli, które wspierały młode nauczycielki w ich doskonaleniu zawodowym. Dziękujemy serdecznie rodzicom za wyrozumiałość i pomoc przy doskonaleniu się nauczycieli.


>

Akademia - 3 maja


4 maja 2015r. odbyła się w Szkole Podstawowej Fundacji "Elementarz" w Głębokiem akademia z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy IV pod kierunkiem ks. Krzysztofa Pomykały wprowadzili nas w nastrój osiemnastowiecznej Polski poprzez wiersze i pieśni patriotyczne. Uroczystość zwieńczyła wspólna fotografia.
Zajęcia z psychologiem


Zajęcia grupowe z psychologiem: sobota 9 i 16 maja.
Czwartek 7, 21 oraz 28 maja.
Godziny grup nie ulegają zmianie.Dzień Ziemi


W dniu 24.04.2015r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach terenowych pod hasłem "Ile lat ma drzewo?" w ramach obchodów Dnia Ziemi. Poprzez rozwiązywanie prostych zadań przyrodniczych przy użyciu kompasów,map,lup, okazów natury dzieci potrafiły oznaczyć wiek i nazwę drzewa oraz wskazać cechy i przykłady przyrody ożywionej i nieożywionej. Dzieci wspaniale się bawiły i z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia w terenie.
Wizyta duszpasterska Księdza Biskupa Adama Szala


W dniu 23.04.2015r. gościliśmy w naszej szkole Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Adama Szala. Ks. biskup wysłuchał występu artystycznego w wykonaniu uczniów i przedszkolaków SP w Głębokiem, następnie opowiedział dzieciom bajkę "O Dorotce i róży". Po wspólnej modlitwie i pasterskim błogosławieństwie wygłosił krótką konferencję do nauczycieli i rodziców oraz dokonał wpisu do Kroniki szkolnej. Bóg zapłać za wspólnie spędzony czas.
Akademia Tańca i Akrobatyki

Dnia 21.04.2015r. Szkoła Podstawowa Fundacji "Elementarz" w Głębokiem gościła Akademię tańca i Akrobatyki SCREAMO. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wspaniały pokaz tańca i akrobatyki a następnie sami spróbowali swoich sił w tańcu współczesnym.


>

Konkurs ortograficzny


19 kwietnia 2015r. w Zespole Szkól Publicznych we Wróbliku Szlacheckim odbył się II etap XII Gminnego Konkursu Ortograficznego. W zmaganiach konkursowych brali udział uczniowie klas III ze szkół podstawowych z gminy Rymanów. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Krusinowska i Jakub Urbanik. Do udziału w konkursie przygotowała trzecioklasistów pani Aneta Ziemba-Szczęsny. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane i wręczone przez Burmistrza Gminy Rymanów pana Jana Materniaka.
Sprawdzian szóstoklasisty

Dnia 01.04.2015r. uczniowie klasy VI przystąpili do sprawdzianu kończącego szkołę podstawową. Po raz pierwszy jest to sprawdzian w nowej formule. W I części uczniowie zmagają się z zadaniami z języka polskiego i matematyki, natomiast w części II z zadaniami z języka angielskiego. Życzymy powodzenia!
Opieka psychologiczna

Zajęcia grupowe z Panią Psycholog Bożeną Zajdel odbędą się w sobotę 11.04.2015r. Godziny grup nie ulegają zmianie.Konkurs - Twórczość Marii Konopnickiej

26 marca 2015r. uczniowie klasy III Natalia Krusinowska i Jakub Urbanik wzięli udział w konkursie czytelniczym - "Twórczość Marii Konopnickiej" w ZSP Króliku Polskim. Nasi uczniowie wygrali szkolny etap konkursu i reprezentowali naszą szkołę na etapie gminnym. Uczniów do konkursu przygotowała Pni Małgorzata Cypcar. Serdecznie gratulujemy udanego występu!
Spotkanie z rodzicami

Serdecznie zapraszamy Rodziców uczniów klas szóstych na spotkanie, które odbędzie się w środę 25 marca 2015 r., o godzinie 8.00. Tematem spotkania będzie przedstawienie procedur sprawdzianu.Przywitanie wiosny

20 marca 2015r. uczniowie wraz z nauczycielami przywitali długo oczekiwaną wiosnę. Swojej radości dali wyraz idąc w korowodzie z marzannami, śpiewając piosenki i recytując wiersze. Podczas przemarszu uczniowie z zainteresowaniem obserwowali zaćmienie słońca. Na zakończenie uroczystości wrzucili marzanny do ogniska - aby zima zrobiła miejsce wiośnie.
Spotkanie z leśnikiem

Dnia 20 marca 2015r. odwiedziła naszą szkołę Pani Barbara Kułak. Jest ona leśnikiem w Nadleśnictwie Rymanów i zajmuje się działalnością edukacyjną nadleśnictwa oraz kontaktem ze szkołami. Pani leśnik opowiadała dzieciom o darach z lasu i korzyściach jakie człowiek czerpie z obecności lasu w jego otoczeniu. Uczniowie mieli okazję oglądać owoce i nasiona leśnych drzew i krzewów. Obserwowali przekroje drzew i wyliczali ich wiek. Uczniowie wzięli też udział w zabawie - ich zadaniem było rozpoznawanie odgłosów zwierząt leśnych. Kolejny konkurs polegał na dopasowaniu zwierzęcia do opisu jego cech. Uczniowie mieli też okazję zmierzyć wysokość drzewa. Na koniec zostali zapoznani z zasadami konkursu "List o ziemi" i licznie wzięli w nim udział. spotkanie zakończyło się obietnicą częstszych spotkań i zachęceniem do dbanie o środowisko.
Wielkanocny konkurs plastyczny

W marcu w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny "Na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną". W konkursie udział wzięło 24 osoby. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy wiekowe:
I grupa- dzieci od przedszkola do klasy 3
II grupa- uczniowie klas IV-VI
Zarówno w pierwszej jak i drugiej grupie wyłonione zostały trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia. Prace wszystkich dzieci zostały nagrodzone i docenione. Oto nasi laureaci:

Grupa I:
I miejsce Emilia Wałach
II miejsce - Robert Rodzinka
III miejsce Kamila Oleniacz

II grupa:
I miejsce - Filip Szczęsny
II miejsce -Wikotria Widziszewska
III miejsce - Justyna Krusinowska
Spotkanie z rzeźbiarzem

W dniu 12.03.2015r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole rzeźbiarza, pana Krzysztofa Śliwkę mieszkającego i pracującego w Rymanowie Zdroju. Pan Krzysztof zapoznał dzieci z tajnikami pracy rzeźbiarza, zaprezentował wytwory swojej pracy, opowiadał o tym jak trudny jest to zawód i ile pracy potrzeba aby wykonać jedną rzeźbę. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wykładu Pana Krzyśka , zadawały też dużo pytań, co bardzo rozbawiło naszego gościa. Dziękujemy Panu Krzysztofowi Śliwce za odwiedzenie naszej szkoły, na pewno zostanie nam to na długo w pamięci.Spotkanie z krawcową

Aby pogłębić wiedzę i przyjrzeć się z bliska pracy krawcowej w dniu 06.03.2015r. zaprosiliśmy do naszych oddziałów przedszkolnych panią krawcową Joannę Capko. Dzieci zapoznały się z przyborami potrzebnymi krawcowej do pracy, oraz wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia. Dowiedziały się również jakie czynności musi wykonać krawcowa, aby powstało ubranie. Z zaciekawieniem obserwowały, jak bierze się miarę, robi formę i kroi materiał oraz jak wszywa się różne dodatki.

Okazało się, że trzeba się wiele napracować, aby powstały tak piękne rzeczy. Wszystkie dzieci tego dnia chciały samodzielnie wyszyć swój kawałek materiału. Na zakończenie Pani Asia rozdała dzieciom ubranka do samodzielnego przyklejenia na kartce. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały. Dziękujemy Pani krawcowej za interesujące zajęcia i podzielenie się swoją pasją!Rekolekcje

Dnia 26 i 27 lutego 2015r. w naszej szkole odbyły się Rekolekcje poprowadzone przez Ks. Marka Zarzycznego dyrektora Hospicjum w Krośnie i Siostrę Agnieszkę. Po ciekawych konferencjach połączonych z inscenizacjami i pantomimą uczniowie obejrzeli filmy "Książę Egiptu" i "Największy z cudów".


FERIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ FUNDACJI „ ELEMENTARZ” W GŁĘBOKIEM 02.02.2015r.- 06.02.2015r.

Dzień tygodnia Godzina Prowadzący Tematyka
Poniedziałek
02.02
16.00- 19.00 P. T. Krukar, P. M. Cypcar Zabawa choinkowa
Wtorek
03.02
9.00-13.00 P. D. Cypcar Zajęcia informatyczne z programowania
Środa
04.02
9.00-11.00 P. A. Ziemba- Szczęsny, P. K. Pitrus Ortografia i gramatyka na wesoło
Czwartek
05.02
9.00-13.00 P. D. Cypcar Zajęcia informatyczne z programowania
Piątek
06.02
9.00-11.00 P.D. Suwała, P. K. Komańska Matematyka na wesoło
Dzień Babci i Dziadka

W dniu 01.02.2015r. odbyła się uroczysta impreza z okazji Dnia Seniora. Uczniowie klas starszych przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. "Gość oczekiwany", natomiast dzieci kl."0" i oddziału przedszkolnego zaprezentowały przedstawienie pt. "Placek dla babci". Po obejrzeniu obu występów dziadkowie mogli zjeść coś pysznego i pobawić się z wnukami przy dobrej muzyce. Dziękujemy za wspólną zabawę!Jasełka - Gość oczekiwany

Okres Bożego Narodzenia to czas szczególny. Czas, kiedy wszyscy zasiadamy do wigilijnego stołu, dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia. Nie możemy też jednak zapominać o tych, którzy potrzebują naszej pomocy, o samotnych, zagubionych i bezdomnych. Uczniowie klas IV-VI udowodnili, że nie potrafią pozostać obojętni na krzywdę drugiego człowieka i dlatego też 19 grudnia br. pod kierunkiem pani Anety Ziemby - Szczęsny i pani Doroty Suwały wystawili przepiękne jasełka zatytułowane Gość oczekiwany. My też czekamy na Jezusa, ale nie zapominajmy, że Jezus może nadejść w postaci każdego człowieka – także opryskliwego, brudnego, potrzebującego naszej rady, czy po prostu uśmiechu. Uczmy się go przyjmować w każdej postaci. Jezusa nowonarodzonego przywitali też pięknymi kolędami i pastorałkami uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki. Oczywiście nie zabrakło też przepysznych wigilijnych potraw, m.in. barszczyku czy pierożków. Za to szczególnie dziękujemy wszystkim Rodzicom zaangażowanym w przygotowanie naszej szkolnej Wigilii. Posileni, uśmiechnięci, szczęśliwi kolędowaliśmy i oczekiwaliśmy na tego niezwykłego Gościa.Konkurs szopek bożonarodzeniowych

Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. W konkursie uczestniczyli: Karolina Stapińska kl.I, Diana Żółkiewicz kl.I, Wiktor Kurpiel kl.I, Julia Capko kl.IV, Miłosz Wałach kl. IV, Dominik Wojtasik kl.VI, Mateusz Szczęsny kl.V. Eliminacje gminne miały miejsce w GOK-u w Rymanowie. Do kolejnego etapu konkursu nominowane zostały szopki Karoliny Stapińskiej z kl.I oraz Julii Capko z kl.IV. Dziewczynkom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów. Poniżej prezentujemy wytwory pracy naszych uczniów:Hej kolęda, kolęda

Dnia 15.12.2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie odbyły się przesłuchania w konkursie kolęd i pastorałek "Hej kolęda, kolęda".
Wzięły w nich udział uczennice klasy I naszej szkoły: Kamilka Oleniacz i Żanetka Zając. Serdecznie gratulujemy udanego występu.Spotkanie z Mikołajem

W dniu 05.12.2014r. (piątek) naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci z przedszkola, klasy "0" i klasy I przygotowały dla Mikołaja montaż słowno-muzyczny,
w którym opowiedziały historię Biskupa Mikołaja. Po obejrzeniu przedstawienia i wysłuchaniu pięknych piosenek Św. Mikołaj rozdał wszystkim dzieciom z naszej szkoły prezenty. Następnie uczniowie podziękowali naszemu gościowi i zaprosili go do nas za rok, po czym radosne i uśmiechnięte wróciły do swoich domów. DZIĘKUJEMY ŚWIĘTY MIKOŁAJU!


Andrzejki

28 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa z wieloma wróżbami przygotowanymi przez uczniów klasy IV-VI. Wróżenie z kuli, kart, kości, lanie wosku i układanie butów to tylko nieliczne zabawy przygotowane dla najmłodszych. Niewątpliwie największą atrakcją i miłym akcentem spotkania andrzejkowego były ciasteczka z wróżbą oraz przepyszne pierniki które wraz z mamą upiekła nasza uczennica Julia. Wiele radości sprawiły też zabawy taneczne i tradycyjnie zabawa
z krzesłami. Każdy mógł wywróżyć dla siebie pomyślna wróżbę i dobrze się bawić.

Spotkanie z rodzicami

24 listopada (poniedziałek) o godz. 17.00 odbędzie się śród semestralne spotkanie z rodzicami.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Święto Niepodległości

12 listopada w Naszej Szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Niepodległości. Uczniowie klas 4-6 pod opieką Pani Anety Ziemba-Szczęsny oraz
Pani Doroty Suwała przygotowali akademię w 96 rocznicę odzyskania niepodległości. Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu, później były wiersze i opowieści historyczne oraz krótka scenka o losach „Polski”. Najmłodsi uczniowie przypomnieli Katechizm Polaka oraz uczestniczyli w śpiewie pieśni patriotycznych.


Projekt "Programować każdy może"

Dnia 4.11.2014 w naszej szkole odbyły się warsztaty z robotyki w ramach projektu "Programować każdy może". Roboty z serii LEGO MINDSTORMS zostały rozdysponowane pomiędzy dzieci biorące udział w projekcie. Roboty trzeba było złożyć z części, które każde z dzieci otrzymało.Praca dzieci była pod ścisłą kontrolą. Zajęcia trwały od 10.40 do 12.40. Nasze pociechy poradziły sobie świetnie a przy tym miały super zabawę. Wgrany do robotów program umożliwił ich poruszanie a zamontowane czujniki (ruchu, dźwięku i koloru) pozwolił urządzić zawody mechanicznych zabawek.

Szkolny konkurs Halloween

Konkurs przeznaczony dla uczniów klas 3-6 SP Fundacji Elementarz w Głębokiem.
Cele konkursu:
rozwijanie zainteresowań kulturą i obyczajami krajów anglojęzycznych
rozwijanie zainteresowań i wspieranie uczniów
wdrażanie uczniów do samokształcenia i korzystania ze współczesnych źródeł informacji
pobudzanie twórczego myślenia
rozwój umiejętności plastycznych wśród młodzieży.
Założenia konkursu:
Konkurs trzy etapowy
I etap Test wiedzy o Halloween.
II etap Znajomość słownictwa związanego z Halloween (test)
III etap plakat Halloween.
Autorzy 3 pierwszych miejsc otrzymają nagrody rzeczowe oraz oceny cząstkowe 6, z j. angielskiego. Pozostali otrzymają oceny cząstkowe 5, z j. angielskiego.
Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy a prace plastyczne zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły oraz korytarzu szkolnym.

Wyniki:
1. Julia Capko kl.IV
2. Filip Szczęsny kl. IV
3. Justyna Rząsa kl.IV
Wyróżnienia:Justyna Krusinowska kl.IV, Natalia Krusinowska kl.IIIW domu i przedszkolu

Pierwsze dni w przedszkolu są bardzo trudne. Dla rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim dzieci, szczególnie tych które rozpoczynają przedszkolną edukację. Często jest to pierwsze trwające kilka godzin rozstanie z rodzicami i domem, gdzie jest wszystko dziecku bliskie i znajome.
Dziecko pierwszy raz spotyka się z grupą rówieśników. W tej całkowicie nowej dla siebie sytuacji zachowuje się bardzo różnie i jego reakcje nawet dla najbliższych mogą być zaskakujące. Niektóre szybko przystosowują się do nowego otoczenia i już po kilku dniach idą z ochotą do pani i rówieśników bo w przedszkolu czekają koledzy i wiele ciekawych zajęć. Inne płaczą żałośnie i kurczowo trzymają się mamy.
Oczywiście, wiele zależy od dorosłych – rodziców i nauczycieli. Przychylne nastawianie dziecka do przedszkola przez rodziców i opiekunów, ukazywanie jego dobrych stron – możliwość poznania nowych kolegów i koleżanek i ciekawych zabaw – mają również wpływ na szybsze „ wrośnięcie” w przedszkolną grupę.
Najważniejsze jest oczywiście ścisłe współdziałanie rodziców z przedszkolem, stałe kontakty z nauczycielką opiekującą się dzieckiem, przekazywanie sobie obserwacji dotyczących jego zachowania, osiągnięć, trudności i wspólne ustalanie sposobów postępowania. Ciekawą formę współpracy z rodzicami przyjęła Pani Katarzyna Pitrus, pod koniec września zaproponowała interesujące zajęcia plastyczne dla rodziców i dzieci do wykonania w domu. W ogrodach i na polach rodzice wraz ze swoimi pociechami szukali materiałów przyrodniczych w postaci owoców i warzyw do wykonania zleconego zadania. Wszyscy rodzice byli bardzo zaangażowani, konsultowali się ze znajomymi i innymi członkami rodzin aby wykonać zadanie jak najlepiej i najpiękniej. Po kilku dniach rodzice ze swoimi dziećmi przynieśli do przedszkola śliczne kukiełki z marchwi, buraków, selera, ogórków, winogron, kalafiora/były tam jeże, żółwie i inne stworki/ Zorganizowano wystawę
w kąciku przyrodniczym, gdzie mogli te cudeńka oglądać wszyscy: uczniowie całej szkoły, dorośli i wszyscy odwiedzający szkołę. Przedszkolaki były dumne
z wytworów własnych rodziców a także ze swojej pomocy do wykonania kukiełek.
Inną formą współpracy którą również zaczęła wprowadzać nauczycielka przedszkola są zajęcia dydaktyczne dzieci wraz z rodzicami.
31października rodzice zostali zaproszeni do udziału w zajęciach z tematu „ Jak zwierzęta przygotowują się do zimy” . Zajęcie rozpoczęło się zabawą integracyjną przy piosence powitalnej pt. „Na powitanie”. Dalsza część zajęć to opowiadanie „ Kłopoty wiewiórki Basi”, zagadki, zabawy ruchowe, zabawa dydaktyczna „zapasy wiewiórki”, zabawa słowna „ Prawda – fałsz” Wszystkie formy i metody w/w zajęcia zachęcały do myślenia nie tylko dzieci ale także i ich rodziców. Zabawa słowna
„ prawda – fałsz” mobilizowała maluchów, chciały się popisać wiadomościami przy rodzicach i szybko precyzowały trafne odpowiedzi. Na przykład „ wiewiórka mieszka w gawrze”, prędko odpowiedziały że to „fałsz” i na wiele innych pytań odpowiadały bezbłędnie. Zajęcia kończyły się pracą plastyczną kolorowaniem
i ozdabianiem sylwety wiewiórki i jej puszystego ogona. Rodzice przejęci zajęciem nieco stremowani ale też zadowoleni z takich zabaw. Uważam, że udział rodziców
w zajęciach jest dobrą współpracą z przedszkolem. Mogą dużo się dowiedzieć o postępach własnych pociech, zaobserwować ich niedociągnięcia, zahamowania, lęki, strach przed nowym. Zachęcam do dobrej współpracy z rodzicami, ponieważ osiągniemy sukces- szybkiej adaptacji dzieci w przedszkolu i większego zaufania rodziców do nauczycielki przedszkola.

Obserwator zajęć Zofia Przygórzewska

Święto Pieczonego Ziemniaka

W piękny, słoneczny dzień w naszej szkole odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Celem imprezy było poznanie tradycji uprawy ziemniaków, ich walorów smakowych i dietetycznych, dobra zabawa a przede wszystkim integracja dzieci ze wszystkich klas. Dzieci brały udział w różnego rodzaju konkurencjach, zawodach. Mogły popisać się swoja pomysłowością oraz talentem wokalnym. Na koniec uczniowie mieli okazję wypróbować pieczonego w ognisku ziemniaka. Wspólnie spędzony czas upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze.
Pasowanie na ucznia

Dnia 10 października o godz. 9.30 odbyło się w naszej szkole pasowanie na ucznia naszych pierwszoklasistów. Do braci uczniowskiej zostali przyjęci "po zdaniu egzaminu" Michał, Wiktor, Żaneta, Kamila, Emilka, Karolina i Diana. Witamy was serdecznie i życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.


Wycieczka do Rymanowa i Rymanowa Zdroju

W październiku pod opieką wychowawców: Kingi Komańskiej, Katarzyny Pitrus i Tomasza Krukara dzieci z klas młodszych wyruszyły na wycieczkę krajoznawczą do Huty Szkła „Sabina” w Rymanowie oraz do Rymanowa Zdroju na Wołtuszową.
Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z produkcją i wytwarzaniem szkła i wyrobów szklanych oraz przybliżenie historii Wołtuszowej i legend z nią związanych. Podczas tej wyprawy dzieci mogły na własne oczy zobaczyć jak powstają figurki ze szkła i jak wygląda cały ten proces. Miały okazję również samodzielnie wydmuchać szklaną kulę. To zadanie pozwoliło im zobaczyć, jak ciężka jest praca hutnika. Kolejną atrakcją przewidzianą podczas wycieczki było odwiedzenie rymanowskiego placu zabaw. Następnie wyruszyliśmy na spacer po Rymanowie Zdroju. W czasie tego spaceru dzieci słuchały legend związanych z Rymanowem Zdrojem, poznały gatunki roślin i zwierząt tam występujących. Pomimo zmęczenia dzieci wróciły szczęśliwe i zadowolone.


SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

We wtorek 30. 09. 2014 r. odbyło się spotkanie ze strażakiem. Dzieci z klas najmłodszych udały się do remizy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej , aby tam poznać pracę strażaków.

W trakcie spotkania Pan strażak zapoznał dzieci z ciekawostkami związanymi z jego praca zawodową, przestrzeganiem zakazów oraz zachowaniem bezpieczeństwa na drodze.

Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych.

Wiedza, którą dzieci zdobyły pozwoli im poradzić sobie w sytuacjach trudnych i zagrażających życiu.ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W PRZEDSZKOLU

W czwartek 25. 09. 2014 r. w naszym oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców.

Dzieci mogły wspólnie ze swoimi rodzicami pobawić się, pośpiewać oraz wykonać kukiełkę z warzyw o owoców.

Zajęcia miały na celu przybliżenie rodzicom pracy przedszkola.


WYCIECZKA W BIESZCZADY

W piątek, 19.09.2014r. uczniowie klas IV, V i VI uczestniczyli w wycieczce w Bieszczady.

Celem wyprawy było poszerzenie wiedzy zdobytej na lekcji przyrody, poznanie środowiska geograficznego Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a także upowszechnianie aktywnego wypoczynku i wyrabianie sprawności fizycznej.

Przy słonecznej pogodzie, z uśmiechem na ustach zdobyliśmy szczyt Bieszczad –Tarnicę (1346 m n.p.m.). A tym samym udowodniliśmy, że przy odrobinie trudu i samozaparcia, każdy cel może zostać osiągnięty.


ZAJĘCIA W RAMACH PROJEKTU "PROGRAMOWAĆ KAŻDY MOŻE"

20 i 27 wrzesień 2014r. (sobota)

Kl. III godz. 8:00 – 9:00

Kl. IV godz. 9:00 – 10:30

Kl. V i VI godz. 10:30 – 12:00

ZAJĘCIA Z PSYCHOLOGIEM

Zajęcia z psychologiem w ramach projektu Szansa Małych Szkół

20 i 27 wrzesień 2014 r.
kl. I i III godz. 9:00 - 10:30

kl. IV godz. 10:30 - 12:00

kl. V i VI godz. 12:00 - 13:30

SPOTKANIE Z RODZICAMI

Informujemy, że dnia 17. 09. 2014 r. (środa) o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej Fundacji "Elementarz"w Głębokiem odbędzie się spotkanie z rodzicami. Wszystkich serdecznie zapraszamy!PLAN LEKCJI ROK SZKOLNY 2014/2015
Plan lekcji na rok szkolny 2014/2015
WYPRAWKA SZKOLNA

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2014 r. w sprawie szczególnych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych ( Dz. U. z 2014 r., poz. 1024) informuje, że zgodnie z §4 ust. 3 w/w rozporządzenia ustaliłem ostateczny termin składania wniosków o przyznanie przedmiotowego dofinansowania do 8 września 2014 r.

Pomocy na zakup podręczników w bieżącym roku udziela się uczniom klas II, III, VI szkoły podstawowej oraz klasy III szkół ponadgimnazjalnych, pochodzącym z rodzin w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ( Dz. U. z 2013 r. poz. 1456 z póź. zm.) tj kwoty 539 zł


WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2014/2015
wykaz podręczników na rok szkolny 2014/2015

podręczniki na rok szkolny 2014-2015

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

27 czerwca 2014 r. odbyło się zakończenie roku szkolnego 2013/2014.
Po Mszy. św., która odbyła się o godzinie 9:00 w Kościele Parafialnym w Głębokiem wszyscy udali się do Szkoły na akademię z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014.
Akademię przygotowali wraz z wychowawczynią p. Dorotą Suwałą uczniowie kl. VI, którzy żegnali się z Naszą Szkołą, a także kl. IV i V, która z kolei żegnała uczniów kl. VI. Po części artystycznej nastąpiło wręczenie nagród książkowych oraz świadectw z wyróżnieniem.
Uczniowie otrzymali także dyplomy za udział: w Szkolnym Konkursie z Języka Angieleskiego organizowanym przez P. Małgorztę Cypcar, oraz w klasowym konkursie ortograficznym "Mistrz ortografii" organizowanym przez P. Anetę Ziemba-Szczęsny.

Wszystkim życzymy udanych wakacji!

Do zobaczenia w roku szkolnym 2014/2015


DZIEŃ SPORTU

W środę 25 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Sportu. W programie znalazły się konkurencje sportowo-ruchowe dla wszystkich uczniów, od najmłodszych do najstarszych, chcących sprawdzić swoje fizyczne umiejętności. Odbyło się kilka konkurencji biegowych, skocznych i rzutnych oraz mecz piłki nożnej i siatkówki.

Tradycyjnie już przy takich imprezach nie mogło zabraknąć wspólnego pieczenia kiełbasek, które jak zwykle smakowały wyśmienicie.


WYCIECZKA DO KRAKOWA
W dniu 13 czerwca 2014 roku uczniowie klas I-VI uczestniczyli w szkolnej wycieczce do Krakowa. Uczniom towarzyszyli w charakterze opiekunów: p. dyr. I. Sołtysik, p. T. Krukar, p. D. Suwała, p. M. Cypcar, p. A. Ziemba-Szcęsny, p. E. Rysz i p. K. Pitrus.
Był to wyjazd w ramach realizowanego w szkole projektu "Szansa Małych Szkół".
13 dzień miesiąca okazał się bardzo szczęśliwy, gdyż dopisała nam pogoda i zrealizowaliśmy wszystkie punkty planu wycieczki.

Trasa obejmowała:
- Park doświadczeń
- Ogród zoologiczny
- ulicę Floriańską wraz ze słynnym Barbakanem
- rynek Starego Miasta
- Sukiennice
- pomnik Adama Mickiewicza
- Kościół Mariacki
- Wawel
- Manufakturę cukierków "Ciuciu".

Największe wrażenie na uczestnikach zrobił ogród zoologiczny oraz prezentacja produkcji krakowskich straganowych cukierków. Po pokazie dzieci otrzymały darmowe słodkie upominki, którymi mogły poczęstować swoich domowników.

Czekamy na kolejne wycieczki!
WYCIECZKA DO PRZYSIETNICY

W dni 03. 06. 2014 r. odbyła się wycieczka do Przysietnicy. Udział w niej wzięły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy "0".

W programie wycieczki przewidziano: zajęcia ceramiczne - lepienie z gliny, przejażdzka ciuchcią krajoznawczą "Strzała południa", oraz obserwatorium astronamiczne.

Na wycieczce dzieci samodzielnie wykonały kubek z gliny oraz uzyskały ciekawe informacje o gwiazdach i planetach naszego układu słonecznego.

Dzieci miały również okazję obserwować wieżę pobliskiego kościoła przez teleskop.INFORMACJA O SPRAWDZIANIE SZÓSTOKLASISTY

W czerwcu Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie ogłosiła wyniki sprawdzianu szóstoklasisty, który zostały przeprowadzony w kwietniu bieżącego roku. Poniżej zamieszczamy informacje na temat tego jak z zadaniami egzaminacyjnymi poradzili sobie nasi uczniowie.

Szóstoklasiści uzyskali 73% punktów możliwych do zdobycia - co w skali staninowej (od 1 do 9) oznacza stanin 7, czyli wynik wysoki. Średnia ta jest wyższa od średniej w naszej gminie 61%, powiecie (63%) i województwie (66%).

Najlepszy wynik wśród uczniów klasy VI uzyskała: Patrycja Urbanik - 38 pkt (95%)
PODZIĘKOWANIA

PIKNIK NAUKOWY

ZMIANA TERMINU ZAJĘĆ Z PSYCHOLOGIEM

Informujemy, że zajęcia z p. psycholog z dnia 24. 05. 2014 r. zostają przeniesione na dzien 31. 05. 2014r.

Za zmiany przepraszamy.


DZIEŃ DZIECKA

Dnia 30. 05. w godz. 10:30-11:30 na hali sportowej w Sieniawie, odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Dziecka, zorganizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie we współpracy z Urzędem Gminy w Rymanowie oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rymanowie.
Program przedstawienia dotyczył bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.
Na zakończenie uczniowie otrzymali drobne podarunki w postaci odblasków i słodyczy.
SPOTKANIE Z RODZICAMI W ZSP W SIENIAWIE


Dnia 27. 05. (wtorek) o godz. 18:00 w ZSP w Sieniawie odbędzie się spotkanie z rodzicami w sprawie bezpłatnych szczepień dzieci przeciwko rakowi szyjki macicy.

Spotkanie poprowadzi lek. ginekolog Dorota Golowska.

Zainteresowanych rodziców serdecznie zapraszamy

3 MAJA


Konstytucja 3 maja była pierwszą w europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) ustawą zasadniczą, regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

29 kwietnia w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Akademię upamiętniającą to wydarzenie przygotowali uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem p. mgr A. Ziemby – Szczęsny.

Na koniec uroczystej akademii cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy.
SPOTKANIE Z RODZICAMI


Dnia 14 maja 2014 r. w Szkole Podstawowej Fundacji "Elementarz" w Głębokiem o godzinie 10:00 odbędzie się spotkanie z rodzicami.
„POLA NADZIEI” - ŻONKIL NA RZECZ HOSPICJUM W KROŚNIE


17 kwietnia 2014 r. odbędzie się akcja „Pola nadziei”.
Uczniowie Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem wraz z rodzicami i nauczycielami będą kwestować przed i po Mszach Św.
o 7:30 i 11:30 na rzecz hospicjum w krośnie.


HARMONOGRAM ZAJĘĆ Z PSYCHOLOGIEM

Harmonogram zajęć z psychologiem:
KWIECIEŃ - Konsultacje indywidualne
godz. 12:45 – 15:00
03. 04
10. 04
17. 04
24. 04

Zajęcia w grupach(soboty)
12. 04. i 26. 04. 2014
gr. I - 9:00 – 10: 30- kl I-II
gr II – 10:30 – 12:00 – kl. III
gr. III 12:00 – 13:30 – kl. IV-VI

MAJ- Konsultacje indywidualne
godz. 12:45 – 15:00
08.05
15.05
22.05
29.05

Zajęcia w grupach(soboty)
10. 05 i 24. 05 2014 r.
gr. I - 9:00 – 10: 30- kl I-II
gr II – 10:30 – 12:00 – kl. III
gr. III 12:00 – 13:30 – kl. IV-VI


„Magiczny świat wierszy Jana Brzechwy”

Konkurs został przeprowadzony w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem, w dniu 19 marca 2014 r.

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów klasy II i III.

W konkursie wzięło udział 13 dzieci.

Uczniowie uzyskali następujące wyniki:
I miejsce Justyna Krusinowska i Julia Capko
II miejsce Justyna Rząsa i Filip Szczęsny
III miejsce Natalia Krusinowska i Kacper Deptuch

Udział:
Anna Solecka
Wiktoria Widziszewska
Filip Stapiński
Jakub Urbanik
Angelika Szczęsna
Kacper Bolanowki
Miłosz Wałach

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a uczniowie z najlepszymi lokatami dostali również nagrody książkowe.
Organizatorem konkursu była p. mgr Edyta Rysz.
POWITANIE WIOSNY

21 marca Nasi uczniowie przywitali pierwszy dzień wiosny.
W dniach 1-16 marca 2014 r. w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem został przeprowadzony szkolny etap konkursu plastycznego „Sztuka nas Szuka”.

Tematyka konkursu dotyczyła zainteresowań dzieci. Technika pracy i jej wykonanie były dowolne.

Celem konkursu było promowanie wspólnej pracy twórczej, pobudzanie kreatywności jako sposobu na integrację szkolną.

Adresatami konkursu byli amatorzy sztuki, których pasją jest tworzenie prac plastycznych, inspirowanych otaczającym światem.

W konkursie udział wzięło 10 uczniów, z kas II-V

Uczniowie uzyskali następujące wyniki:
I miejsce – Dominik Wojtasik
II miejsce – Jakub Urbanik
III miejsce – Dominik Golowski

Udział:
1. Natalia Krusinowska
2. Oliwia Deptuch
3. Kacper Deptuch
4. Filip Szczęsny
5. Janina Bibinin
6. Izabela Bibinin
Praca nagrodzona I miejscem została wysłana na etap wojewódzki konkursu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, oraz nagrody ufundowane przez Wydawnictwo MAC Edukacja.

Konkurs został zorganizowany rzez wydawnictwo MAC Edukacja w ramach projektu „Mania działania”.
Opiekunem konkursu na etapie szkolnym była p. mgr Katarzyna Pitrus.
SPOTKANIE INFORMACYJNE NA TEMAT GOTOWOŚCI DO NAUKI W SZKOLE

Dnia 20. 03. 2014 r. (czwartek) o godzinie 16:30 odbędzie się spotkanie informacyjne z p. psycholog dla rodziców uczniów kl. "0" na temat gotowości do nauki w szkole.

SPOTKANIE INFORMACYJNE W SPRAWIE SPRAWDZIANU KL. VI

Dnia 20. 03. 2014 r. (czwartek) o godzinie 16:30 odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców uczniów kl. VI w sprawie sprawdzianu szóstoklasisty.

SADZONKA ZA MAKULATURĘ

Zachęcamy do udziału w akcji „Sadzonka za makulaturę” zorganizowanej z inicjatywy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rymanowie, przy współpracy z Nadleśnictwem Rymanów i Urzędem Gminy w Rymanowie.
10 kg makulatury = 1 drzewko.

Zbiórka makulatury w szkole trwa do 25. 04. 2014 r.

1% dla Fundacji "Elementarz"

Przeznacz 1% procent swojego podatku na cele statutowe Fundacji Ekologicznej Wychowanie i Sztuka "Elementarz"
KRS: 0000163157REKOLEKCJE SZKOLNE

W dniach 13 i 14 marca 2014 roku w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem odbyły się szkolne Rekolekcje Wielkopostne. Prowadził je ks. Zenon Feresz – wikariusz z Rymanowa. Hasło przewodnie rekolekcji: „Wierzę w Syna Bożego”.

Pierwszego dnia rekolekcji zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej na wspólnym œśpiewie, który prowadziła grupa młodzieży z Gimnazjum
w Sieniawie. Później ks. Rekolekcjonista wygłosił konferencję, która skupiała się na wierze i grzechu. Po konferencji oglądaliśmy pierwszą część filmu: „Ks. Jan Bosko”.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od konferencji, która skupiała się wokół siedmiu grzechów głównych. Później był wspólny śpiew i druga część filmu:
„Ks. Jan Bosko”.

Były to szczególne dni roku szkolnego, choć częściowo wolne od zajęć dydaktycznych, to jednak pełne nauki. Dostarczyły nam wiele ważnych
i ciekawych myśli, do których z pewnością nie raz warto będzie wrócić.


SPRZĄTAMY ŚWIAT PO ZIMIE

14. 03. 2014r.odbyła się akcja "Sprzątamy świat po zimie" przeprowadzona we współpracy z Nadleśnictwem Rymanów. W akcji udział wzięli uczniowie kl. II-VIOGŁOSZENIE

Dyrekcja Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem ogłasza zapisy dzieci 3 – 4 letnich do oddziału przedszkolnego, oraz dzieci 5 – 6 letnich do klasy „0” i I na rok szkolny 2014/2015.

Przy zapisie prosimy przedstawić skrócony odpis aktu urodzenia oraz numer PESEL.

Zapisy będą przyjmowane w dniach 3 – 28 marca 2014r. w sekretariacie lub u dyrekcji szkoły.
Zabawa choinkowa

W poniedziałek, 20 stycznia 2014 roku, o godzinie 16:00 odbyła się Zabawa Choinkowa zorganizowana w Sali Domu Ludowego w Głębokiem, na którą dzieci licznie przybyły wraz z rodzicami oraz młodszym rodzeństwem.
Uczniowie wspaniale się bawili podczas zabawy tanecznej oraz licznych konkursów. Zabawa choinkowa była miłym zakończeniem pierwszego semestru roku szkolnego 2013/2014 i jednocześnie rozpoczynała długo wyczekiwane przez wszystkich uczniów ferie zimowe.
Rada Rodziców zadbała o poczęstunek dla uczestników zabawy.

Wszystkim życzymy udanego wypoczynku!Dzień Seniora

19 stycznia 2014 roku w Sali Domu Ludowego w Głębokiem odbyło się spotkanie z okazji Dnia Seniora zorganizowane przez Radę Rodziców, Nauczycieli oraz Uczniów Szkoły Podstawowej Fundacji "Elementarz"
w Głębokiem.

Wszystkich przybyłych gości przywitała Pani Dyrektor Izabela Sołtysik, przekazując wiele ciepłych słów, oraz składając życzenia zdrowia, miłości, radości, pogody ducha, a także samych szczęśliwych dni. Spotkanie to było okazją do uświadomienia sobie jak wiele wszyscy zawdzięczamy naszym Babciom i Dziadkom.

Przed zgromadzoną publicznością program artystyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej Fundacji "Elementarz" w Głębokiem. W jasełkach wystąpiły klasy młodsze pod nadzorem p. K. Komańskiej, p. K. Pitrus oraz p. T. Krukara. Akademię z okazji Dnia Babci i Dziadka pod tytułem „Nawrócenie się wnuczki” zaprezentowali uczniowie klas IV, V i VI pod opieką p. A. Ziemby- Szczęsny i p. D. Suwała.

Z okazji Dnia Seniora odśpiewano także tradycyjne 100 lat, a każdy uczestnik zabawy otrzymał skromny podarunek od Naszych uczniów. Przy zastawionym stole długo jeszcze toczyły się wesołe rozmowy oraz wspomnienia, Naszym miłym gościom czas umilała również zabawa taneczna.

Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie!

Gminne Zawody Koszykówki

Podczas Gminnych zawodów koszykówki w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej, które odbyły się 15.01.2014 r.
w Rymanowie nasza reprezentacja chłopców zajęła III miejsce. Należy podkreślić, że w składzie drużyny było aż
4 uczniów z klasy III, którzy dopiero zaczynają przygodę z grami zespołowymi.

Program zajęć na ferie 20-24.01. 2014

Poniedziałek:
16:00 – 19:00 Zabawa choinkowa

Wtorek:
9:30 – 11:30 –Zajęcia sportowe – T. Krukar
9:30 – 10:30 – Łamigłówki przyrodnicze – E. Rysz

Sroda:
9:30 – 11:30 – Gry i zabawy językowe – A. Ziemba-Szczęsny
9:30 - 11:30 – Gry i łamigłówki logiczne – D. Suwała

Czwartek:
9:00 – 11:00 Zajęcia informatyczne – Z. Dębicki

Piatek:
9:30 – 11:30 Zajęcia plastyczne – M. Cypcar

Lista rzeczy potrzebnych na zajęcia plastyczne:
- papier kolorowy
- klej
- kulki styropianowe
- farby
- plastelina
- patyczki do szaszłyków 3-4 szt.
- 4 spinacze do bielizny
- nożyczki

Chętnych serdecznie zapraszamy!

Zmiana godziny Mszy Św. z okazji dnia Seniora

Msza Święta z okazji Dnia Seniora dn. 19. 01. 2014 r. w Kościele Parafialnym w Głębokiem odbędzie się o godzinie 15:30.
Za utrudnienia przepraszamy!

Wspólne kolędowanie w Sieniawie

11 stycznia 2014 roku, o godzinie 16:00 w hali sportowej w Sieniawie odbędzie się wspólne kolędowanie uczniów SP Fundacji "Elementarz" w Głębokiem i ZSP w Sieniawie.
Serdecznie zapraszamy na występ.

Kalendarz szkolny 2014

Dostępne są w sprzedaży kalendarze na rok 2014 ze zdjęciami klasowymi. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na dofinansowanie wycieczki dla uczniów Naszej szkoły.
Wywiadówka

Dnia 15 stycznia 2014 roku (środa) o godzinie 17:00, odbędzie się wywiadówka semestralna.
Wyniki konkursów

Kamila Oleniacz zakwalifikowała się do finałowego konkursu kolęd, który odbędzie się 06.01.2014 r.
Początek o godz. 15:00 w Kinie Sokół w Rymanowie.

Do etapu powiatowego „Międzynarodowego konkursu Szopek Bożonarodzeniowych” zakwalifikowała się
Julia Capko. Rozdanie nagród 06.01.2014r. ok. godz. 16:30-17:00 w Kinie Sokół w Rymanowie.Do etapu powiatowego konkursu „Moje Boże Narodzenie” zakwalifikowały się prace plastyczne uczniów:

1. Filip Rodzinka kl. 0,

2. Paweł Rodzinka kl. II,

3. Jakub Urbanik kl. II,


Rozdanie nagród 06.01.2014r. około godz. 16:30-17:00 w Kinie Sokół w Rymanowie.

Spotkanie wigilijne

Dnia 20 grudnia 2013 roku w Szkole Podstawowej w Głębokiem odbędzie się spotkanie wigilijne. Uroczystość rozpoczniemy o godzinie 10:40. W świąteczny nastrój wprowadzą nas uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas „0”-III jasełkami pod tytułem „Nie było miejsca dla Ciebie…” przygotowanymi pod kierunkiem p. Katarzyny Pitrus
i p. Kingi Komańskiej. Po obejrzeniu przedstawienia wszyscy spotkamy się przy wigilijnym stole alby podzielić się opłatkiem, złożyć życzenia oraz wspólnie zakolędować.

Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

Nasi uczniowie jak co roku licznie biorą udział w Międzynarodowym konkursie Szopek Bożonarodzeniowych, który organizowany jest przez: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli, Ośrodki Kultury
z terenu powiatu i ze Słowacji, oraz Urzędy Gmin.Celem konkursu jest kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, rozbudzanie zdolności plastycznych i nawiązywanie kontaktów wśród dzieci i młodzieży. Podsumowanie konkursu oraz uroczyste spotkanie laureatów w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli planowane jest na 7 stycznia 2014 roku o godzinie 17:00 Poniżej prezentujemy prace uczniów Szkoły Podstawowej
w Głębokiem zgłoszone do konkursu.
Mikołajki

6 grudnia odwiedził nas długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci Mikołaj. Pojawił się on u nas o godzinie 10:20, powitały go najmłodsze dzieci z naszej szkoły recytując wiersze i pięknie śpiewając piosenki. Akademię pod hasłem przewodnim „Witaj Mikołaju” przygotowały: p. Kinga Komańska i p. Katarzyna Pitrus. Po zakończeniu części artystycznej, nasz gość podziękował za miłe powitanie, i tradycyjnie zapytał czy dzieci były grzeczne, oczywiście wszyscy jednogłośnie odpowiedzieli, że tak! Po czym Mikołaj zabrał się do rozdawania prezentów, na co nasze dzieci tak długo czekały. Uczniowie pomyśleli także o prezentach dla Mikołaja, dzieci wręczały mu własnoręcznie zrobione serduszka z masy solnej, czym bardzo mile zaskoczyły naszego gościa. Przy odbieraniu prezentów wszyscy bardzo chętnie robili sobie zdjęcia na kolanach u Mikołaja. Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcie wszystkich uczniów z Mikołajem, po czym popędził on rozdawać prezenty innym dzieciom, które na pewno nie mogły się go doczekać. Mikołaju dziękujemy za wspaniałe prezenty i zapraszamy za rok!


Gminne zawody tenisa stołowego

Dnia 4 grudnia 2013 r. w hali sportowo-widowiskowej w Sieniawie odbyły się gminne zawody tenisa stołowego. Nasza drużyna w składzie: Filip Maziejuk i Dominik Wojtasik zajęła w nich III miejsce. Wyniki rywalizacji naszej szkoły przedstawiają się następująco:

SP Głębokie - SP Klimkówka 0:2
SP Głębokie - SP Sieniawa 1:2
SP Głębokie - SP Posada Górna 2:0.
Opracował T. Krukar


Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w badmintonie dziewcząt

W piątek 29 listopada 2013 roku reprezentantki naszej szkoły wzięły udział w Półfinale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie dziewcząt. Dziewczęta wywalczyły V miejsce na 13 startujących szkół
z powiatów: krośnieńskiego, sanockiego i brzozowskiego.
Szkołę reprezentowały: Maria Golowska – I rakieta, Patrycja Urbanik – II rakieta
i Weronika Dąbrowska – III rakieta.

V miejsce na tym etapie rywalizacji to najlepszy wynik w dotychczasowej rywalizacji sportowej.

Wyniki naszych dziewcząt:
SP Głębokie – SP Łukowce 0 : 3
SP Głębokie – SP 2 Sanok 3 : 0
SP Głębokie – SP 5 Krosno 3 : 1

Ćwierćfinał
SP Głębokie – SP Odrzykoń 1 : 3

Opracował T. KrukarAndrzejki

28 listopada odbyła się szkolna zabawa andrzejkowa pod hasłem „Wróżby i zabawy andrzejkowe”. Uczniowie bawili się w godzinach 10:40-12:20. Czas dzieciom uatrakcyjniały Wróżki, które wszystkim chętnym przepowiadały przyszłość z „czarodziejskiej kuli”. Uczniowie poznali także imiona swoich przyszłych żon i mężów, podczas wróżenia z „serduszek”. Popularnością cieszyły się również inne zabawy, między innymi: wróżenie z kart,
z kubków, lanie wosku. Po wróżbach wszyscy świetnie się bawili podczas zabawy tanecznej. Czas zabawy upłynął nam w bardzo radosnej atmosferze, wszyscy uczestnicy byli zachwyceni.
Teatrzyk kukiełkowy

27 listopada o godzinie 11:30 teatr kukiełkowy z Nowego Sącza zaprezentował naszym uczniom przedstawienie pt. „Królowa Śniegu” na podstawie baśni napisanej przez Hansa Christiana Andersena. Królowa Śniegu to jedna
z najpiękniejszych, poetyckich baśni Andersena, będącą pochwałą przyjaźni, miłości i wierności. W imię tych wartości, jak przekonuje pisarz, warto wszystko poświęcić. Jak w wielu innych jego baśniach opowieść przesycona jest ironią i bezinteresownym humorem, dzięki czemu zachowuje ona szczególny nastrój. Dzieciom przedstawienie bardzo się spodobało, wszyscy z zapartym tchem śledzili losy Gerdy i Kaja.
Spotkanie z rodzicami

Dnia 25 listopada o godzinie 17:00 odbyło się spotkanie z rodzicami.
Święto Niepodległości

15 listopada w Szkole Podstawowej Fundacji "Elementarz" w Głębokiem odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości. Program artystyczny przygotowali ks. Krzysztof Pomykała
i pan Piotr Boczar wraz z uczniami klasy III i VI.
Spotkanie z policją

8 listopada naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Komisariatu Policji w Rymanowie oraz Komendant Straży Miejskiej. Policjanci przekazali dzieciom najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu zadając liczne pytania na temat zarówno pracy policjantów jak
i zasad bezpieczeństwa na drodze.


Kurs tańca

Od 7 listopada w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem organizowany jest kurs tańca. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek w godzinach 16:45 – 17:45. Kurs tańca prowadzi instruktor Centrum Edukacji ATUT pani Agnieszka Lorens, która jest wicemistrzynią Polski w tańcach latynoamerykańskich.


Wyjście na cmentarz

W przeddzień Święta zmarłych 31 października, nasi uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili obydwa cmentarze w Głębokiem. Uczniowie oddziału przedszkolnego i klas O- III odwiedzili „nowy cmentarz”, pomodlili się i zapalili znicze na grobie Śp. Ks. Jana Szyndlara. Uczniowie kas IV-VI udali się na „stary cmentarz”, i uczcili pamięć zmarłych modlitwą i zapaleniem zniczy. Następnie każdy z uczniów mógł odwiedzić groby zmarłych ze swoich rodzin, po czym wszyscy powrócili do szkoły na dalsze lekcje.


Spotkanie z rodzicami

Dnia 30 października o godzinie 17:00 odbyło się spotkanie z rodzicami.


Pasowanie na ucznia

Dnia 25 października 2013 r. do grona społeczności szkolnej przyjęliśmy dwoje uczniów klasy I. Motywem przewodnim pasowania były „Morskie opowieści”, program uroczystości przygotowała Pani Kinga Komańska. Po odczytaniu ślubowania pierwszoklasisty Pani dyrektor Izabela Sołtysik dokonała pasowania uczniów, poprzez symboliczne położenie klucza na ramieniu. Po zakończeniu części artystycznej nowo upieczeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i prezenty.

XXII konkurs piosenki „Aleją Gwiazd”

W Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie już po raz XXII w dniach 22, 23, 25 października odbył się konkurs piosenki „Aleją Gwiazd”. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III Wiktoria Widziszewska. Wiktoria wykonała dwie piosenki: „Wiosenny spacer” oraz „Bursztynek”. Do finału zakwalifikowała się z piosenką „Wiosenny spacer”, którą wyśpiewała sobie wyróżnienie. Cała szkoła składa Wiktorii serdeczne gratulacje!

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej zwany Dniem Nauczyciela obchodziliśmy 15 października 2013 roku. Uroczystą akademię przygotowała Pani Małgorzata Cypcar wraz z uczniami klas IV-VI. Uczniowie tańcząc, śpiewając
i recytując wiersze w humorystyczny sposób przedstawili „blaski i cienie” pracy nauczycieli. Na zakończenie akademii głos zabrała Pani dyrektor Izabela Sołtysik, która odczytała list od Pana Burmistrza Gminy Rymanów
z okazji DEN, skierowany do Nauczycieli.
Występ Magika

Dnia 11 października 2013 roku czas naszym uczniom umilał Magik. „Zaczarował” on dzieci swoimi umiejętnościami iluzjonistycznymi. Nasi wychowankowie bardzo chętnie uczestniczyli w pokazie, pomagając radosnemu Magikowi w prezentowaniu jego sztuczek. Na koniec pokazu dzieci otrzymały upominki w postaci kolorowych balonów, z których Iluzjonista tworzył zwierzątka i miecze.Sprzątanie Świata

9 października uczniowie Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Tym razem sprzątaniem został objęty teren nad zalewem. Po zakończeniu akcji odbyło się ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski.Samorząd uczniowski


Przewodnicząca - Anna Solecka
Zastępca - Kacper Bolanowski
Skarbnik - Justyna Rząsa

Opiekun samorządu - mgr Aneta Ziemba - SzczęsnyInformator o sprawdzianie

Ogólnopolskie badanie umiejętności trzecioklasistów


Podstawowym celem Ogólnopolskiego badania umiejętności trzecioklasistów jest uzyskaniu dodatkowych, rzetelnych, porównywalnych informacji na temat poziomu wiadomości i wybranych umiejętności matematycznych uczniów kończących klasę trzecią – czyli po zakończeniu nauki na I etapie edukacyjnym, a przed rozpoczęciem nauki na II etapie. Uczestniczące w badaniu szkoły otrzymają raporty opisujące wyniki uczniów i szkoły.

Szczegółowe informacje o badaniu znajdują się na stronie: www.trzecioklasista.edu.plPlan lekcji

Plan lekcji na rok szkolny 2017/2018:

Plan lekcji na rok szkolny 2017/2018


Kalendarz roku szkolnego 2017/2018Wydarzenia i uroczystości w roku szkolnym 2017/2018
Nazwa uroczystościTermin
Pasowanie na ucznia Październik
Dzień KENPaździernik
Święto Odzyskania NiepodległościListopad
Zabawa AndrzejkowaListopad
MikołajkiGrudzień
Spotkanie wigilijneGrudzień
Zabawa choinkowaStyczeń
Dzień SenioraStyczeń
Powitanie wiosnyMarzec
Dzień ZiemiKwiecień
Święto Konstytucji 3-go majaMaj
Dzień Rodziny Maj / Czerwiec
WycieczkiMaj / Maj/Czerwiec
Zakończenie roku szkolnegoCzerwiec


Dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2017/2018:
 • 2 listopada 2017 r., - Dzień zaduszny

 • 2 stycznia 2018 r., wtorek po Nowym Roku

 • 28 marca 2018 r.,środa przed Świętami Wielkanocnymi

 • 30 kwietnia 2018 r., - majówka

 • 2 maja 2018 r., - majówka

 • 4 maja 2018 r.,- majówka

 • 1 czerwca 2018 r.piątek po Bożym Ciele

 • 21 czerwca 2018 r.- czwartek przed rozdaniem świadectw


Organizacja roku szkolnego 2017/2018:
 • Rozpoczęcie roku szkolnego - 4 września,

 • Dzień Edukacji Narodowej - 14 października,

 • Wszystkich Świętych - 1 listopada,

 • Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada,

 • Zimowa przerwa świąteczna - 23 grudnia - 2 stycznia,

 • Święto Trzech Króli - 6 stycznia,

 • Ferie zimowe - 29 stycznia - 11 lutego,

 • Wiosenna przerwa świąteczna - 28 marzec - 3 kwiecień,

 • Święto Pracy - 1 maja,

 • Rocznica uchwalenia Konstytucji - 3 maja,

 • Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno wychwawczych - 22 czerwiec 2018,Podręczniki

Wykaz podręczników na rok 2017/2018 r.

Wykaz w formacie pdfProjekty realizowane przez Szkołę

Edukacja przez Szachy w Szkole

Realizacja Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole” wzbogaca ofertę edukacyjną szkoły oraz promuje innowacyjne i efektywne narzędzia do codziennej pracy z uczniami. Celem nadrzędnym udziału dzieci w projekcie jest podniesienie wyników nauczania oraz rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny. Królewska gra niesie za sobą szereg pozytywnych oddziaływań, wspiera opanowanie, przez co pomaga z radzeniem sobie ze stresem i działaniem pod presją. Szachy są grą dostępną dla dzieci z każdej grupy społecznej, bez względu na wiek ucznia mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość. Korzyścią z udziału w projekcie jest także nabycie umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji. Należy wspomnieć również, że gra w szachy rozwija zmysł twórczy, intuicję oraz pamięć. Grając w szachy poprzez zabawę kształtujemy determinację, motywację oraz uczymy sportowego zachowania. Korzyścią dla szkoły z udziału w projekcie jest nie tylko wsparcie programu wychowawczego ale również bezpłatni otrzymanie sprzętu szachowego w postaci piętnastu kompletów szachów oraz tablicy demonstracyjnej. Zdobycie nowych umiejętności, wszechstronny rozwój i poszerzanie zainteresowań uczniów stwarza szansę przeżycia niesamowitej przygody. Szachy mogą stać się pasją na całe życie.

Moje wnuki w sieci

Program realizowany przez Fundację "Elementarz" na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ramach rządowego planu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych skierowany jest do osób starszych, dziadków. Celem nadrzędnym projektu jest zwrócenie uwagi seniorom na bezpieczeństwo wnuków w Internecie oraz poszerzenie wiedzy na temat specyfiki nowych mediów i technologii. Poprzez spotkania edukacyjne z seniorami oraz konkurs plastyczny dla dzieci promowane jest bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z Internetu. Treści promowane na spotkaniach mobilizują seniorów do podejmowania działań wychowawczych mających na celu przygotowanie wnuków do świadomego i refleksyjnego korzystania z Internetu. Ponieważ dzieci często stykają się z niewłaściwymi dla ich wieku i rozwoju emocjonalnego treściami to właśnie rozmowa o nowych technologiach i możliwościach wykorzystania Internetu, może zapoczątkować zmianę podejścia młodych ludzi do seniorów. Pomoże to jednocześnie w budowaniu dobrych relacji międzypokoleniowych. Zadaniem projektowym jest aktywizacja seniorów do wspólnego odkrywania sieci, czy też rozmawiania na takie tematy. Celem działania jest również poszerzenie wiedzy seniorów na temat specyfiki nowych mediów, technologii. Internet może być elementem łączącym i integrującym pokolenia, a seniorzy mogą spełniać się wskazując i podpowiadając jak odpowiedzialnie korzystać z nowych technologii w aspekcie społecznym, nie robiąc krzywdy sobie i innym. W ramach projektu seniorzy otrzymują pakiet edukacyjno – profilaktyczny oraz grę planszową, do wykorzystania w domu wraz z wnukami.

Szansa Małych Szkół

Projekt jest odpowiedzią na konkurs nr 41/POKL/9.1.2/2013 ogłoszony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem projektu jest:

Poprawienie jakości kształcenia poprzez wdrożenie programów rozwojowych nakierowanych na treningi skutecznego uczenia się, dodatkowe zajęcia matematyczno- informatyczne, wyrównawcze i opiekę psychologiczną w okresie I 14 - VI 15. Wzrost motywacji, kreatywności i umiejętności uczenia się wśród około 100 (53k) uczniów na 130 (68k) poprzez Treningi Skutecznego Uczenia się w okresie trwania projektu Podniesienie kompetencji matematycznych i posługiwania się TIK u około 100 (51k) uczniów na 130 (68k) poprzez dodatkowe zajęcia mat - inf. w okresie trwania projektu. Zminimalizowanie trudności w nauce matematyki u 24 u. (12k.) poprzez zajęcia wyrównawcze i opiekę psych. dla ok. 130 u. (68 k) w okresie trwania projektu. Podniesienie jakości kształcenia poprzez wsparcie i opiekę psych dla ok. 130 u (68 k) w okresie trwania projektu.

Model zajęć:

Realizację projektu rozpoczęło opracowanie szczegółowych programów zajęć przez zatrudnionych nauczycieli. Od II.14 prowadzone są zajęcia dodatkowe oparte o 2 wzorce:

• Konstruktywistyczny - który otrzymał rekomendację w Raporcie TALIS. W tym wzorcu odchodzi się od systemu klasowego na rzecz pracy w grupach uczniów z dwu najbliższych sobie roczników. Zajęcia prowadzone są we wspólnym obszarze tematycznym z różnicowanym poziomem wymagań.

• BLP - Building Learning Power - koncepcja opracowana na Uniwersytecie w Winchester wskazująca, jak osiągnąć kompetencje kluczowe poprzez zaszczepienie wśród uczniów odpowiednich dyspozycji uczenia się.

Wszyscy uczniowie uczestniczą co tydzień w 5h spójnym tematycznie bloku obejmującym 2h Treningów Skutecznego Uczenia i 3h zajęć matematyczno-informatycznych.

Trening Skutecznego Uczenia - dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, ukierunkowane na wzrost motywacji, umiejętności uczenia się, rozwój kompetencji kluczowych, wdrażające konstruktywistyczny model nauczania i koncepcję BLP - opracowaną przez prof. G. Claxtona i z powodzeniem wdrażaną w Anglii, Nowej Zelandii, Singapurze, USA. Wyniki jego badań wskazują, że istnieją 4 główne dyspozycje uczenia się - tzw. 4 R:

• Resilence (Rezyliencja) - motywacja do uczenia się i wytrwania w tym stanie, determinacja

• Resourcefulness (Przedsiębiorczość) - dyspozycja do zastosowania różnorodnych strategii uczenia się.

• Reflectiveness (Refleksyjność) - dyspozycja do myślenia o procesie uczenia się i o sobie jako rozwijającym się uczniu.

• Reciprocity (Odwzajemnianie) - dyspozycja do uczenia się z innymi i od innych.

Dyspozycje istnieją w nas wszystkich, a ich poziom nie jest ustalony w momencie urodzenia lub gdy opuszczamy szkołę. Mogą one być ciągle rozwijane przez każdego bez względu na zdolności, pochodzenie społeczne czy wiek. Zajęcia będą prowadziły do ich osiągnięcia. Rozpoczynały się będą 15 min. rozgrzewką, polegającą na ruchowych ćwiczeniach kinezjologicznych wykorzystujących harmonijne współdziałanie lewej i prawej półkuli mózgowej oraz krótkich zadaniach rozwijających wyobraźnię.

Zajęcia matematyczno-informatyczne - prowadzą do rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystania wiedzy w praktyce. W trakcie zajęć stosowane będą następujące zasady:

• Uczenie matematyki w odniesieniu do rzeczywistości
• Tematyka spójna z motywem przewodnim miesięcznego projektu
• Rozwijanie umiejętności matem. poprzez indywidualne podejście
• Atrakcyjność zadań tekstowych Metody i techniki:
• Techniki animacji
• Ćwiczenia w terenie
• Projektowanie gier matematycznych
• Praca z matematycznymi programami komputerowymi itp.

Zajęcia oparte będą o uczenie się binarne (parami) i pracę w większych grupach (m. in grupy 4 osobowe z zastosowaniem techniki „partnerów od łokcia i oczu"). Nauczyciele będą korzystali z cyfrowych narzędzi edukacyjnych: program „eXe” do tworzenia lekcji elektronicznych w szczególności z zastosowaniem webquestów (metoda projektu oparta o zasoby Internetu).

Festiwale Nauki - podczas których uczniowie zaprezentują efekty pracy i spotkają się z przedstawicielami zawodów w tym z kobietami, które osiągnęły sukces, nie rezygnując z życia rodzinnego.

Opieka metodyczna - Nad wdrażaniem wzorca konstruktywistycznego, koncepcji BLP i nowoczesną pracą w grupach mieszanych wiekowo sprawował będzie opiekun metodyczny. Do jego zadań należała będzie także pomoc w przygotowaniu programów zajęć dodatkowych oraz scenariuszy oraz nadzór nad badaniem postępów uczestników.

Opieka psychologiczna - Wszyscy uczniowie objęci będą opieką psychologiczną by diagnozować uczniów, prowadzić warsztaty integrujące grupy mieszane wiekowo, w tym również na temat dyskryminacji, wykluczenia społecznego, równości płci i stereotypów. Do jego zadań należało będzie również doradztwo zawodowe oraz konsultacje z rodzicami i zidentyfikowanie osobistego menu uczenia się każdego dziecka, m. in: preferencje sensoryczne, dominacja półkuli mózgowej, profil inteligencji.RAZEM I OSOBNO

Projekt "Razem i osobno" realizowany jest przez Stowarzyszenie Nauczycieli Edukacji Początkowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Europejskiego Funduszu Społecznego (Priorytet III - Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3 - Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 4 - Modernizacja treści i metod kształcenia) okresie od 1 marca 2014 roku do 31 lipca 2015 roku. Operatorem Projektu (Instytucją Pośredniczącą) jest Ośrodek Rozwoju Edukacji, a partnerem Fundacja Ekologiczna Wychowanie i Sztuka "ELEMENTARZ".

Cele projektu:

Celem głównym projektu jest poprawa jakości kształcenia poprzez opracowanie i wdrożenie jednego innowacyjnego programu nauczania dla I etapu edukacyjnego możliwego do zastosowania również w klasach łączonych wraz z kompleksowym wsparciem metodycznym prowadzącym do rozwoju myślenia matematycznego, umiejętności uczenia się, przedsiębiorczości oraz posługiwania się TIK, w okresie III 14 - VIII 15.

Cele szczegółowe to:

1. Wzrost umiejętności 67 (31k) uczniów (w tym również ze SPE) w zakresie myślenia matematycznego poprzez zastosowanie w programie metod wdrażających do posługiwanie się matematyką w praktycznym celu w okresie IX 14 - VI 15
2. Wzrost umiejętności uczenia się i przedsiębiorczości wśród 67 u (31 k) poprzez innowacyjne metody oparte o koncepcję BLP zaproponowane w programie w okresie IX 14 - VI 15
3. Wzrost umiejętności 67 u (31 k) posługiwania się TIK, w tym wyszukiwania i korzystania z informacji, poprzez szerokie uwzględnienie tych umiejętności w programie w okresie IX 14 - VI 15
4. Polepszenie efektywności nauczania w szkołach objętych projektem poprzez szkolenia, opracowanie i zastosowanie przez 15 nauczycieli (15k) we wdrażanym programie nauczania narzędzi odpowiadających potrzebom uczniów, w tym również uczących się w systemie kl. łączonych w okresie IX 14 - VI 15


PROGRAMOWAĆ KAŻDY MOŻE

Cele i zadania:

a/ upowszechnienie i rozwijanie zaawansowanych kompetencji cyfrowych wśród uczniów szkół podstawowych prowadzonych przez Fundację, poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć edukacyjnych z programowania wizualnego oraz zajęcia praktyczne z wykorzystaniem robotów serii LEGO MINDSTORMS.

b/ edukacja nauczycieli zajęć komputerowych Fundacji z zakresu programowania wizualnego

c/ wsparcie kadry nauczycielskiej i uczniów poprzez przygotowanie podstawowego zestawu informacji i samouczków, materiałów dydaktycznych, pomocnych w nauce programowania wizualnego w szkołach podstawowych

d/ promocja idei nauki programowania wizualnego we wszystkich szkołach podstawowych na terenie gmin w których Fundacja prowadzi swoje szkoły.

Zaplanowane działania:

a/ przygotowawcze; stworzenie strony WWW, projekt logotypu projektu, koszulki dla uczestników, broszury, płyta DVD z materiałami promocyjnymi, dydaktycznymi, przygotowanie dyplomów dla nauczycieli i uczniów, promocja projektu na łamach lokalnych gazet,

b/ zakup i przekazanie szkołom tablic interaktywnych

c/ seminarium przygotowawcze dla nauczycieli zajęć komputerowych Fundacji wraz z zajęciami warsztatowymi z programowania wizualnego (seminarium będzie dwudniowe i odbędzie się w Katowicach) - seminarium poprowadzi osoba specjalizująca się w szkoleniach z programowania wizualnego,

d/ zajęcia dydaktyczne w formie kółka informatycznego w szkołach Fundacji, dla klas III-VI, w zakresie nauki programowania wizualnego (każdy uczestnik otrzyma koszulkę t-shirt z logotypem projektu, broszurę o korzyściach nauki programowania, płytę DVD z materiałami, na koniec zajęć - dyplom) zajęcia te będą prowadzili nauczyciele Fundacji

e/ warsztaty budowania i programowania LEGO MINDSTORMS NXT - zajęcia odbędą się w szkołach Fundacji - zajęcia poprowadzi firma zewnętrzna

f/ spotkania promujące naukę programowania; działanie przeprowadzone na terenie gmin w których Fundacja prowadzi swoje szkoły

g/ międzyszkolny konkurs na najciekawszy projekt realizowany z wykorzystaniem programu do programowania wizualnego; konkurs z nagrodami - nagrody to interaktywne zabawki z serii OLLO firmy Robotis

h/ promocja projektu i rezultatów projektu na łamach lokalnych gazet - zostaną stworzone profesjonalne news’y prasowe.